V letech 1718–1720 vystavěn na místě dřevěného kostela zděný kostel sv.Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Barokní kostel je centrální stavbou a patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 5/2004
Vernéřovice leží 3 km západně od Meziměstí na okraji Broumovského výběžku. Přesné datum vzniku obce není známo. První písemná zmínka o obci Vernéřovice v Kladské městské knize je z roku 1351. Roku 1540 byl na nynějším místě vystavěn dřevěný kostel zasvěcený svatému Michaelu archandělu. V letech 1718 – 1720 byl vystavěn dodnes stojící zděný kostel svatého Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Tento barokní kostel je centrální stavbou, patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku. Stavba je orientovaná a je složena z eliptické lodi, k níž je připojena na východ sakristie a na západ věž. Průčelí jsou členěna meziokenními lizénami, které tvoří svislé i vodorovné pásy. Jediná eliptická loď působí jako sál, do něhož ční 10 pilířů, vystupujících ze zdi. Zajímavostí interiéru je kruchta vyčnívající ve 3 obloucích do lodi. Okolo kostela se rozkládá velký hřbitov, většina německých hrobů je pustá. Před kostelem stojí barokní fara s cenným znakem nad hlavních vchodem. Dnes je zde umístěn Obecní úřad.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Vernéřovice-Kostel sv. Michaela archanděla

Stojí v místě původního dřevěného kostela, který dal roku 1540 postavit tehdejší opat Matěj Mathhis, a který roku 1683 dal opat Tomáš Sartorius zvětšit. Nynější kostel byl vybudován za opata Otmara Zinkeho, v letech 1719-1720, jeho vnitřní vybavení, ale bylo dokončeno až r 1722. Byl postaven podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Varhany v kostele byly zrekonstruovány v r.1990 ,až do roku 1916 měl kostel celkem 5 zvonů,toho roku byly 4 zrekvírovány. Dnes má kostel zvon pouze jeden a to z r. 1600 o průměru 105 cm a výšce 80 cm.

Jaroslav Černín, 10.12. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Vernéřovice

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Laudonova kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Ostaš
 Hampelův sloup
 Mieroszów
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 Střmen
 kostel Panny Marie
 Skály
 Skály
 sanatorium Grunwald
 Dolní Adršpach
 smírčí kříž
 Radosno
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Čáp
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 kašna
 stará radnice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Stárkov
 kaple sv. Anny
 Vlčinec
 Stárkov
 Bystrý
 zvonice
 Rogowiec
 evangelický kostel
 mlýn Dřevíček
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Pánův kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Machovský kříž
 Homole
 Radvanice
 Na Větrné horce
 Žaltman
 kalvárie
 Nowy Dwór
 kostel Všech svatých
 Hrad u Božanova
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 štola Kateřina
 Hronov
 Umlaufův mlýn
 Bludné skály
 zvonice
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 Dinopark Karlów
 hrob Viktorky
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 4830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama