Stavba tratě zahájena r. 1940, v průběhu války zastavena. Po skončení války stavba pokračovala. Velký viadukt má pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů, které jsou z armovaného betonu. Viadukt je postaven do oblouku. Na viaduktu došlo r. 1970 k železničnímu neštěstí.
Hlavní obrázek místa
Velký železniční viadukt u Říkonína
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Říkonín se nachází 11 km východně od Tišnova a 15 km severovýchodně od Velké Bíteše. Okolo obce vede železniční trať č. 250 spojující Brno s Havlíčkovým Brodem. Dva km západně od obce najdeme na železniční trati obloukový viadukt. I když leží na katastru obce Žďárec, známý je jako Velký říkonínký viadukt.
Pavel Vítek, 6.10. 2018
popis

Železniční trať, která okolo Říkonína vede, slouží jako spojnice Brna s Prahou přes Havlíčkův Brod. Západně od obce zde trať přetíná dvě hluboká údolí dvěma viadukty. Tzv. Malý viadukt přechází přes údolí Lubenského potoka a stojí nedaleko obce Kutiny. Velký viadukt u Říkonína pak údolí říčky Libochovky. Velký obloukový most má všechny pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů. Tyto tři oblouky jsou z armovaného betonu. Další zajímavostí Řikonínského viaduktu je, že je v oblouku. Velký viadukt se zapsal do dějin železničních neštěstí. K tragické události došlo 11. prosince 1970. Tragédii předcházelo vykolejení několika vozů nákladní soupravy, které se na viaduktu dostaly do cesty projíždějícímu rychlíku Pannonia jedoucí ze Sofie do Berlína. Po nárazu se z mostu zřítil lůžkový a jídelní vůz a spadly z mostu do údolí, přičemž přišlo o život 31 lidí a 18 dalších bylo zraněno. Tragédii připomíná malý křížek na jednom…  číst dále

Pavel Vítek, 6.10. 2018

historie

O stavbě železniční tratě Brno – Havlíčkův Brod a všech souvisejících staveb bylo rozhodnuto v roce 1938. Stavba byla zahájena roku 1940, ale v průběhu války byla zastavena. Po skončení války se stavební práce postupně rozjely. Doprava na trati byla slavnostně zahájena 20. prosince 1953 spolu s celou tratí z Havlíčkova Brodu do Brna.

Pavel Vítek, 6.10. 2018

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Řikonín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Žďárec
 kostel sv. Jiljí
 Rysov
 Skryje
 Košíkov
 Víckov
 kaple sv. Anny
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Loučky
 vyhlídka Babylon
 železniční viadukt
 Křivoš
 Deblín
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 Čepička
 Osová
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Předklášteří
 Vohančice
 Mitrov
 mlýn ve Žlebě
 Müllerův dům
 boží muka
 dům Peklo
 Bukov
 dům U Jana
 mariánský sloup
 krytý trámový most
 Mitrov
 Pernštejn
 kašna
 radnice
 Černvír
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Pernštejn
 synagoga
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Čertova hráz
 boží muka
 boží muka
 Lažánky
 Devět křížů
 židovský hřbitov
 Strážek
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Heroltice
 Klucanina
 Ořechov
 Horní Rozsíčka
 Kubův most
 Dolní Rožínka
 Sentice
 mariánský sloup
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 Templ
 Rožná
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Moravec
 boží muka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 Blažkov
 Domašov
 Rudka
 Jarošův mlýn
 Rudka
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Šiklův mlýn
 Kozlov - dolní sídlo
 Babylon u Kozárova
 Tasov
 Jinošov
 Bílá boží muka
 Jinošov
 Bobrová
 kostel sv. Mikuláše
 Šénvald
 kostel sv. Václava
 Veveří
 Vaneč
 Radešín
 Ocmanice
Základní informace místa
ID místa: 14015
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama