Soubor zámeckých budov přestavěn z původního gotického hradu. Roku 1424 dobyt a poškozen husity. V r. 1570 přestavěn na renesanční zámek. Dvakrát poničen požárem v 17. a 18. st. Roku 1724 přestavěn barokně, v 19. st empírově upraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017

Dračí sluj pod zámkem

Roku 2013 byla zpřístupněna bývalá podzemní úniková chodba ze zámku, kterou majitel proměnil na Dračí sluj - ale nemusíte se bát, drak je pěkně za mřížemi a pod zámkem.
E.H. podle http://www.zamekletovice.cz/, 28.8. 2013
turistické

Prohlídka zámku:

Prohlídka zámku začíná na zámeckém nádvoří výkladem průvodce o historii zámku Letovice. Další prohlídka probíhá samostatně: na nádvoří je možné si prohlédnout zámeckou kapli, studnu hlubokou 65 m, vinné sklepy a mučírny s hladomornou. Prohlídka zámku začíná výstavou fotografií "Jak vypadal zámek před rekonstrukcí", po prohlídce přízemí, 1. a 2. patra se dostanete na vyhlídkový balkon z kterého uvidíte Letovice a okolí. Ve velkých sálech v 2. patře budou probíhat prodejní výstavy obrazů známých umělců. Po dřevěném schodišti sejdete do komnat v 1. patře, které jsou již zrekonstruované a vybavené dobovým nábytkem, obrazy a koberci. Kamenné točité schodiště ve věži vás dovede do areálu jízdárny, kde se nachází restaurace, obchod se starožitnostmi a suvenýry, velký sál na pořádání různých kulturních akcí, dále na nádvoří, kde je dětský koutek s pískovištěm a posezením zámecké restaurace. Každou první neděli v měsíci od…  číst dále

E.H. podle http://www.zamekletovice.cz/, 28.8. 2013

historie

hrad zřejmě založil v polovině 13. století Heřman z Letovic, nevíme však, ke kterému rodu náležel. Od roku 1322 hrad drželi páni z Ronova, kterým patřil až do dobytí hradu husity roku 1424. Novým pánem na Letovicích se stali páni z Boskovic, kteří hrad koncem 15. století přestavěli. Roku 1544 prodali Boskovicové hrad Kdyštofovi z Hardeka, roku 1613 jej vyženil Václav hrabě z Thurnu. Tomu byl po Bílé Hoře zabaven a konfiskát roku 1624 získal Štěpán Bruntálský z Vrbna. Po dobytí Švédy musel být hrad opravován, přestavován byl i na počátku 18. století, ještě než jej Roggendorfové prodali Blümegenům. Od roku 1820 vlastnili letovice Kalnokyové, kteří jej opět přestavěli neogoticky. Po roce 1945 jim byl zámek zabaven a jeho navrácení se Alexander Kalnoky domohl teprve nedávno po dlouhém restitučním sporu.

9.2. 2004

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Letovice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 archeopark Isarno
 Podolí
 Hradisko
 Svitávka
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Kunštát
 evangelický kostel
 Voděrady
 Sudický dvůr
 kostel sv. Václava
 Rumberk
 Rovná
 Roubanina
 Rozsíčka
 Borotín
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Sudice II.
 synagoga maior
 Drnovice
 Drnovice
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 radnice
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 zámecký skleník
 jízdárna
 kostel sv. Marka
 Boskovice – Bašta
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 Boskovice
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Újezd u Boskovic
 Malý Chlum
 Šebetov
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Malý Chlum
 Lysice
 Crhov
 Rychvald
 Louka
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Chlum
 Cetkovice
 kostel sv. Vavřince
 Štěničkův mlýn
 napoleonský pomník
 Lamberg
 kostel Všech svatých
 Hrádek u Kněževsi
 Bělá nad Svitavou
 boží muka
 Porčův mlýn
 Kořenec
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 Babylon u Kozárova
 Jevíčko
 kaplička
 městská věž
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 rybník Suchý
 Křenov
 Svojanov
 kostel Všech svatých
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Stanislava
 Rájec nad Svitavou
 fara
 Žďárná
 Rájec nad Svitavou
 Osiky
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Barbory
 Úsobrno
 Jaroměřice
 panský dvůr
 kostel sv. Erasma
 Petrovice
 Biskupice
 větrný mlýn
 Hrubé kolo
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 Hřebenáč
 židovský hřbitov
 Kůlna
 Plankenberk
 židovská škola
 synagoga
 větrný mlýn
 Vrážné
Kontaktní informace
Bohumil Vavříček
Zámek 1
679 61 Letovice
Tel: (+420) 602 528 912, 516 454 533
http://www.zamekletovice.cz
zamek-letovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2108
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama