Kostel sv. Jakuba Většího vystavěn na místě původního dřevěného kostelíčku v letech 1720-1723 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Barokní stavba vystavěna na protáhlém osmibokém půdorysu z omítaného kamene.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 5/2005
Ruprechtice jsou od 1.1.1986 místní částí města Meziměstí. Leží severovýchodně od Meziměstí, 9 km severozápadně od Broumova, na úpatí Javořích hor. Obec vznikla někdy kolem roku 1250. Na místě původního dřevěného kostelíčku byl v letech 1720-1723 vystavěn Kostel sv. Jakuba Většího, pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Barokní stavba je vybudována na protáhlém osmibokém půdorysu, z omítaného kamene. K jednolodnímu kostelu přiléhá sakristie a předsíňka.
9.12. 2006
historie

Kostel sv. Jakuba Většího stojí na místě původního dřevěného z r. 1386, který několikrát vyhořel. V 16. století se stal evangelickým, katolickým byl znovu až v průběhu třicetileté války. Nynější kostel od Kryštofa Dientzenhofera stojí od roku 1721. Nad vchodem kostela je vsazena šestiboká mramorová deska s nápisem FILIO / TONITRUI / S.IACOBO MAJORI /EXCITAVIT 1721 / O.A.B., což v překladu znamená Synovi hromu, sv. Jakubu Většímu zbudoval Otmar, broumovský opat. Ke kostelu patří i zvonice, která stojí jihovýchodně od této stavby.

Jaroslav Černín, 5.12. 2006

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Ruprechtice

Místa v okolí

 Laudonova kaple
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 Radosno
 kostel sv. Václava
 sanatorium Grunwald
 kříž nad Pěkovem
 Mieroszów
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Rogowiec
 Teplice nad Metují
 Ostaš
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 fara
 Selendrův sloup
 Podklášterní mlýn
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 radnice
 stará škola
 kostel Panny Marie
 kašna
 Střmen
 smírčí kříž
 Skály
 Skály
 kostel sv. Barbory
 Dolní Adršpach
 Čáp
 Nowy Dwór
 Vlčinec
 Pánův kříž
 Adršpach
 zvonice
 haltýře
 Stárkov
 kalvárie
 Umlaufův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Stárkov
 Machovský kříž
 Bystrý
 mlýn Dřevíček
 Raubeschloss
 Homole
 Sarny
 Ratno Dolne
 zvonice
Kontaktní informace
Duchovní správa:
P. Norbert Josef Zeman
OPraem. - administrátor excurrendo

Adresa sídla CPO
Ruprechtice 8
Meziměstí
549 83 Meziměstí u Broumova 3
Korespondenční adresa: Kostelní náměstí 224
Broumov
550 01 Broumov 1
Základní informace místa
ID místa: 4822
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama