Původně evangelický kostelík byl postaven v novogotickém slohu v l. 1883-1884 z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera. Po odsunu německého obyvatelstva r. 1945 se kostelík stal římskokatolickým a dne 29. června 1997 byl Tadeuszem Rybakem povýšen na farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Vesnice Sokołowsko (německy Görbersdorf) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství (polsky Województwo dolnośląskie) v okrese Wałbrzych asi 4 kilometry severovýchodně od města Mieroszów. Sokołowsko obklopuje Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich s množstvím turistických cest. Kromě krásné krajiny je zde k vidění i několik zajímavých cihlových staveb. Na okraji vsi je rozsáhlá ruina sanatoria Grunwald, nedaleko od něj se nachází pravoslavný chrám sv. Michaela archanděla a v parku přibližně v centru vesnice stojí původně evangelický, nyní římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny světa (polsky kościół Matki Bożej Królowej Świata). Před vchodem je umístěn dřevěný misijní kříž. Nedaleko samotné lázeňské vesnice jsou i dvě zříceniny. Nejblíže je zřícenina romantické stavby nazývaná zámeček Friedenstein a o něco dál stojí zřícenina hradu Radosno.
Luděk Vláčil, 3.11. 2016
historie

Kdy ves, jejíž historie je spojena s nedalekým hradem Radosno, vznikla, není známo. Prvně se uvádí v roce 1357 pod německým názvem Goerbersdorff. Některé zdroje uvádějí, že zde stála sakrální stavba již v 17. století. V letech 1883-1884 byl z iniciativy Dr. Hermana Brehmera s podporou Dr. Theodora Römplera z příspěvků od pacientů postaven současný nevelký jednolodní novogotický evangelický kostelík. K vysvěcení a otevření chrámu došlo dne 18. září 1884. Evangeličtí farníci patřili pod správu farnosti v Langwaltersdorfu (dnes Unisław Śląski). V letech 1930-1934 Johannes Avenarius interiér vyzdobil novými malbami a někdy v té době byly instalovány také varhany. Až do konce 2. světové války bylo toto území německé a vesnice se jmenovala Görbersdorf. Poté připadlo území Polsku a po odsunu německého obyvatelstva se kostelík stal římskokatolickým. V roce 1946 byla ves přejmenována na Sokołowsko podle profesora…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://dolny-slask.org.pl a další, 3.11. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 sanatorium Grunwald
 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 benediktinský pivovar
 Dolní Adršpach
 Střmen
 Adršpach
 Czarny Bór
 kříž nad Pěkovem
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostaš
 kaple sv. Anny
 Skály
 Skály
 Samaritánka
 Struga
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Umlaufův mlýn
 Radvanice
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama