Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice vybudován r. 1555 v goticko-renes. slohu z iniciativy abatyše místního kláštera. Jednolodní stavba s polygonálním presbytářem zdobena na západním i východním průčelí štíty s cimbuřím. Na střeše cibulovitá věž s křížem. Kostel barokně upraven r. 1678.
Hlavní obrázek místa
Jižní pohled na kostel od kláštera
© Pavel Vlach, 06/2015
Dnešní obec Předklášteří je prvně zmiňována r. 1233 v souvislosti se založením kláštera cisterciaček Porta coeli. Prochází jí silnice II/385 spojující Tišnov s Novým Městem na Moravě. Nejbližší nádraží Tišnov na trati 250 z Brna do Žďáru nad Sázavou je vzdáleno asi 2 km, vede tam i turistická značka. Jiná značka vychází z Předklášteří na západ údolím říček Loučky a Bobrůvky.
13.6. 2015
historie

Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Předklášteří u Tišnova zůstává poněkud ve stínu rozsáhlého komplexu sousedního kláštera Porta coeli, přesto se jedná o hodnotnou goticko-renesanční stavbu. Kostel byl postaven na návrší zvaném Stráňov jižně od kláštera (dnes kolem kostela vedou tři ulice, jedna z nich nese název Na Stráňově), vznikl z iniciativy tehdejší abatyše kláštera Porta coeli Barbory Konické ze Švábenic, která v polovině 16. století významným způsobem přispěla k rozvoji celého regionu. Kostel byl postaven v roce 1555 a jeho architektura v sobě spojuje prvky doznívající gotiky a nastupující renesance. Jedná se o jednolodní chrámovou stavbu zakončenou polygonálním presbytářem, východní a západní průčelí zdobí štít s cimbuřím. Jednoduchou sedlovou střechu završuje cibulovitá věž s křížem. Barokní úpravy proběhly v roce 1678, později zde ještě proběhly drobné stavební zásahy v 19. století.…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu farnosti Předklášteří, děkanství Tišnov a propagačních materiálů města Tišnov), 13.6. 2015

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Předklášteří
 Čepička
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 boží muka
 Klucanina
 Loučky
 Vohančice
 Křivoš
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Heroltice
 vyhlídka Babylon
 Deblín
 Sentice
 Čertova hráz
 kostel sv. Jiljí
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 Újezd u Tišnova
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 kaple sv. Jiljí
 Rysov
 Skryje
 Trmačov
 Jarošův mlýn
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 Kubův most
 mlýn ve Žlebě
 Osiky
 Bílá boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Dvorce
 Víckov
 Kuřim
 Žďárec
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Floriána
 krytý trámový most
 Babylon u Kozárova
 Černvír
 Veveří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Milonice
 Milonice
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Mikuláše
 venkovský dům
 Porčův mlýn
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Babí lom
 Říčany
 Rudka
 Rychvald
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Lelekovice
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Lysice
 Říčany u Brna
 Osová
 Brněnská přehrada
 Bukov
 Zbraslav
 ZOO Brno
 Mitrov
 Drnovice
 Drnovice
 Mitrov
 Velký Chlum
 Řečkovice
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Medlánky
 Strážek
 kostel sv. Vavřince
 Horní Rozsíčka
 Voděrady
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Templ
 boží muka
 Dolní Rožínka
 Starý pivovar
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Jinošov
 Kociánka
Základní informace místa
ID místa: 12261
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama