Stavba tratě zahájena r. 1940, v průběhu války zastavena. Po skončení války stavba pokračovala. Velký viadukt má pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů, které jsou z armovaného betonu. Viadukt je postaven do oblouku. Na viaduktu došlo r. 1970 k železničnímu neštěstí.
Hlavní obrázek místa
Velký železniční viadukt u Říkonína
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Říkonín se nachází 11 km východně od Tišnova a 15 km severovýchodně od Velké Bíteše. Okolo obce vede železniční trať č. 250 spojující Brno s Havlíčkovým Brodem. Dva km západně od obce najdeme na železniční trati obloukový viadukt. I když leží na katastru obce Žďárec, známý je jako Velký říkonínký viadukt.
Pavel Vítek, 6.10. 2018
popis

Železniční trať, která okolo Říkonína vede, slouží jako spojnice Brna s Prahou přes Havlíčkův Brod. Západně od obce zde trať přetíná dvě hluboká údolí dvěma viadukty. Tzv. Malý viadukt přechází přes údolí Lubenského potoka a stojí nedaleko obce Kutiny. Velký viadukt u Říkonína pak údolí říčky Libochovky. Velký obloukový most má všechny pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů. Tyto tři oblouky jsou z armovaného betonu. Další zajímavostí Řikonínského viaduktu je, že je v oblouku. Velký viadukt se zapsal do dějin železničních neštěstí. K tragické události došlo 11. prosince 1970. Tragédii předcházelo vykolejení několika vozů nákladní soupravy, které se na viaduktu dostaly do cesty projíždějícímu rychlíku Pannonia jedoucí ze Sofie do Berlína. Po nárazu se z mostu zřítil lůžkový a jídelní vůz a spadly z mostu do údolí, přičemž přišlo o život 31 lidí a 18 dalších bylo zraněno. Tragédii připomíná malý křížek na jednom…  číst dále

Pavel Vítek, 6.10. 2018

historie

O stavbě železniční tratě Brno – Havlíčkův Brod a všech souvisejících staveb bylo rozhodnuto v roce 1938. Stavba byla zahájena roku 1940, ale v průběhu války byla zastavena. Po skončení války se stavební práce postupně rozjely. Doprava na trati byla slavnostně zahájena 20. prosince 1953 spolu s celou tratí z Havlíčkova Brodu do Brna.

Pavel Vítek, 6.10. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Řikonín

Místa v okolí

 Újezd u Tišnova
 Žďárec
 kostel sv. Jiljí
 Rysov
 Skryje
 Košíkov
 Víckov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 boží muka
 Loučky
 vyhlídka Babylon
 železniční viadukt
 Křivoš
 Deblín
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 Čepička
 Osová
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Předklášteří
 Vohančice
 Mitrov
 mlýn ve Žlebě
 Müllerův dům
 boží muka
 dům Peklo
 Bukov
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 krytý trámový most
 Mitrov
 Pernštejn
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Černvír
 Pernštejn
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Čertova hráz
 boží muka
 Lomnice
 Lažánky
 Devět křížů
 židovský hřbitov
 boží muka
 Strážek
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Heroltice
 Klucanina
 Ořechov
 Horní Rozsíčka
 Kubův most
 Dolní Rožínka
 Sentice
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 kostel sv. Václava
 Templ
 Rožná
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Moravec
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Domašov
 Blažkov
 Rudka
 Rudka
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Čebín
 Kozlov - dolní sídlo
 Babylon u Kozárova
 Tasov
 Jinošov
 Bílá boží muka
 Jinošov
 Šénvald
 Bobrová
 kostel sv. Václava
 Veveří
 Vaneč
 Radešín
 Ocmanice
Základní informace místa
ID místa: 14015
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama