V letech 1718–1720 vystavěn na místě dřevěného kostela zděný kostel sv.Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Barokní kostel je centrální stavbou a patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 5/2004
Vernéřovice leží 3 km západně od Meziměstí na okraji Broumovského výběžku. Přesné datum vzniku obce není známo. První písemná zmínka o obci Vernéřovice v Kladské městské knize je z roku 1351. Roku 1540 byl na nynějším místě vystavěn dřevěný kostel zasvěcený svatému Michaelu archandělu. V letech 1718 – 1720 byl vystavěn dodnes stojící zděný kostel svatého Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Tento barokní kostel je centrální stavbou, patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku. Stavba je orientovaná a je složena z eliptické lodi, k níž je připojena na východ sakristie a na západ věž. Průčelí jsou členěna meziokenními lizénami, které tvoří svislé i vodorovné pásy. Jediná eliptická loď působí jako sál, do něhož ční 10 pilířů, vystupujících ze zdi. Zajímavostí interiéru je kruchta vyčnívající ve 3 obloucích do lodi. Okolo kostela se rozkládá velký hřbitov, většina německých hrobů je pustá. Před kostelem stojí barokní fara s cenným znakem nad hlavních vchodem. Dnes je zde umístěn Obecní úřad.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Vernéřovice-Kostel sv. Michaela archanděla

Stojí v místě původního dřevěného kostela, který dal roku 1540 postavit tehdejší opat Matěj Mathhis, a který roku 1683 dal opat Tomáš Sartorius zvětšit. Nynější kostel byl vybudován za opata Otmara Zinkeho, v letech 1719-1720, jeho vnitřní vybavení, ale bylo dokončeno až r 1722. Byl postaven podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Varhany v kostele byly zrekonstruovány v r.1990 ,až do roku 1916 měl kostel celkem 5 zvonů,toho roku byly 4 zrekvírovány. Dnes má kostel zvon pouze jeden a to z r. 1600 o průměru 105 cm a výšce 80 cm.

Jaroslav Černín, 10.12. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Vernéřovice

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Laudonova kaple
 kostel sv. Anny
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Ostaš
 Hampelův sloup
 Mieroszów
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 Střmen
 kostel Panny Marie
 Skály
 Skály
 sanatorium Grunwald
 Dolní Adršpach
 smírčí kříž
 Radosno
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 kašna
 stará radnice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Stárkov
 Vlčinec
 kaple sv. Anny
 Stárkov
 Bystrý
 zvonice
 Rogowiec
 evangelický kostel
 mlýn Dřevíček
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Pánův kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Machovský kříž
 Homole
 Radvanice
 Žaltman
 kalvárie
 Nowy Dwór
 kostel Všech svatých
 Hrad u Božanova
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 štola Kateřina
 Hronov
 Umlaufův mlýn
 Bludné skály
 zvonice
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 Dinopark Karlów
 hrob Viktorky
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 4830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama