Kostel sv. Michala, původně evangelický, byl vystavěn v letech 1612-14. . Roku 1694 byl rozšířen a přestavěn v renesančním slohu. Další přestavby prodělal po roce 1852 a 1907. Cenný je převážně renesanční interiér kostela.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Ivan Grisa, 08/2004
Farní kostel sv. Michala byl původně kostelem evangelickým. Byl vystavěn v letech 1612 - 14 a zasvěcen původně Zmrtvýchvstání krista. Až po roce 1743 byl jako katolický chrám zasvěcen sv. Michalovi. Roku 1694 byl rozšířen a přestavěn v renesančním slohu. Další přestavby prodělal po roce 1852 a 1907 Kostel tvoří jednolodní stavba s opernými pilíři po obvodě a průčelní štíhlou věží ukončenou cibulovitou bání v čele. Chrám je ceněn především díky své halové dispozici, renesanční sochařské výzdobě (portál, štuková klenba) a dřevěnou tribunou obíhající vnitřní stěny lodi. Obrazy křížové cesty jsou originály od malíře Sebastiniho. Obraz nad oltářem, který shořel při požáru v roce 1907, namaloval podle Betiniho malíř Wolf. Za pozornost stojí kazatelna,varhany s ozvěnou a také sochy při hlavním oltáři. Nejsou ze sádry, ale řezané z jednoho kusu dřeva.
Jan P. Štěpánek, web, 12.2. 2006
historie

Kostel sv. Michala v Branné

Kostel byl vybudován v letech 1612 až 1614 a byl zasvěcen Zmrtvýchvstání Krista. Roku 1743 byl již jako katolický kostel upraven a zasvěcen sv. Michalovi. Další rozsáhlé opravy budova kostela prodělala po požárech roku 1852 a 1907. Kostel je významnou památkou díky své halové dispozici, renesanční sochařské výzdobě(portál, štuková klenba) a dřevěnou tribunou obíhající vnitřní stěny lodi.

de ardoise, 10.10. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1. (A-I), Praha, 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Branná

Místa v okolí

 fojtství
 Branná
 kostel sv. Wolfganga
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 Pleče
 Vozka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Červenohorské sedlo
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Václava
 pramen Moravy
 fojtství
 Kalvárie
 Stezka v oblacích
 Maršíkov
 ruční papírna
 jeskyně Na Pomezí
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Adolfovice
 Strážník
 Medvědí kámen
 Sobotín
 kostel Všech svatých
 chata Švýcárna
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Lázně Jeseník
 radnice
 Balneopark
 Obří výhledna
 Jeseník
 dům Katovna
 sanatorium Altvater
 Františkova myslivna
 Jelení studánka
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
Základní informace místa
ID místa: 3500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama