Klasicistní kaple sv. Anny s pozdně barokními prvky je hodnotným příkladem pololidové architektury z 19. století. Postavena před r. 1826, později rozšířena o věž. Od r. 1958 je památkově chráněna. U kapličky stojí kamenný kříž z r. 1964.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2019
Křižínkov je malá obec ležící v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Rozkládá se v Křižanovské vrchovině, asi 5 km severovýchodně od Velké Bíteše. Nejvýraznější stavbou a jedinou památkou obce je klasicistní kaple sv. Anny s prvky pozdního baroka z 19. stol. Kaple stojí v severním části zástavby u hlavní silnice. U kapličky je kamenný kříž s nápisem „Já jsem vzkříšení i život: Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, živ bude". Jan 11,25 Ke cti a chvále Boží věnuje obec KŘIŽÍKOV L. P. 1964.
Luděk Vláčil, 24.3. 2019
historie

Ves se prvně připomíná v roce 1309. V té době patřila bratřím Vojslavovi a Martinovi z Křižínkova. Kdy zde vznikla první drobná sakrální stavba, není známo. Na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z roku 1826 je již současná kaple doložena. Podle rozměrů a půdorysu však ještě byla bez věže, k jejíž přístavbě došlo o něco později. Klasicistní kaple s pozdně barokními prvky je hodnotným příkladem pololidové architektury a od roku 1958 je památkově chráněna.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.krizinkov.cz, https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html a další, 24.3. 2019

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Křižínkov

Místa v okolí

 kaple sv. Jiljí
 Deblín
 kostel sv. Jiljí
 Osová
 Žďárec
 Újezd u Tišnova
 mlýn ve Žlebě
 Devět křížů
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 boží muka
 Rysov
 boží muka
 Loučky
 železniční viadukt
 Skryje
 Víckov
 Košíkov
 Rohy
 Vohančice
 Čepička
 kostel sv. Mikuláše
 Křivoš
 vyhlídka Babylon
 Lažánky
 Čertova hráz
 Kubův most
 Předklášteří
 Rudka
 kostel sv. Vavřince
 Ořechov
 kostel sv. Jiří
 Heroltice
 Domašov
 kostel sv. Klimenta
 Rudka
 Müllerův dům
 Jasenice
 dům Peklo
 Moravecké Pavlovice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 boží muka
 Jinošov
 Jinošov
 boží muka
 Mitrov
 Klucanina
 Šénvald
 Sentice
 Jarošův mlýn
 Zbraslav
 Bukov
 Tasov
 Mitrov
 mariánský sloup
 radnice
 mariánský sloup
 Říčany
 židovská škola
 Lomnice
 synagoga
 Horní Lhotice
 Strážek
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 židovský hřbitov
 dolní hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Pernštejn
 krytý trámový most
 Černvír
 Pernštejn
 Příbram
 Kralice nad Oslavou
 Bílá boží muka
 boží muka
 Vaneč
 Horní Rozsíčka
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Dub
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 Říčany u Brna
 venkovský dům
 Náměšť nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 fara
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 Moravec
 Ocmanice
 Veveří
 Lhotka u Mirošova
 Ostrovačice
 kříž
 Osiky
 Pyšel
 Zňátky
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
Základní informace místa
ID místa: 14164
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 26.3.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama