Kostel sv. Michala, původně evangelický, byl vystavěn v letech 1612-14. . Roku 1694 byl rozšířen a přestavěn v renesančním slohu. Další přestavby prodělal po roce 1852 a 1907. Cenný je převážně renesanční interiér kostela.
Hlavní obrázek místa
Dominantní pohled na kostel sv. Michala a budovu fojtství vpravo
© Ivo Rozehnal 08/2022
Farní kostel sv. Michala byl původně kostelem evangelickým. Byl vystavěn v letech 1612 - 14 a zasvěcen původně Zmrtvýchvstání krista. Až po roce 1743 byl jako katolický chrám zasvěcen sv. Michalovi. Roku 1694 byl rozšířen a přestavěn v renesančním slohu. Další přestavby prodělal po roce 1852 a 1907 Kostel tvoří jednolodní stavba s opernými pilíři po obvodě a průčelní štíhlou věží ukončenou cibulovitou bání v čele. Chrám je ceněn především díky své halové dispozici, renesanční sochařské výzdobě (portál, štuková klenba) a dřevěnou tribunou obíhající vnitřní stěny lodi. Obrazy křížové cesty jsou originály od malíře Sebastiniho. Obraz nad oltářem, který shořel při požáru v roce 1907, namaloval podle Betiniho malíř Wolf. Za pozornost stojí kazatelna,varhany s ozvěnou a také sochy při hlavním oltáři. Nejsou ze sádry, ale řezané z jednoho kusu dřeva.
Jan P. Štěpánek, web, 12.2. 2006
historie

Kostel sv. Michala v Branné

Kostel byl vybudován v letech 1612 až 1614 a byl zasvěcen Zmrtvýchvstání Krista. Roku 1743 byl již jako katolický kostel upraven a zasvěcen sv. Michalovi. Další rozsáhlé opravy budova kostela prodělala po požárech roku 1852 a 1907. Kostel je významnou památkou díky své halové dispozici, renesanční sochařské výzdobě(portál, štuková klenba) a dřevěnou tribunou obíhající vnitřní stěny lodi.

de ardoise, 10.10. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1. (A-I), Praha, 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Branná

Místa v okolí

 fojtství
 radnice
 Branná
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Isidora
 Dalimilova rozhledna
 kaple sv. Rocha
 Pleče
 Vozka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Červenohorské sedlo
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Václava
 pramen Moravy
 Stezka v oblacích
 fojtství
 Kalvárie
 Maršíkov
 ruční papírna
 jeskyně Na Pomezí
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Adolfovice
 Strážník
 Vysoký vodopád
 Medvědí kámen
 Sobotín
 kostel Všech svatých
 chata Švýcárna
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Lázně Jeseník
 radnice
 Balneopark
 Obří výhledna
 dům Katovna
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 Františkova myslivna
 Jelení studánka
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
Základní informace místa
ID místa: 3500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama