Město Bruntál je nejstarší v ČR, privilegium nese od r. 1213. Budova Staré radnice pochází ze 16. stol.. 24.-25.9.1938 se stala místem těžké přestřelky čs. vojáků a henleinovců v bojích o pohraničí před obsazením Sudet.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2015
První písemná zpráva o Bruntálu je datována k roku 1223. V privilegiu pro město Uničov král Přemysl Otakar I. potvrdil stejná městská magdeburská práva jako Bruntálu, která mu o 10 let dříve udělil jeho bratr, markrabě Vladislav Jindřich. Tím je vlastně doloženo, že Bruntál je tak nejstarším městem České republiky. Založen byl Přemyslovci díky bohatým zdrojům železa, zlata, olova, stříbra a mědi. Německy se nazýval Freudenthal, což v češtině zní Údolí radosti. Na náměstí Míru v centru Bruntálu stojí klasicistní budova Staré radnice. Postavena byla v 16.století. Do dějin se zapsala smutnou událostí ze 24 na 25.9.1938. Tehdy den po mobilizaci zde došlo k těžké přestřelce mezi henleinovci a jednotkami SOS (Stráž obrany státu), vojáky 34. pěšího pluku z Bruntálu a asistenční jednotky II. praporu 6. pluku z Olomouce. Nasazeny byly kulomety, granáty, dokonce i obrněné vozy vz. 33. Ve Staré radnici tehdy byla v přízemí služebna, kterou se povstalci snažili obsadit. Dlouhá noční přestřelka měla nakonec na straně obránců jednoho mrtvého a pět raněných, henleinovci podle údajů též jednoho mrtvého a osm zraněných. Celá akce však měla nedozírné následky v tehdejší vypjaté atmosféře. Po této události zde bylo vyhlášeno stanné právo, aby nakonec 1. října vešel v platnost rozkaz vyklidit celé Sudety... Akce Bruntál se tak nesmazatelně zapsala do černých dějin našeho státu. O významu celé této provokační akce svědčí i následná návštěva okupovaného území v Bruntálu samotným Adolfem Hitlerem dne 7.10.1938. Před radnicí na náměstí stávala pískovcová kašna, která byla v roce 1942 odstraněna. Nahrazena byla až v r. 2010 moderní kulovitou fontánou. Vpravo před budovou je morový sloup.
Ivo Rozehnal - zdroje - web jesenicko-1938, ceskenarodnilisty.cz, 25.6. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Bruntál

Místa v okolí

 Gabrielův dům
 panský dům
 Bruntál
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 evangelický kostel
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 Široká Niva
 Široká Niva
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 kaple sv. Josefa
 Zátor
 Tlustá Berta
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Velký Roudný
 Malá Morávka
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Freudenštejn
 lípa Hadí královna
 kaple sv. Antonína
 kosárna
 kostel sv. Jiří
 Staré Heřminovy
 Sosnová
 Brantice
 Sosnová
 Sosnová
 kašna
 Lafayettův dům
 Nová Ves
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Markéty
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Nové Valteřice
 vodopád
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 radnice
 kašna
 městské hradby
 Rýmařov
 evangelická zvonice
 kostel sv. Michala
 Jakartovice
 Šternek
 Hošťálkovy
 Ježník
 Fürstenwalde
 kostel Panny Marie
 Medlice
 vodopády Bílé Opavy
 Jakartovice-Deštné
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
Základní informace místa
ID místa: 12287
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama