Malou vilu nechal postavit v r. 1906 velkotovárník Alfred Löw-Beer podle návrhu architekta Josefa Nebehostenyho. Do r. 1939 ve vile žil Alfredův syn Max Löw-Beer s rodinou. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Vila stojí v parku poblíž centra městyse Svitávka v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. Nedaleko se nachází ještě tzv. velká vila z let 1900-1902 a na pozemcích kolem vil je také skleník, včelín, kuželna a garáže. Kolem vil prochází naučná stezka "Svitávka v průběhu věků" vedoucí ke zřícenině hrádku, z něhož se sice příliš nedochovalo, ale z jeho kopce je pěkný výhled. Svitávka leží v lesnaté krajině s množstvím zajímavých památek. K nejvýznamnějším patří hrad a zámek v nedalekých Boskovicích a zámky v Kunštátě, Lysicích nebo v Letovicích.
Luděk Vláčil, 16.8. 2016
popis

Malá vila je třítraktová dvoupodlažní stavba se sníženým přízemím na půdorysu čtverce a krytá kýlovou střechou. Do objektu se vchází po noblesním vnějším schodišti s terasou ústící do haly. Vila má charakter příměstského letohrádku usazeného do přírodního rámce okolního parku.

16.8. 2016

historie

Tzv. malou Löw-Beerovu vilu nechal postavit v roce 1906 otec Grety Tugendhatové, velkotovárník Alfred Löw-Beer (1872-1939) podle návrhu architekta Josefa Nebehostenyho (1852-1921) nedaleko tzv. velké vily. Nebehosteny proslul stavbou tzv. starého divadla v Brně a budovy hlavního brněnského nádraží z let 1902-1904. V parku za malou vilou bylo později vybudováno koupaliště s bazénem, sloužící v zimě jako kluziště. Po dokončení se do malé vily přestěhoval Alfred s manželkou Marianne (roz. Wiedmannovou) a s dětmi Maxem, Gretou a Hansem. Později ve vile bydlel Alfredův syn Max Löw-Beer (nar. 1902) s ženou Editou a dětmi Margaret a Františkem. Často sem s rodinou jezdila i jeho sestra Greta Tugendhatová. V roce 1939 uprchla většina této židovské rodiny před nacisty do Velké Británie. Alfred Löw-Beer však ještě zůstal, aby zachránil co nejvíce rodinného majetku. To se mu také stalo osudným. Po roce 1945 vila…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.tugendhat.eu/vyzkum-a-publikace/low-beerovy-vily-ve-svitavce.html a další, 15.8. 2016

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Svitávka

Místa v okolí

 Svitávka
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Rovná
 Podolí
 Voděrady
 židovský hřbitov
 Hradisko
 kostel sv. Vavřince
 synagoga maior
 Letovice
 boží muka
 boží muka
 radnice
 Boskovice
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 Sudický dvůr
 zámecký skleník
 kostel sv. Prokopa
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 Boskovice
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Újezd u Boskovic
 Malý Chlum
 Sudice II.
 Drnovice
 kostel sv. Stanislava
 Malý Chlum
 Drnovice
 archeopark Isarno
 Burianova rozhledna
 Kunštát
 Velký Chlum
 Lysice
 boží muka
 Rychvald
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Porčův mlýn
 Šebetov
 kostel sv. Jeronýma
 Šebetov
 Křetín
 Rájec nad Svitavou
 Borotín
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 větrný mlýn
 Štěničkův mlýn
 Rájec nad Svitavou
 Rozsíčka
 boží muka
 Kořenec
 Velké Opatovice
 Rumberk
 rybník Suchý
 Babylon u Kozárova
 Žďárná
 Cetkovice
 Roubanina
 boží muka
 Louka
 Petrovice
 Velké Opatovice
 Crhov
 větrný mlýn
 Dvorce
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 Osiky
 Hřebenáč
 Kůlna
 kostel sv. Vavřince
 Podvrší
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 napoleonský pomník
 kostel sv. Kateřiny
 Újezd u Černé Hory
 Trmačov
 boží muka
 Lamberg
 boží muka
 Jevíčko
 městská věž
 Hrádek u Kněževsi
 Úsobrno
 synagoga
 vápenka Malá dohoda
 Koňský spád
 Trpínský mlýn
 fara na Kalvárii
 Kalvodův kříž
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Blansek
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 židovský hřbitov
 Piková dáma
 propast Macocha
 židovská škola
 kostel sv. Václava
 Nová a Stará Rasovna
 Lomnice
 Punkevní jeskyně
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Vápenka
 Jaroměřice
 Ostrov u Macochy
 kostel sv. Mikuláše
 jeskyně Balcarka
 boží muka
 Cigánská jeskyně
 Černá skála
 Svojanov
 kříž na Zálomí
Základní informace místa
ID místa: 13010
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama