Původní tvrz ze 14. stol. přestavěna barokně na přelomu 17. a 18. st. Empírové úpravy z roku 1800. Kaple přistavěna r. 1846. Za zámkem původně bývala francouzská zahrada. Za majitelů v druhé pol. 20. stol. (Státní statek) zámek značně utrpěl.
Hlavní obrázek místa
Zámek Tažovice
Zámecké nádvoří
© mystik, 04/2003
Obec Tažovice, místní část obce Volenice, se nachází 12 km jihozápadně od Strakonic a 12 km jihovýchodně od Horažďovic. Obcí nevede žádná turistická stezka, prochází jí ale cyklosteska 1069 Horažďovice - Hoslovice. Zámek se nachází v centru obce, nedaleko od křižovatky místních komunikací vedoucích do Volenic a Ohrazenice. Veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.10. 2009
popis

Zámek je dvoukřídlý, vystavěný v půdorysu L. Obdélníková zámecká křídla jsou jednopatrová. Fasády členěny pilastry. Uprostřed zámeckého nádvoří stojí kašna, pocházející z roku 1688. Zámecká zahrada se skládala ze tří částí. Z části okrasné, užitkové a ze štěpnice. Okrasná zahrada třístupňová, doplněná sochami s mytologickými tématy a barokním altánkem, v současnosti značně poškozeným. Sochami, pocházejícími z 18. stol. je rovněž zdobena zeď na nádvoří, která však pochází ze století devatenáctého.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 18.10. 2009

historie

Ves Tažovice i s tvrzí jsou prvně písemně doloženy roku 1360. Koncem 17. a poč. 18. stol. tvrz přestavěna na barokní zámek. Při další přestavbě v roce 1800 došlo k empírovým úpravám a v roce 1846 pak přistavěna kaple Panny Marie. Okolo zámku byla v průběhu 18. století založena barokní zahrada francouzského typu. V druhé polovině 20. stol. byl zámek ve vlastnictví Státního statku a došlo k značnému poškození jak zámku, tak zámecké zahrady.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 18.10. 2009

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Tažovice

Místa v okolí

 kamenný most
 Ohrazenice
 Boží kámen
 Štěchovice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Vojnice
 Kladruby
 Kladruby
 Frymburk
 Němčice
 Hoslovice
 Hvížďalka
 Mačice
 Kbíl
 Žižkův most
 sýpka a kalvarie
 Dřešínek
 kostel sv. Václava
 Střelské Hoštice
 Kalvarie
 Maleč
 Čestice
 Střela
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Čestice
 Střela
 Dobrš
 Nihošovice
 židovský hřbitov
 Žihobce
 Přečín
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Žichovice
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Sluneční kámen
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 masné krámy
 Horažďovice
 Prácheň
 mariánský sloup
 Hrad u Strašína
 Větrný kámen
 Dražovice
 Dražovice
 Měsíční kámen
 Husův sbor
 Hoštice u Volyně
 Rabí
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Záluží
 synagoga
 boží muka
 Čkyně
 Řepice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kohoutí kříž
 Královský kámen
 Putkov
 Lčovice
 Budětice
 židovský hřbitov
 Sedlo
 kaple Dobrá voda
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Skalice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 Pustý Hrádek
 křížová cesta
 rychta/fara/radnice
 Bratronice
 Kašperk
 židovský hřbitov
 Zálezly
 Miřenice
 Osek
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Želibořice
 Obří hrad
 Ballymote
Základní informace místa
ID místa: 6085
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama