Jednolodní římskokatolický farní kostel prvně zmiňovaný v 13. století byl ve století 15. přestavěn. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby z 2. poloviny 18. století. Před vstupem stojí mramorový kříž z r. 1890.
Hlavní obrázek místa
Pohled od východu.
© Luděk Vláčil 03/2019
Obec Olší, skládající se ze čtyř částí Olší, Klokočí, Litava a Rakové, leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Rozkládá se v Hornosvratecké vrchovině, při okraji přírodního parku Svratecká hornatina, asi 13 kilometrů severozápadně od Tišnova. Nejvýraznější stavbou a jedinou památkou v části Olší je v jádru gotický, jednolodní římskokatolický farní kostel sv. Jiří stojící v dominantní poloze na návrší. Před vstupem stojí mramorový kříž z r. 1890.
Luděk Vláčil, 28.3. 2019
historie

První nepřímé písemné zmínky o kostele v Olší pocházejí z roku 1242, kdy Bohuslav z Bukové daroval ves s pěti lány pole templářskému řádu. Další zmínka pochází z roku 1285, kdy Demetrius z Bukové daroval právo patronátního kostela s farou u kláštera v Doubravníku. V období středověku byl kostel gotickou stavbou a snad měl i obrannou funkci. Z těch dob jsou známy někteří zdejší kněží, od roku 1380 jím byl Mikuláš, v roce 1391 Tomáš a v roce 1413 Hošek. V 15. století byl původní kostel renesančně přestavěn. Snad někdy v období třicetileté války farnost zanikla. V roce 1650 se stalo Olší filiálkou doubravnické fary a roku 1660 bylo přiřazeno k Dolním Loučkám. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby až z 2. poloviny 18. století. Patrně po dokončení přestavby kostela, v roce 1784, byla obnovena samostatná fara a zřízena samostatná duchovní správa. V roce 1890…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mojefarnosti.cz/olsi/historie.php a další, 28.3. 2019

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Olší

Místa v okolí

 Košíkov
 Moravecké Pavlovice
 Víckov
 Skryje
 Rysov
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 krytý trámový most
 Černvír
 Bukov
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Žďárec
 Mitrov
 Mitrov
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Horní Rozsíčka
 Strážek
 kostel sv. Václava
 Rožná
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Loučky
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice
 Blažkov
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Rohy
 Čepička
 kaple sv. Anny
 Předklášteří
 Centrum Eden
 Šiklův mlýn
 Moravec
 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 Deblín
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Osová
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Babylon u Kozárova
 Vohančice
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Bobrová
 Klucanina
 Křižanov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Ořechov
 Pyšolec
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 Karasín
 Radešín
 Louka
 Sentice
 boží muka
 Crhov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Rozsíčka
 Tasov
Základní informace místa
ID místa: 14165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama