Empírová kašna stojí na Náměstí Míru. Chrlič je složen ze tří různě velikých škeblí. Na vrcholu kašny stojí chlapeček.
Hlavní obrázek místa
Empírová kašna v Ryžovišti
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Ryžoviště leží 9 km jihovýchodně od Rýmařova, 20 km jihozápadně od Bruntálu a 17 km severně od Šternberka. Empírovou kašnu najdeme ve spodní, severní části Náměstí Míru v centru obce.
Pavel Vítek, 15.11. 2015
popis

Ryžoviště bylo založeno v roce 1190 v důsledku nalezišť zlata, které se zde rýžovalo. Na Náměstí Míru je umístěna empírová kašna se soškou chlapečka. Ten stojí uprostřed osmiboké nádrže a na rameni drží nádobu na vodu. Chrlič je složen ze tří různě velikých škeblí.

Pavel Vítek – zdroj: Josefa Schmid, Dějiny města Ryžoviště , 15.11. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ryžoviště

Místa v okolí

 Lafayettův dům
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 kostel sv. Jiljí
 Strálek
 Nové Valteřice
 městské hradby
 Huzová
 Rýmařov
 radnice
 mincovna
 kostel sv. Michala
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Malá Štáhle
 Moravský Beroun
 kostel sv. Václava
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Rešov
 Spitzerova vila
 Janovice
 Moravická kyselka
 barokní most
 Velký Roudný
 kaple sv. Floriána
 arboretum
 lípa Hadí královna
 kostel sv. Kunhuty
 Křížový vrch
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 evangelický kostel
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Michala
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 panský dům
 kaple sv. Kateřiny
 městské hradby
 Bruntál
 Svatojánský most
 kaple
 Těšíkovská kyselka
 Nová Ves
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Anny
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
Základní informace místa
ID místa: 12580
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama