Zřícenina hradu, v pís. pramenech se nevyskytuje a hrad zanikl před dokončením. Z historického hlediska mohl být majitelem Boreš z Oseka (13. stol.). Pozůstatky neobvykle rozlehlého sídla patří k několika „tajemným“ středověkým objektům Moravy.
Hlavní obrázek místa
© Roman Řezáč 2003
Nad údolím Třebůvky, střežící obchodní cestu :-) stával hrad Radkov. Chráněn byl 9m širokým příkopem a valem v jedné části ve skále vylámaným, kde za ním je možné nalézt zbytky štítové hradní zdi široké 2,8 m.
28.5. 2002
historie

Městská lokace

Poměrně zajímavé informace a směr úvah přinesl článek z roku 2008 (citace níže). Lokalitu s dnešním názvem Radkov spojují s městskou fundací Boreše z Rýzmburka, který městečko založil jako centrum svého vlastního panství, na okraji jemu pronajatého zeměpanského statku v okolí pozdějšího města Moravské Třebové. Městečko spojují s názvem Třebová, vyskytující se v listinách v letech 1267, 1270, 1281-1282. Násilné zničení autoři dávají do spojitosti s tažením Václava II. někdy v letech 1285-1286 (o násilném zániku svědčí nálezy militárií). Městečko však i po ataku žilo dále, zpustlo asi kolem poloviny 14. století v souvislosti s existencí a rozvojem města Moravské Třebové, založeného někdy kolem roku 1290 Václavem II. Archeologické nálezy z lokality jsou zajímavé, našly se např. kupecké váhy. Zadní část, vydělená příkopem, mající tvar trojúhelníka, mohla podle autorů vzniknout později a mohl tu sídlit…  číst dále

Jan Večeřa, čerpáno z Bolina, P. - Němcová, J. - Šlézar, P. 2008: K počátkům hradů na Moravskotřebovsku, Castellologica bohemica 11, 53-88, 1.1. 2016

Půdorys místa

plán fortifikace podle M. Cejpové
© P. Bolina, J. Němcová, P. Šlézar: K počátkům hradů na Moravskotřebovsku, Castellologica bohemica 11, ArÚ AV ČR a Společnost přátel starožitností, Praha 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 Údolní mlýn
 kaple Panny Marie
 porodní tábor
 morový sloup
 Cimburk
 Kalvárie
 Třebovské hradisko
 lapidárium
 křížová cesta
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Moravská Třebová
 kaple sv. Marka
 Brána času
 děkanství
 loretánská kaple
 Latinská škola
 morový sloup
 radnice
 městské opevnění
 Střítež
 Vraní Hora
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 Vranová Lhota
 kaple sv. Rocha
 kaple M. Jana Husa
 Vrážné
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Líšnice (Leštnice)
 Udánky
 Mírov
 Křenov
 boží muka
 fara
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Isidora
 Biskupice
 Lechovice
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička
 panský mlýn
 Hrubé kolo
 kaple sv. Josefa
 Plankenberk
 kostel sv. Rocha
 Obersko
 Podolí
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Stanislava
 vodní panský mlýn
 Zahálkovy skalky
 Bouzov
 historický areál
 kostel sv. Gotharda
 lesovna
 kaple sv. Rodiny
 synagoga
 městská věž
 kaple sv. Šebestiána
 Žádlovice
 Jevíčko
 Kladky
 napoleonský pomník
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 sousoší Piety
 Tatenice
 kašna Hygie
 Husův sbor
 fara na Kalvárii
 Pekařský dům
 městské opevnění
 synagoga
 Mohelnice
 Podolí
 mariánský sloup
 koželužna
 radnice
 Mladějov
 kostel sv. Stanislava
 Zámeček
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 židovský hřbitov
 pieta
 Špránek
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Anny
 venkovská usedlost
 Nemilka
 Velké Opatovice
 boží muka
 rychta
 kaple
 Průchodnice
 Odrážkův mlýn
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Vápenka
 kaple sv. Anny
 zvonice
 kaple Panny Marie
 Skalička
 Ponikev
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Václava
 Jesenec
 socha sv. Libora
 Roubanina
 kostel sv. Libora
 boží muka
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 Zábřeh
 morový sloup
 empírová kašna
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dům Pod podloubím
 Pilávka
 kaple sv. Václava
 větrný mlýn
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 1109
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama