Gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven někdy na přelomu 13. a 14. stol. Později několikrát upraven, naposledy v roce 1857, kdy byla ke kostelu přistavěna věž, která nahradila dřevěnou zvonici. V kostele jsou tři zvony z počátku 16. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2019
Hlavní dominantou západomoravské obce Bukov je jednolodní původně gotický římskokatolický filiální kostel sv. Jakuba Většího. V kostele jsou zavěšeny tři zvony z počátku 16. století. V presbytáři vedle sakristie je náhrobní kámen Jana Radešínského z Radešína a na Radešíně a Mitrově s erbem a nápisem „Léta 1603 IX. dne prosincze na Radessinie umrzel urozený wladika pan Jan Radessinský z Radessowicz na Radessinie a Mitrowie a w tomto kostele pohrzben jest.“ Stejný nápis je také v latině. Ve stěně naproti sakristie je od 70. let umístěn náhrobek Petra Čížovského z Čížova zavražděného v Bukově roku 1608. Náhrobek s erbem a latinským nápisem původně zakrýval kostelní kryptu. Nalevo od sakristie je umístěn poslední náhrobek, který připomíná smrt paní Mariany, manželky Pavla Berana, která zemřela v roce 1715. Kolem kostela je hřbitov obehnaný kamennou zdí. U brány stojí dřevěný misijní kříž. K zajímavým památkám v okolí obce patří zejména zřícenina hradu Lísek (zvaný též Bukov, Bukovec či Buková) nebo zřícenina Jivina.
Luděk Vláčil, 17.4. 2019
historie

První písemná zmínka o vsi a pozdější obci Bukov pochází z roku 1285, kdy ji vlastnil Demeter z Bukova. Kostel sv. Jakuba Většího byl postaven někdy na přelomu 13. a 14. století v gotickém slohu. Z tohoto období se dochoval gotický presbytář. V 1. třetině 16. století byly ulity a do dřevěné zvonice stojící za branou hřbitova zavěšeny tři zvony. Největší zvon váží 1000 kg a pochází z roku 1530. Je zdoben reliéfem, znakem zubří hlavy a nápisem: „Tento zwon gest dielan w mezerziczi u mistra Matige leta panie pietisteho trziczateho.“. Druhý zvon váží 100 kg a zdobí ho nápis: „AVE MARIA GRATIA PLENA DOMINUS TECUM“. Nejmenší zvon o váze 63 kg je opatřen nápisem „IHS+VON+NAZAREN+DEE+IUDEN+KINIG+IHS“. Později byl kostel několikrát upravován. Pravděpodobně během 2. poloviny 17. století byla přistavěna sakristie. Poslední výraznější úpravy proběhly v roce 1857, kdy byla ke kostelu přistavěna věž, která nahradila…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.bukov.cz/kostel-sv-jakuba-vetsiho, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Jakuba_Staršího_(Bukov) a další, 15.4. 2019

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Bukov

Místa v okolí

 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Bukov
 Dolní Rožínka
 Strážek
 Mitrov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Rožná
 Blažkov
 Moravecké Pavlovice
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Václava
 Moravec
 kostel sv. Jiří
 Centrum Eden
 Pernštejn
 Bobrová
 Víckov
 Pernštejn
 socha zubra
 Košíkov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Žďárec
 Skryje
 krytý trámový most
 Černvír
 Rysov
 kostel sv. Václava
 Radešín
 Rohy
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Aueršperk
 kaple sv. Anny
 Zubštejn
 Újezd u Tišnova
 Karasín
 vyhlídka Babylon
 Skalský dvůr
 kostel sv. Jiljí
 štola sv. Trojice
 Pyšolec
 Ořechov
 železniční viadukt
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Osová
 Křivoš
 vodní dílo Vír I
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Osiky
 židovský hřbitov
 synagoga
 Loučky
 židovská škola
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Čepička
 boží muka
 Předklášteří
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Deblín
 evangelický kostel
 boží muka
 Müllerův dům
 dům Peklo
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 dům U Jana
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Lamberg
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 katovna
 Vohančice
 Trpínský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 14166
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama