Velká kaple s oválnou lodí prostupující obdélníkem stojí na návrší východně od obce, snad na místě bývalého slovanského hradiště. Postavena byla v 18. století, upravena v 19. století. V interiéru je rokokový oltář a pozdně rokokové lavice.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2009
Velká kaple s oválnou lodí prostupující obdélníkem. Presbytář je užší, lichoběžníkový, oratoř a sakristie po stranách jsou obdélníkové. Hlavní oltář je rokokový, rovněž lavice pochází z doby pozdního rokoka. "Soupis památek 13. Politický okres příbramský" z roku 1901 ji popisuje takto: "nepatrných rozměrů na návrší, beze všech ozdob, architektonicky úplně bezcenná. Uvnitř nic zajímavého". Přesto toto malebné místo stojí za návštěvu.
Milan Caha (zdroj:Poche E.a kol.: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1980), 11.1. 2010
historie

Velká kaple (u Pocheho označována jako kostel) stojí na návrší východně od obce. Toto návrší bylo pravděpodobně osídleno již v robě raného středověku (či dříve), pravděpodobně zde stálo hradiště (není dosud archeologicky prokázáno). Kaple je mnohem mladší, pochází z 18. století a přestavěna byla v 19. století. Její výstavba je spojena s řádem křížovníků s červenou hvězdou, kteří v okolí měli řadu majetků.

Milan Caha (zdroj:Poche E.a kol.: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1980), 11.1. 2010

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Libčice

Místa v okolí

 Veselý vrch
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 boží muka
 Sudovice
 dům Salaš
 Mincovna
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Krcáb
 Drtinova rozhledna
 koncentrační tábor
 kostel sv. Zikmunda
 Křepenice
 Ostromeč
 Hrazany
 Červenka
 Kujalův lom
 Nalžovice
 Hřiměždice
 kostel sv. Václava
 Radíč
 Zrůbek
 Králova stolice
 boží muka
 Kozí Hřbet
 Kňovice
 Čertův most
 Příčovy
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Jablonná
 Příčovy
 židovský hřbitov
 radnice
 Osečany
 synagoga
 Obora
 Svojsíkova mohyla
 Třebnice
 Skrýšov u Sedlčan
 Drahoušek
 špýchar
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 most Dr. E. Beneše
 kaple sv. Anny
 Teletínské vodopády
 synagoga
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 vyhlídka nad Kamýkem
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 nová radnice
 stará radnice
 kaple
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Teletínský lom
 Poušť sv. Marka
 Hradištko
 Ústupenice
 Suchdol
 Zduchovice
 Červený Hrádek
 Dlouhá Lhota
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kiliána
 Doubravice
 Zhoř
 synagoga
 Kosova Hora
 Hradec
 Vysoký Chlumec
 Na Pišťáku
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 kostel sv. Ludmily
 Vojkov
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Smolotely
 Hrádek u Lovčic
 Všeradice
 synagoga
 Lovčice
 Turyň
Základní informace místa
ID místa: 8316
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama