Původně evangelický kostelík byl postaven v novogotickém slohu v l. 1883-1884 z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera. Po odsunu německého obyvatelstva r. 1945 se kostelík stal římskokatolickým a dne 29. června 1997 byl Tadeuszem Rybakem povýšen na farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Vesnice Sokołowsko (německy Görbersdorf) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství (polsky Województwo dolnośląskie) v okrese Wałbrzych asi 4 kilometry severovýchodně od města Mieroszów. Sokołowsko obklopuje Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich s množstvím turistických cest. Kromě krásné krajiny je zde k vidění i několik zajímavých cihlových staveb. Na okraji vsi je rozsáhlá ruina sanatoria Grunwald, nedaleko od něj se nachází pravoslavný chrám sv. Michaela archanděla a v parku přibližně v centru vesnice stojí původně evangelický, nyní římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny světa (polsky kościół Matki Bożej Królowej Świata). Před vchodem je umístěn dřevěný misijní kříž. Nedaleko samotné lázeňské vesnice jsou i dvě zříceniny. Nejblíže je zřícenina romantické stavby nazývaná zámeček Friedenstein a o něco dál stojí zřícenina hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 3.11. 2016
historie

Kdy ves, jejíž historie je spojena s nedalekým hradem Radosno, vznikla, není známo. Prvně se uvádí v roce 1357 pod německým názvem Goerbersdorff. Některé zdroje uvádějí, že zde stála sakrální stavba již v 17. století. V letech 1883-1884 byl z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera z příspěvků od pacientů postaven současný nevelký jednolodní novogotický evangelický kostelík. K vysvěcení a otevření chrámu došlo dne 18. září 1884. Evangeličtí farníci patřili pod správu farnosti v Langwaltersdorfu (dnes Unisław Śląski). V letech 1930-1934 Johannes Avenarius interiér vyzdobil novými malbami a někdy v té době byly instalovány také varhany. Až do konce 2. světové války bylo toto území německé a vesnice se jmenovala Görbersdorf. Poté připadlo území Polsku a po odsunu německého obyvatelstva se kostelík stal římskokatolickým. V roce 1946 byla ves přejmenována na Sokołowsko podle profesora…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://dolny-slask.org.pl a další, 3.11. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 benediktinský pivovar
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Czarny Bór
 kříž nad Pěkovem
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostaš
 Skály
 Skály
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 Čáp
 Struga
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama