Výšina nad východním okrajem obce Růžová (405 m n. m.) v minulosti využívaná ke strážení kraje. Na vrcholu kříž z roku 1809 a jednoduchá dřevěná rozhledna, umožňující kruhový výhled do širokého okolí.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Ruzenka
© Jiří Čížek 09/2021
Výstup na Pastevní vrch je součástí naučné stezky Růžová (začíná na nedaleké křižovatce cest z Růžové na Kamenickou Stráň a Růžovský vrch, kde lze i zaparkovat, celkem 10,5 km). Poněkud adrenalinový výstup na samotnou rozhlednu umožní vychutnat si kruhový rozhled na Labské pískovce po obou stranách státní hranice, severní České středohoří a západní Lužické hory.
Ivan Grisa, 30.11. 2009
historie

Rohledna a kříž na Pastevním vrchu nad Růžovou

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m nad mořem) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poté poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07 (německý název kopce zněl Hutberg – Strážní vrch). Roku 1809 zde Johann Christoph Schubert z čp. 182 nechal vztyčit boží muka s mimořádně masivním podstavcem, k nimž chodila procesí o svátku Božího těla. Ještě roku 1868 stál na úbočí kopce dřevěný otočný větrný mlýn. Po roce 1945 ustávala pastva dobytka, což způsobilo postupné zarůstání kopce. V rámci zřízení naučné stezky Růžová zde obec nedávno zřídila jednoduchou dřevěnou rozhlednu.

Ivan Grisa, dle http://jetrichovicko.euweb.cz/turtrasanaucnestezky.htm, 30.11. 2009

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Růžová

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Růžová
 Růžovský vrch
 skalní kaplička
 Arnoltice
 rozhledna Janov
 Janov
 Bynovec
 Dolský mlýn
 Šauenštejn
 kostel sv. Václava
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Suchá Kamenice
 skalní kaple
 socha sv. Vojtěcha
 Belveder
 větrný mlýn
 Sokolí vrch
 Winterstein
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Martina
 Trpasličí jeskyně
 Frienstein
 vila Waldstein
 Rynartice
 Markvartice
 kamenný most
 Na Tokáni
 evangelický kostel
 Salhausenovský dům
 bývalá radnice
 Neuer Wildenstein
 Tyršův most
 Česká Kamenice
 Děčín
 řetězová lávka
 Bratrský oltář
 Pastýřská stěna
 Staroměstský most
 železniční most
 Niedermühle
 ZOO Děčín
 Podmokly
 synagoga
 Podmokly
 akvadukt
 hlavní nádraží
 evangelický kostel
 ovčí můstek
 Konojedovský dům
 kostel sv. Anny
 Weifberg
 Kamenice
 Dolní Chřibská
 mariánský sloup
 Studenec
 nová radnice
 Schönfeldovský dům
 kostel sv. Václava
 Ploučnická vyhlídka
 Velký Chlum
 Zlatý vrch
 Fredevald
 Bynov
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Václava
 Jeskyně víl
 Tanečnice
 Kyjovský hrad
 Ostrý
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Vlčí Hrádek
 Šternberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Velká Bukovina
 Dlouhý Důl – VPZ
 Panská skála
 Schönbuch
 Vlčí hora
 Žandov
 kostel sv. Vavřince
 Vrabinec
 Zahrady
 Volfartice
 socha lva
 dům U Frinda
 Jílové
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 8575
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama