Zachovalý kostel z počátku 16. století. Původně pozdně gotický, zbarokněn v letech 1701-1702 stavitelem M. Raimondim. Opravy probíhaly v letech 1817 a v roce 1920.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Aleš Marek 12/2005
Bakov nad Jizerou je malebné malé městečko vzdálené několik kilometrů od Mladé Boleslavi. Z Mladé Boleslavi vede do Bakova nad Jizerou, buď rychlostní silnice číslo 10, a nebo pomalejší silnice přes okolní obce směrem na Kosmonosy. Zaparkovat se dá bez problémů přímo na náměstí. Kostel sv. Barbory nalezneme asi 200 metrů směrem k nádraží. Ke kostelu se vchází renesanční bránou a v okolí kostela je zaniklý hřbitov, kde lze vidět velice zajímavé náhrobky a sošky.
Aleš Marek, 1.12. 2005
historie

Na bývalém hřbitově, který je přístupný bohatě zdobenou renesanční bránou z roku 1558 ve tvaru polosloupové edikuly vyvršené trojhranným štítem s nápisem a reliéfní výzdobou, stojí kostel sv. Barbory-původně pozdně gotický z počátku 16. století, později bratrský sbor, obnovený roku 1614 a zbarokněn v letech 1701–1702 stavitelem M. Raimondim. Opravy probíhaly v letech 1817 a v roce 1920. Současná podoba je obdélníková, jednolodní s obdélníkově segmentově uzavřeným presbytářem, k němuž po severní straně přiléhá rozlehlá sakristie. Fasády jsou hladké bez ozdob, okna jsou s půlkruhovými záklenky. V průčelí tabulový štít roku 1701. Loď je plochostropá se zrcadlem, presbytář je potom sklenut valeně. Zařízení: hlavní oltář je plastická kompozice sv. Barbory,sv. Ludmily,sv. Máří Magdalény a krucifixu od kosmonoského J. Jelínka z roku 1743. U jižní strany kostela je šest klasicistních figurálních náhrobků…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první/, 1.12. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Bakov nad Jizerou

Místa v okolí

 mlýn Valenta
 Zvířetice
 Baba
 Maníkovice
 Studénka
 Josefův Důl
 kostel sv. Havla
 Lhotice
 Kosmonosy
 fara
 Loreta
 Hrdlořezy
 Masarykův most
 radnice
 kostel sv. Barbory
 Dobrá Voda 1
 Dobrá Voda 2
 Mnichovo Hradiště
 Dobrá Voda 3
 Michalovice
 Rožátovský mlýn
 Volenovice
 kostel sv. Vavřince
 Valečov
 starý hřbitov
 radnice
 divadlo
 Kněžmost
 Karmel
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Klamorna
 kostel sv. Václava
 Drábské světničky
 Obětní kámen
 Hrada
 Kolomuty
 Soleček
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Píčův statek
 Chvistonosy
 Sukorady
 Rácov
 Neuberk
 Březno
 Mužský
 kostel sv. Václava
 Kurovodice
 Radechov
 Solec
 Bělá pod Bezdězem
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Hynšta
 Česká brána
 Loukovec
 Komárovský rybník
 rozhledna Čížovka
 Staré Hrady
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Rokytovec
 Vinařice
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bažantnice
 kostel sv. Václava
 Dobrovice
 Malkov
 Belvín
 Krnsko
 dům č. p. 7
 Dobrovická muzea
 trojiční sloup
 Velké Horky
 Hrádek nad Zámostím
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Niměřice
 Stránovský viadukt
 Kováň
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Svijany
 Nový Stránov
 Šlapka
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Vrchbělá
 Valdštejnsko
 panský dvůr Zájezd
 Skalsko
 Kost
 hradní pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 Strašnov
 kostel sv. Štěpána
 Pěčice
 kaple sv. Václava
 Kuřívody
 Hrušov
 Domousnice
 Syslov
 Sovínky
 Malodvorská tvrz
 Vlčí Pole
 fara
 Bezno
 Kozlov
 židovský hřbitov
 Vorecká tvrz
 Albrechtice
 Ujkovice
 hřbitovní kaple
 Velké Všelisy
Základní informace místa
ID místa: 3612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama