Původně evangelický kostelík byl postaven v novogotickém slohu v l. 1883-1884 z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera. Po odsunu německého obyvatelstva r. 1945 se kostelík stal římskokatolickým a dne 29. června 1997 byl Tadeuszem Rybakem povýšen na farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Vesnice Sokołowsko (německy Görbersdorf) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství (polsky Województwo dolnośląskie) v okrese Wałbrzych asi 4 kilometry severovýchodně od města Mieroszów. Sokołowsko obklopuje Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich s množstvím turistických cest. Kromě krásné krajiny je zde k vidění i několik zajímavých cihlových staveb. Na okraji vsi je rozsáhlá ruina sanatoria Grunwald, nedaleko od něj se nachází pravoslavný chrám sv. Michaela archanděla a v parku přibližně v centru vesnice stojí původně evangelický, nyní římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny světa (polsky kościół Matki Bożej Królowej Świata). Před vchodem je umístěn dřevěný misijní kříž. Nedaleko samotné lázeňské vesnice jsou i dvě zříceniny. Nejblíže je zřícenina romantické stavby nazývaná zámeček Friedenstein a o něco dál stojí zřícenina hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 3.11. 2016
historie

Kdy ves, jejíž historie je spojena s nedalekým hradem Radosno, vznikla, není známo. Prvně se uvádí v roce 1357 pod německým názvem Goerbersdorff. Některé zdroje uvádějí, že zde stála sakrální stavba již v 17. století. V letech 1883-1884 byl z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera z příspěvků od pacientů postaven současný nevelký jednolodní novogotický evangelický kostelík. K vysvěcení a otevření chrámu došlo dne 18. září 1884. Evangeličtí farníci patřili pod správu farnosti v Langwaltersdorfu (dnes Unisław Śląski). V letech 1930-1934 Johannes Avenarius interiér vyzdobil novými malbami a někdy v té době byly instalovány také varhany. Až do konce 2. světové války bylo toto území německé a vesnice se jmenovala Görbersdorf. Poté připadlo území Polsku a po odsunu německého obyvatelstva se kostelík stal římskokatolickým. V roce 1946 byla ves přejmenována na Sokołowsko podle profesora…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://dolny-slask.org.pl a další, 3.11. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 benediktinský pivovar
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Czarny Bór
 kříž nad Pěkovem
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
 Samaritánka
 Struga
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama