Dřevěný kostel byl postaven pravděpodobně r. 1619. V r. 1649 jej opravili a přistavěli věž. V letech 1968-1970 byl chrám znovu opraven. Další rekonstrukce proběhla v letech 1991-1992 a v roce 2002.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Obec Grzmiąca se nachází v Polsku v Dolnoslezském vojvodství nedaleko česko-polské hranice. Nejzajímavější památkou obce je dřevěný kostel Narození Nejsvětější Panny Marie. Celý komplex je mimořádně malebný i díky své poloze na svahu kopce. Před kostelem je menší parkoviště, které se dá využít i jako výchozí bod k cestě na zříceninu hradu Rogowiec, k němuž se dostanete po žluté turistické cestě. Zajímavých míst a vyhlídek je v okolních horách více.
Luděk Vláčil, 27.2. 2018
historie

První kostel byl postaven pravděpodobně po roce 1558. Dnešní stavba pochází z roku 1619. V té době byla většina místního obyvatelstva luterány. Po skončení třicetileté války, při následné rekatolizaci, kostel získali katolíci, kteří ho v roce 1649 opravili a přistavěli věž. V té době patřil k farnosti v Mieroszowě a později k Wałbrzychu. Během následujících století byl chrám mnohokrát modernizován a opravován (např. v letech 1754, 1830, 1835). Kostel byl postaven celý ze dřeva, včetně srubové konstrukce a na kamenném základu. Jednolodní stavba je krytá šindelovou střechou. Uvnitř je na severní a západní straně empora podepřena sloupy. Ze severu k lodi přiléhá věž a z východu malá sakristie. V interiéru se zachovaly dvě dřevěné lavice z roku 1620 a kamenná kazatelna a křtitelnice z 1. poloviny 17. století. Oltář pochází z 18. století. Ve věži je zavěšen zvon z roku 1558.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://dolny-slask.org.pl, informační cedule v místě a další, 27.2. 2018

Půdorys místa

půdorys kostela
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Rogowiec
 Radosno
 Nowy Dwór
 evangelický kostel
 sanatorium Grunwald
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Mieroszów
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 kříž nad Pěkovem
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Struga
 kostel Panny Marie
 Teplice nad Metují
 Hampelův sloup
 Czarny Bór
 Ostaš
 Střmen
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
Základní informace místa
ID místa: 13343
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama