Terénní náznaky keltského tvrziště z doby bronzové. Naposledy osídlené ještě ve 13. stol.
Hlavní obrázek místa
Místo akropoie a kaple
© Petr Vaculčík 06/2009
Lokalita je volně přístupná, dnes nejlépe údolím Malé Libavy od penzionu U Čertova mlýna v Kolové, kudy vede naučná stezka od Libavského Údolí, a přes potok Malé Libavy výstupem do strmého svahu hradiště.
2.6. 2009
historie

Keltské tvrziště

Hradiště v Kolové se nachází na výrazné zalesněné ostrožně nad soutokem Velké a Malé Libavy, v poloze Starý zámek na kótě 509 metrů. Na náhorní plošině se rozprostírá rozsáhlý areál, sestávající z vlastního mohutného hradiště Starý zámek chráněného valy a výraznými příkopy, a předhradí, rovněž od zbytku vysoké ostrožny odděleného opevněním. Zbytky valu najdeme i v jižní části hradiště. Od východu přicházejí na hradiště dvě staré cesty. Původně keltské hradiště je místo, osídlené od doby bronzové, později poskytující útulek Slovanům, kde ještě později stával hrad Kager (dochovaly se jen základy), je archeologickou památkou první kategorie. Pro badatele a návštěvníka je problematický už název hradiště. Na turistických mapách je uvedeno buď jako hradiště v Kolové nebo Starý zámek. Podle posledního středověkého objektu je v literatuře nazýván jako hrad Kager. V publikaci Encyklopedie hradišť v Čechách je hradiště uvedeno pod…  číst dále

Vaculčík s použitím Internetu, 1.6. 2009

pověsti

Význam názvů místa

KOGERAU =KOLOVÁ (od 1885 české jméno Kogerava, 1923 Kagerava) roku 1947 přejmenována na Kolová. Poprvé se uvádí 1355 Gager, později jen Kager (=plot). Jméno snad původně platilo Starému zámku a přešlo na blízkou ves.

http://hamelika.webz.cz/h97-05+06.htm, 1.6. 2009

Další texty pověsti
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Libavské Údolí

Místa v okolí

 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Rusov
 Kaceřov
 Mostov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Lítov
 Okrouhlá
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 evangelický kostel
 Manský dvůr
 Plikenštejn
 Hard
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Těšovice
 Hartenberg
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 statek Bernard
 Kynžvart
 Šibeniční vrch
 Boučí
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Kladská
 Kynžvart
 Kladský rybník
 Chlumeček
 pramen Natálie
 pramen Richard
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 Salingburg
 Dudácká kašna
 Císařské lázně
 Cheb
 Václavský hrad
 kostel sv. Olgy
 fara
 metorologický sloup
 Skalná
 Skalná
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Lipnice
 Starý Hrozňatov
 radnice
 kostel sv. Václava
 silniční most
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Smraďoch
 kostel sv. Ondřeje
Základní informace místa
ID místa: 7890
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama