Jednolodní římskokatolický farní kostel prvně zmiňovaný v 13. století byl ve století 15. přestavěn. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby z 2. poloviny 18. století. Před vstupem stojí mramorový kříž z r. 1890.
Hlavní obrázek místa
Pohled od východu.
© Luděk Vláčil 03/2019
Obec Olší, skládající se ze čtyř částí Olší, Klokočí, Litava a Rakové, leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Rozkládá se v Hornosvratecké vrchovině, při okraji přírodního parku Svratecká hornatina, asi 13 kilometrů severozápadně od Tišnova. Nejvýraznější stavbou a jedinou památkou v části Olší je v jádru gotický, jednolodní římskokatolický farní kostel sv. Jiří stojící v dominantní poloze na návrší. Před vstupem stojí mramorový kříž z r. 1890.
Luděk Vláčil, 28.3. 2019
historie

První nepřímé písemné zmínky o kostele v Olší pocházejí z roku 1242, kdy Bohuslav z Bukové daroval ves s pěti lány pole templářskému řádu. Další zmínka pochází z roku 1285, kdy Demetrius z Bukové daroval právo patronátního kostela s farou u kláštera v Doubravníku. V období středověku byl kostel gotickou stavbou a snad měl i obrannou funkci. Z těch dob jsou známy někteří zdejší kněží, od roku 1380 jím byl Mikuláš, v roce 1391 Tomáš a v roce 1413 Hošek. V 15. století byl původní kostel renesančně přestavěn. Snad někdy v období třicetileté války farnost zanikla. V roce 1650 se stalo Olší filiálkou doubravnické fary a roku 1660 bylo přiřazeno k Dolním Loučkám. Současná barokní podoba je výsledkem přestavby až z 2. poloviny 18. století. Patrně po dokončení přestavby kostela, v roce 1784, byla obnovena samostatná fara a zřízena samostatná duchovní správa. V roce 1890…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mojefarnosti.cz/olsi/historie.php a další, 28.3. 2019

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Olší

Místa v okolí

 Košíkov
 Moravecké Pavlovice
 Víckov
 Skryje
 Rysov
 Pernštejn
 Pernštejn
 krytý trámový most
 Černvír
 Bukov
 Žďárec
 Mitrov
 Mitrov
 Újezd u Tišnova
 vyhlídka Babylon
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Horní Rozsíčka
 Strážek
 kostel sv. Václava
 Rožná
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Loučky
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Lomnice
 Blažkov
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Čepička
 kaple sv. Anny
 Rohy
 Předklášteří
 Centrum Eden
 Moravec
 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 Deblín
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Osová
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Babylon u Kozárova
 Vohančice
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Bobrová
 Klucanina
 Křižanov
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Ořechov
 Pyšolec
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 Karasín
 Radešín
 Louka
 Sentice
 boží muka
 Crhov
 kostel sv. Vavřince
 Čebín
 Rozsíčka
 Tasov
Základní informace místa
ID místa: 14165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama