Kostel s farou byl založen v r. 1255 rajhradským klášterem. V l. 1680-1687 došlo k raně barokní rozšiřující přestavbě původně gotického kostela. Ve věži jsou zavěšeny 4 zvony - Královna nebes, Zvon chvály, Král slávy a Zvon mrtvých z 15., 16. a 20. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Nejvýznamnější památkou obce Sebranice (dříve také Cebranice, německy Sebranitz), ležící v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, je raně barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s gotickým jádrem. Na hlavním oltáři je umístěna ve výklenku 1,5 m vysoká replika dřevěné sochy Panny Marie s Ježíškem, jejíž originál se nachází v Diecézním muzeu na Petrově. Ve stěnách chrámové lodi jsou náhrobky Jana Pucharta z Voděrad (1580) a Petra Pucharta (1609). V kostelní věži jsou zavěšeny 4 zvony: Královna nebes, Král slávy, Zvon mrtvých z 15.-16. stol. a Zvon chvály z pol. 20. stol. Vedle kostela je nevelká, architektonicky nehodnotná fara z počátku 21. stol. V obci se nachází i několik dalších zachovalých pamětihodností, patří k nim například bývalá fara č. p. 78, zajímavý historický dům se sýpkou č. p. 36 a bývalá formanská hospoda. Neméně zajímavá je i velmi zdařilá miniatura hradu Karlštejna u domu č. p. 163 z 70.-80. let 20. stol.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.sebranice.eu/o-sebranicich a další, 1.1. 2017
historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z darovací listiny z roku 1043, kdy jistý Eppo ves Cebranici daroval břevnovskému klášteru. I když je tato listina falzum z 1. poloviny 13. století, velmi pravděpodobně jsou v ní uvedené údaje pravdivé. Později přešla ves pod správu rajhradského kláštera, který v roce 1255 v Sebranicích založil faru s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1472 se uvádí zdejší farář Martin z Tišnova. Koncem 16. století převládali v Sebranicích evangelíci (luteráni). V letech 1570-1590 zde sloužil luteránský farář Jiří Fumusián, jenž je pochován v kryptě sebranského kostela a na straně chrámové lodi je dodnes zasazen jeho honosný náhrobní kámen z roku 1609. V 17. století došlo k rekatolizaci a kostel se stal filiálním. V letech 1680-1687 došlo k raně barokní rozšiřující přestavbě původně gotického kostela. Roku 1734 byla v Sebranicích opět zřízena fara.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.sebranice.eu/o-sebranicich a další, 27.12. 2016

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Sebranice

Místa v okolí

 rychta se žudrem
 Sebranice
 Voděrady
 Svitávka
 Hradisko
 Drnovice
 Drnovice
 kostel sv. Stanislava
 Rovná
 Kunštát
 Podolí
 Burianova rozhledna
 Letovice
 Malý Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Malý Chlum
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Lysice
 Velký Chlum
 archeopark Isarno
 synagoga maior
 Boskovice
 boží muka
 radnice
 Rychvald
 Muzeum Boskovicka
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice – Bašta
 Boskovice - Rezidence
 evangelický kostel
 jízdárna
 boží muka
 Újezd u Boskovic
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 panský pivovar
 Sudice II.
 Porčův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Rájec nad Svitavou
 Rozsíčka
 evangelický kostel
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Louka
 boží muka
 Šebetov
 kostel sv. Mikuláše
 Borotín
 Šebetov
 Crhov
 větrný mlýn
 boží muka
 Rumberk
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Štěničkův mlýn
 Dvorce
 kostel sv. Vavřince
 Roubanina
 Velké Opatovice
 Petrovice
 Kořenec
 rybník Suchý
 větrný mlýn
 Žďárná
 Cetkovice
 Trmačov
 Újezd u Černé Hory
 Lamberg
 Velké Opatovice
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Kateřiny
 Sloup
 Sloup
 Podvrší
 židovský hřbitov
 Hřebenáč
 židovská škola
 Kůlna
 Lomnice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Hrádek u Kněževsi
 Blansko
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Trpínský mlýn
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 napoleonský pomník
 Koňský spád
 kostel sv. Mikuláše
 Lečenec
 vápenka Malá dohoda
 Blansek
 propast Macocha
 Jevíčko
 městská věž
 Punkevní jeskyně
 Kalvodův kříž
 synagoga
 Holštejn
 Kateřinská jeskyně
 boží muka
 Piková dáma
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Nová a Stará Rasovna
 Čertův most
 Úsobrno
 Vápenka
 Ostrov u Macochy
 fara na Kalvárii
 Svojanov
 Cigánská jeskyně
 jeskyně Balcarka
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Křivoš
Základní informace místa
ID místa: 13008
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama