V letech 1718–1720 vystavěn na místě dřevěného kostela zděný kostel sv.Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Barokní kostel je centrální stavbou a patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 5/2004
Vernéřovice leží 3 km západně od Meziměstí na okraji Broumovského výběžku. Přesné datum vzniku obce není známo. První písemná zmínka o obci Vernéřovice v Kladské městské knize je z roku 1351. Roku 1540 byl na nynějším místě vystavěn dřevěný kostel zasvěcený svatému Michaelu archandělu. V letech 1718 – 1720 byl vystavěn dodnes stojící zděný kostel svatého Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Tento barokní kostel je centrální stavbou, patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku. Stavba je orientovaná a je složena z eliptické lodi, k níž je připojena na východ sakristie a na západ věž. Průčelí jsou členěna meziokenními lizénami, které tvoří svislé i vodorovné pásy. Jediná eliptická loď působí jako sál, do něhož ční 10 pilířů, vystupujících ze zdi. Zajímavostí interiéru je kruchta vyčnívající ve 3 obloucích do lodi. Okolo kostela se rozkládá velký hřbitov, většina německých hrobů je pustá. Před kostelem stojí barokní fara s cenným znakem nad hlavních vchodem. Dnes je zde umístěn Obecní úřad.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Kostel sv. Michaela archanděla stojí v místě původního dřevěného kostela, který dal roku 1540 postavit tehdejší opat Matěj Mathis a který roku 1683 dal opat Tomáš Sartorius zvětšit. Nynější kostel byl vybudován za opata Otmara Zinkeho, v letech 1719-1720, jeho vnitřní vybavení ale bylo dokončeno až r 1722. Byl postaven podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Varhany v kostele byly zrekonstruovány v r. 1990. Až do roku 1916 měl kostel celkem 5 zvonů, toho roku byly 4 zrekvírovány. Dnes má kostel zvon pouze jeden, a to z r. 1600 o průměru 105 cm a výšce 80 cm.

Jaroslav Černín, 10.12. 2006

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Vernéřovice

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Laudonova kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Hampelův sloup
 Ostaš
 Střmen
 Mieroszów
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 Belver
 kostel Panny Marie
 Skály
 Skály
 sanatorium Grunwald
 smírčí kříž
 Dolní Adršpach
 Čáp
 Radosno
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 stará radnice
 mariánský sloup
 radnice
 kašna
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Stárkov
 Vlčinec
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Bystrý
 zvonice
 Rogowiec
 evangelický kostel
 mlýn Dřevíček
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Pánův kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Machovský kříž
 Homole
 Na Větrné horce
 Radvanice
 Žaltman
 kalvárie
 Nowy Dwór
 kostel Všech svatých
 Raubeschloss
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Umlaufův mlýn
 štola Kateřina
 Hronov
 Bludné skály
 zvonice
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 Dinopark Karlów
 hrob Viktorky
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 4830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama