Budova postavená 1873-1875 na trati spojující Prusko s Rakousko-Uherskem. Od roku 1948 využívána i jako divadlo. Po požáru v roce 1966 divadlo znovu opraveno a opětovně otevřeno r. 1971. Jediné divadlo na nádraží v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 7/2005
Nádražní budova a divadlo, zajímavé spojení a námět třeba pro řadu dalších méně využitých nádražních budov. Jisté je, že se jedná asi o jediné divadlo v Evropě a možná i na světě, které provozuje aktivní činnost v budově nádraží.
13.2. 2007
historie

Dominanta města bylo vybudováno zároveň s Železniční tratí Choceň- Broumov roku 1873-1875, nádraží je významnou technickou památkou. Trať byla stavěna s cílem spojit tehdejší Prusko s Rakousko-Uherskem, a kdysi trpěla velmi silným provozem. Náklady na stavbu tehdy činily 16 miliónu zlatých a stavba si vyžádala 10 lidských životů. Budova nádraží je pozoruhodná svými rozměry i architektonickým řešením, původní konferenční sály, rakouský a pruský dostali po válce funkce potřebné v pohraničním městečku a slouží jako divadlo a tělocvična na 1940 metrech kolejiště jsou za sebou osobní seřazovací a nákladní nádraží, nakládkové koleje a 4 vlečky. V roce 1993 byla slavnostně zahájena osobní doprava z Meziměstí do polského Walbrzychu později byla ovšem bez slávy zrušena a tak nádraží je jen smutným nostalgickým pomníkem železniční dopravy v Čechách.

Jaroslav Černín, 6.12. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA),

Místa v okolí

 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 Mieroszów
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 sanatorium Grunwald
 kříž nad Pěkovem
 Teplice nad Metují
 Radosno
 Ostaš
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 Hampelův sloup
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Samaritánka
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Střmen
 Rogowiec
 Dolní Adršpach
 Skály
 evangelický kostel
 Skály
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 socha sv. Prokopa
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 Adršpach
 kaple sv. Anny
 fara
 Vlčinec
 Stárkov
 kostel sv. Markéty
 Stárkov
 zvonice
 Nowy Dwór
 haltýře
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Pánův kříž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 kalvárie
 Machovský kříž
 Umlaufův mlýn
 Hrad u Božanova
 Homole
 Radvanice
 Žaltman
 štola Kateřina
 zvonice
Kontaktní informace
MKS Jan Kašpar
5. května
549 83 Meziměstí
Tel: +420 605 203 886
http://www.divadlo.mezimesti.cz/
kasparjan@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 4820
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama