Budova postavená 1873-1875 na trati spojující Prusko s Rakousko-Uherskem. Od roku 1948 využívána i jako divadlo. Po požáru v roce 1966 divadlo znovu opraveno a opětovně otevřeno r. 1971. Jediné divadlo na nádraží v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 7/2005
Nádražní budova a divadlo, zajímavé spojení a námět třeba pro řadu dalších méně využitých nádražních budov. Jisté je, že se jedná asi o jediné divadlo v Evropě a možná i na světě, které provozuje aktivní činnost v budově nádraží.
13.2. 2007
historie

Dominanta města bylo vybudováno zároveň s Železniční tratí Choceň- Broumov roku 1873-1875, nádraží je významnou technickou památkou. Trať byla stavěna s cílem spojit tehdejší Prusko s Rakousko-Uherskem, a kdysi trpěla velmi silným provozem. Náklady na stavbu tehdy činily 16 miliónu zlatých a stavba si vyžádala 10 lidských životů. Budova nádraží je pozoruhodná svými rozměry i architektonickým řešením, původní konferenční sály, rakouský a pruský dostali po válce funkce potřebné v pohraničním městečku a slouží jako divadlo a tělocvična na 1940 metrech kolejiště jsou za sebou osobní seřazovací a nákladní nádraží, nakládkové koleje a 4 vlečky. V roce 1993 byla slavnostně zahájena osobní doprava z Meziměstí do polského Walbrzychu později byla ovšem bez slávy zrušena a tak nádraží je jen smutným nostalgickým pomníkem železniční dopravy v Čechách.

Jaroslav Černín, 6.12. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Mieroszów
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 sanatorium Grunwald
 kříž nad Pěkovem
 Teplice nad Metují
 Radosno
 Ostaš
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Hampelův sloup
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Samaritánka
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Střmen
 Rogowiec
 Dolní Adršpach
 Skály
 evangelický kostel
 Skály
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Čáp
 Adršpach
 kaple sv. Anny
 fara
 Vlčinec
 Stárkov
 kostel sv. Markéty
 Stárkov
 zvonice
 Nowy Dwór
 haltýře
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Pánův kříž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kalvárie
 Machovský kříž
 Umlaufův mlýn
 Hrad u Božanova
 Homole
 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 zvonice
Kontaktní informace
MKS Jan Kašpar
5. května
549 83 Meziměstí
Tel: +420 605 203 886
http://www.divadlo.mezimesti.cz/
kasparjan@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4820
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama