Budova postavená 1873-1875 na trati spojující Prusko s Rakousko-Uherskem. Od roku 1948 využívána i jako divadlo. Po požáru v roce 1966 divadlo znovu opraveno a opětovně otevřeno r. 1971. Jediné divadlo na nádraží v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 7/2005
Nádražní budova a divadlo, zajímavé spojení a námět třeba pro řadu dalších méně využitých nádražních budov. Jisté je, že se jedná asi o jediné divadlo v Evropě a možná i na světě, které provozuje aktivní činnost v budově nádraží.
13.2. 2007
historie

Dominanta města bylo vybudováno zároveň s Železniční tratí Choceň- Broumov roku 1873-1875, nádraží je významnou technickou památkou. Trať byla stavěna s cílem spojit tehdejší Prusko s Rakousko-Uherskem, a kdysi trpěla velmi silným provozem. Náklady na stavbu tehdy činily 16 miliónu zlatých a stavba si vyžádala 10 lidských životů. Budova nádraží je pozoruhodná svými rozměry i architektonickým řešením, původní konferenční sály, rakouský a pruský dostali po válce funkce potřebné v pohraničním městečku a slouží jako divadlo a tělocvična na 1940 metrech kolejiště jsou za sebou osobní seřazovací a nákladní nádraží, nakládkové koleje a 4 vlečky. V roce 1993 byla slavnostně zahájena osobní doprava z Meziměstí do polského Walbrzychu později byla ovšem bez slávy zrušena a tak nádraží je jen smutným nostalgickým pomníkem železniční dopravy v Čechách.

Jaroslav Černín, 6.12. 2006

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Mieroszów
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 sanatorium Grunwald
 kříž nad Pěkovem
 Teplice nad Metují
 Radosno
 Ostaš
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Hampelův sloup
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Samaritánka
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Střmen
 Belver
 Rogowiec
 Skály
 evangelický kostel
 Skály
 Dolní Adršpach
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Čáp
 Adršpach
 kaple sv. Anny
 fara
 Vlčinec
 Stárkov
 kostel sv. Markéty
 Stárkov
 zvonice
 Nowy Dwór
 haltýře
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Pánův kříž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kalvárie
 Machovský kříž
 Umlaufův mlýn
 Raubeschloss
 Homole
 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 zvonice
Kontaktní informace
MKS Jan Kašpar
5. května
549 83 Meziměstí
Tel: +420 605 203 886
http://www.divadlo.mezimesti.cz/
kasparjan@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4820
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama