Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.
Hlavní obrázek místa
Klášterní kostel sv. Václava
© Lenka Martinková, 04/2007
Klášter postavený podle projektu bratra Longina Trauba je čtyřkřídlý patrový areál (od r. 1928 částečně dvoupatrový) s vnitřním dvorem, jehož severní stranou je obdélný sálový kostel sv. Václava s věží nad vstupem. Západní vstupní průčelí je směrem k jihu prodlouženo o krátké průjezdní křídlo. Chodby v přízemí jsou zaklenuty plackami mezi pásy. V západním křídle je umístěna lékárna zaklenutá dvěma poli placek. Místnost stěny a strop mají dosud původní malby ze 3. čtvrtiny 18. století upravované v 19. století. Lékárna má dosud původní vybavení. Kostel sv. Václava je orientovaná obdélná sálová stavba. Ve středu západního průčelí je mělký rizalit zvýrazněný mohutnou podstřešní římsou zvednutou do plochy volutového štítu, nad nímž se zvedá hranolová věž. Podvěží je zaklenuto plackou, loď plackami mezi pásy, které dosedají na mohutné přízemní pilíře s dórskými hlavicemi. Mezi nimi jsou valeně podklenuté oratoře s oltářními výklenky.
Zany, 24.4. 2007
popis

Klášterní kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava je postaven v barokním stylu. Jeho vnitřek je bohatě vyzdoben. Zakladatelem kláštera byl někdejší majitel letovického panství, nejvyšší dvorský kancléř Jindřich Kajetán Blümegen. Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky. Klášterní nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným pacientům.

Lenka Martinková, 16.4. 2007

historie

Klášter špitálního řádu milosrdných bratří sv. Jana z Boha se špitálem založil svobodný pán Jindřich Kajetán Blümegen. Chod kláštera měl být financován z nadace poskytnuté fundátorem, klášterní kostel se měl také stát pohřebním místem majitelů letovického panství. Stavba byla zahájena klášterním chrámem v dubnu 1751, o dva roky později byl chrám již zastřešen a přešlo se ke stavbě konventu a špitálu. Roku 1755 byla dokončena věž kostela a roku 1757 klenba chrámové lodi. Definitivně byl kostel dokončen až roku 1773 a vysvěcen o rok později. V kryptě pod kostelem dokončené roku 1777 jako první spočinul Jindřich Kajetán Blümegen s rodinou a později i další letovišti páni z rodu Kalnoky z Köröspataku stejně jako zemřelí členové konventního společenství. Již roku 1756 bratři provizorně přesídlili do nedokončeného konventu. Stavba byla zřejmě financovaná pouze z nevysokých úroků nadace však pokračovala velmi…  číst dále

Zany, 24.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Letovice

Místa v okolí

 Letovice
 kostel sv. Prokopa
 archeopark Isarno
 Podolí
 Hradisko
 Svitávka
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Sudický dvůr
 Kunštát
 Rumberk
 Voděrady
 Borotín
 Roubanina
 Rovná
 boží muka
 Sudice II.
 boží muka
 židovský hřbitov
 Rozsíčka
 synagoga maior
 radnice
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Drnovice
 Drnovice
 jízdárna
 Velké Opatovice
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 kostel sv. Vavřince
 panský pivovar
 Puklův mlýn
 Újezd u Boskovic
 Velké Opatovice
 Šebetov
 Šebetov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Lysice
 Rychvald
 Crhov
 Louka
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Chlum
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 kostel Všech svatých
 Lamberg
 Hrádek u Kněževsi
 Bělá nad Svitavou
 boží muka
 Kořenec
 Porčův mlýn
 Jevíčko
 Trpínský mlýn
 městská věž
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Rájec nad Svitavou
 rybník Suchý
 větrný mlýn
 fara na Kalvárii
 Křenov
 Žďárná
 kostel Všech svatých
 Svojanov
 kostel Všech svatých
 Úsobrno
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Stanislava
 Rájec nad Svitavou
 Jaroměřice
 kostel sv. Barbory
 Osiky
 panský dvůr
 Biskupice
 Petrovice
 kostel sv. Erasma
 Hrubé kolo
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 Plankenberk
 Hřebenáč
 Kůlna
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 Vrážné
Kontaktní informace
Prohlídky lékárny v Klášteře Milosrdných bratří zajišťuje:
MKS - Turistické informační centrum
Masarykovo nám. 29
679 61 Letovice
Tel: 516 476 790; 739 396 538
http://www.mks-letovice.cz/index.php?clanek=8
infocentrum.letovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama