V letech 1718–1720 vystavěn na místě dřevěného kostela zděný kostel sv.Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Barokní kostel je centrální stavbou a patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 5/2004
Vernéřovice leží 3 km západně od Meziměstí na okraji Broumovského výběžku. Přesné datum vzniku obce není známo. První písemná zmínka o obci Vernéřovice v Kladské městské knize je z roku 1351. Roku 1540 byl na nynějším místě vystavěn dřevěný kostel zasvěcený svatému Michaelu archandělu. V letech 1718 – 1720 byl vystavěn dodnes stojící zděný kostel svatého Michaela archanděla. Stavitelem byl nejspíše Kryštof Dientzenhofer. Tento barokní kostel je centrální stavbou, patří k nejzachovalejším z celé barokní skupiny kostelů na Broumovsku. Stavba je orientovaná a je složena z eliptické lodi, k níž je připojena na východ sakristie a na západ věž. Průčelí jsou členěna meziokenními lizénami, které tvoří svislé i vodorovné pásy. Jediná eliptická loď působí jako sál, do něhož ční 10 pilířů, vystupujících ze zdi. Zajímavostí interiéru je kruchta vyčnívající ve 3 obloucích do lodi. Okolo kostela se rozkládá velký hřbitov, většina německých hrobů je pustá. Před kostelem stojí barokní fara s cenným znakem nad hlavních vchodem. Dnes je zde umístěn Obecní úřad.
Pavel Vítek, 10.12. 2006
historie

Kostel sv. Michaela archanděla stojí v místě původního dřevěného kostela, který dal roku 1540 postavit tehdejší opat Matěj Mathis a který roku 1683 dal opat Tomáš Sartorius zvětšit. Nynější kostel byl vybudován za opata Otmara Zinkeho, v letech 1719-1720, jeho vnitřní vybavení ale bylo dokončeno až r 1722. Byl postaven podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. Varhany v kostele byly zrekonstruovány v r. 1990. Až do roku 1916 měl kostel celkem 5 zvonů, toho roku byly 4 zrekvírovány. Dnes má kostel zvon pouze jeden, a to z r. 1600 o průměru 105 cm a výšce 80 cm.

Jaroslav Černín, 10.12. 2006

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Vernéřovice

Místa v okolí

 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Laudonova kaple
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kříž nad Pěkovem
 Ostaš
 Hampelův sloup
 Mieroszów
 Samaritánka
 kaple sv. Anny
 Střmen
 kostel Panny Marie
 Skály
 Skály
 sanatorium Grunwald
 Dolní Adršpach
 smírčí kříž
 Čáp
 Radosno
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 kašna
 stará radnice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Adršpach
 Stárkov
 kaple sv. Anny
 Vlčinec
 Stárkov
 Bystrý
 zvonice
 Rogowiec
 evangelický kostel
 mlýn Dřevíček
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Pánův kříž
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Machovský kříž
 Homole
 Na Větrné horce
 Radvanice
 Žaltman
 kalvárie
 Nowy Dwór
 kostel Všech svatých
 Raubeschloss
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 štola Kateřina
 Hronov
 Umlaufův mlýn
 Bludné skály
 zvonice
 Velká Hejšovina
 Velké Svatoňovice
 Dinopark Karlów
 hrob Viktorky
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 4830
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama