Přírodní památka Vesecký kopec byl do 60. let minulého století největším písečným přesypem - dunou v Čechách. Tento fenomén s jemnozrnným pískem z labských teras byl zachráněn v roce 2004, kdy zde přestala těžba písku. Vyskytuje se zde četná vzácná pískomilná fauna a flóra.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2022
Vesnice Veská leží těsně při východním okraji Pardubic. Nyní má přes 300 obyvatel a je místní částí města Sezemice. Přírodní památka se nachází v sousedství silnice při severním okraji zástavby.
11.4. 2022
popis

Toto zvláště chráněné území o rozloze kolem 0,7 ha je jedním z fenoménů polabské krajiny. Jedná se o jedinečný písečný přesyp - písečnou dunu. Duna je tvořena jemnozrnným pískem vyvátým z labských říčních teras. Jeho původní reliéf byl narušen těžbou písku, která zde probíhala koncem 60. let minulého století. Do té doby byl Vesecký kopec považován za nejvyšší písečný přesyp v Čechách. Po ukončení těžby na začátku roku 2004 byl zbytek přesypu z bezpečnostních důvodů záměrně uměle zploštěn a byla stržena hrana nad jeho strmou jižní stěnou. Hlavním cílem je nyní ochrana zbytku tohoto jedinečného písečného přesypu s jeho vzácnými společenstvy pískomilné fauny a flóry. Patří sem např. krajník hnědý, svižník polní a kvapník. O přírodní památku Vesecký kopec, vyhlášenou r. 2012, se stará krajský úřad Pardubického kraje, odbor životního prostředí a zemědělství. Probíhá zde odstraňování porostů ostružiníku a malých semenáčků…  číst dále

Vlky, cedule u místa, 9.4. 2022

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Veská

Místa v okolí

 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 Zámeček
 vila Josefa Vosáhla
 Ráby
 Dašice
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 automatické mlýny
 Nemošice
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Pardubice
 židovský hřbitov
 krematorium
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Topol
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Chvojenec
 Bořice
 Slepotice
 Medlešice
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 Blatník
 Hrochův Týnec
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Nabočany
 Staré Čívice
 Krchleby
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Čívice
 Přestavlky
 Březovice
 mlynářská vila
 kříž
 socha sv. Marka
 radnice
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Hradce
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Neulust
 Jezbořice
 Libišany
 kostel sv. Vojtěcha
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Chroustovice
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Stolany
 Bára
 Kočičí hrádek
 Rosice
 Klešice
 Rosice
 Ostrov
 restaurace Monaco
 kostel sv. Víta
 fara
 Mrdice
 Škroupův dům
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Štěnec
Základní informace místa
ID místa: 16340
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama