
Měšťanský barokní dům z druhé poloviny 18. století s výrazně členěným průčelím. Jedná se o jednopatrový dům o 3 okenních osách se štítem do ulice s bočními zídkami, ukončenými hranou završenou segmentově vypjatým štítem. Na zídce je kovové zábradlí. Hladká fasáda je v přízemí prolomena jedním pravoúhlým oknem se šambránou. Přízemí od prvního patra je odděleno kordonovou římsou. První patro s třemi okenními osami pravoúhlými se šambránami. Nároží členěno lizénami. Mezi okny oválné medailony. Ty ve štukových rámech představují freskové obrazy sv. Martina a sv. Jiří. Podstřešní profilovaná římsa nese sedlovou zvalbenou střechu. Nad přízemím probíhá profilovaná, silně vyložená zastřešená římsa. Dům U Jana je památkově chráněn od roku 1964.
První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Dům U Jana je jeden z nejcennějších měšťanských domů v Tišnově. Základy má ještě z doby pozdní renesance. Jeho podobu mu dal jeho stavitel Jiří Vojtěch Šimon z Hořic. Jeho vysoký volutový štít a křehká fasáda, doplněná dvěma freskami světců v rokokových štukových rámech, výrazně vynikají z ostatní, většinou barokní zástavby. Dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby, v rámci které vznikly rovněž dva medailony s nástěnnou malbou na hlavním průčelí. A také socha sv. Jana Nepomuckého. V době návštěvy v Třebíči však byl výklenek se sochou zakrytý a vlastní socha nebyla vidět. Pamětní deska na fasádě připomíná významného rodáka, právníka, politika, vlastence a účastníka Slovanského sjezdu Jana Dvořáčka. Dům U Jana je považován za nejmalebnější měšťanský dům v historické části města.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.