Stavba tratě zahájena r. 1940, v průběhu války zastavena. Po skončení války stavba pokračovala. Velký viadukt má pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů, které jsou z armovaného betonu. Viadukt je postaven do oblouku. Na viaduktu došlo r. 1970 k železničnímu neštěstí.
Hlavní obrázek místa
Velký železniční viadukt u Říkonína
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Říkonín se nachází 11 km východně od Tišnova a 15 km severovýchodně od Velké Bíteše. Okolo obce vede železniční trať č. 250 spojující Brno s Havlíčkovým Brodem. Dva km západně od obce najdeme na železniční trati obloukový viadukt. I když leží na katastru obce Žďárec, známý je jako Velký říkonínký viadukt.
Pavel Vítek, 6.10. 2018
popis

Železniční trať, která okolo Říkonína vede, slouží jako spojnice Brna s Prahou přes Havlíčkův Brod. Západně od obce zde trať přetíná dvě hluboká údolí dvěma viadukty. Tzv. Malý viadukt přechází přes údolí Lubenského potoka a stojí nedaleko obce Kutiny. Velký viadukt u Říkonína pak údolí říčky Libochovky. Velký obloukový most má všechny pilíře kamenné, kromě prostředních tří pilířů. Tyto tři oblouky jsou z armovaného betonu. Další zajímavostí Řikonínského viaduktu je, že je v oblouku. Velký viadukt se zapsal do dějin železničních neštěstí. K tragické události došlo 11. prosince 1970. Tragédii předcházelo vykolejení několika vozů nákladní soupravy, které se na viaduktu dostaly do cesty projíždějícímu rychlíku Pannonia jedoucí ze Sofie do Berlína. Po nárazu se z mostu zřítil lůžkový a jídelní vůz a spadly z mostu do údolí, přičemž přišlo o život 31 lidí a 18 dalších bylo zraněno. Tragédii připomíná malý křížek na jednom…  číst dále

Pavel Vítek, 6.10. 2018

historie

O stavbě železniční tratě Brno – Havlíčkův Brod a všech souvisejících staveb bylo rozhodnuto v roce 1938. Stavba byla zahájena roku 1940, ale v průběhu války byla zastavena. Po skončení války se stavební práce postupně rozjely. Doprava na trati byla slavnostně zahájena 20. prosince 1953 spolu s celou tratí z Havlíčkova Brodu do Brna.

Pavel Vítek, 6.10. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Řikonín

Místa v okolí

 kaple sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Žďárec
 kostel sv. Jiljí
 Rysov
 Skryje
 Košíkov
 Víckov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 boží muka
 Loučky
 vyhlídka Babylon
 železniční viadukt
 Křivoš
 Deblín
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 Čepička
 Osová
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Předklášteří
 Vohančice
 Mitrov
 mlýn ve Žlebě
 Müllerův dům
 boží muka
 dům Peklo
 Bukov
 dům U Jana
 mariánský sloup
 Pernštejn
 kašna
 radnice
 krytý trámový most
 Mitrov
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Černvír
 Pernštejn
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Čertova hráz
 boží muka
 Lomnice
 Lažánky
 Devět křížů
 židovský hřbitov
 boží muka
 Strážek
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Heroltice
 Klucanina
 Ořechov
 Horní Rozsíčka
 Kubův most
 Dolní Rožínka
 Sentice
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 kostel sv. Václava
 Templ
 Rožná
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Moravec
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Domašov
 Blažkov
 Rudka
 Jarošův mlýn
 Rudka
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Šiklův mlýn
 Kozlov - dolní sídlo
 Babylon u Kozárova
 Tasov
 Jinošov
 Bílá boží muka
 Jinošov
 Šénvald
 Bobrová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Veveří
 Vaneč
 Radešín
 Ocmanice
Základní informace místa
ID místa: 14015
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama