Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.
Hlavní obrázek místa
Klášterní kostel sv. Václava
© Lenka Martinková, 04/2007
Klášter postavený podle projektu bratra Longina Trauba je čtyřkřídlý patrový areál (od r. 1928 částečně dvoupatrový) s vnitřním dvorem, jehož severní stranou je obdélný sálový kostel sv. Václava s věží nad vstupem. Západní vstupní průčelí je směrem k jihu prodlouženo o krátké průjezdní křídlo. Chodby v přízemí jsou zaklenuty plackami mezi pásy. V západním křídle je umístěna lékárna zaklenutá dvěma poli placek. Místnost stěny a strop mají dosud původní malby ze 3. čtvrtiny 18. století upravované v 19. století. Lékárna má dosud původní vybavení. Kostel sv. Václava je orientovaná obdélná sálová stavba. Ve středu západního průčelí je mělký rizalit zvýrazněný mohutnou podstřešní římsou zvednutou do plochy volutového štítu, nad nímž se zvedá hranolová věž. Podvěží je zaklenuto plackou, loď plackami mezi pásy, které dosedají na mohutné přízemní pilíře s dórskými hlavicemi. Mezi nimi jsou valeně podklenuté oratoře s oltářními výklenky.
Zany, 24.4. 2007
popis

Klášterní kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava je postaven v barokním stylu. Jeho vnitřek je bohatě vyzdoben. Zakladatelem kláštera byl někdejší majitel letovického panství, nejvyšší dvorský kancléř Jindřich Kajetán Blümegen. Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky. Klášterní nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným pacientům.

Lenka Martinková, 16.4. 2007

historie

Klášter špitálního řádu milosrdných bratří sv. Jana z Boha se špitálem založil svobodný pán Jindřich Kajetán Blümegen. Chod kláštera měl být financován z nadace poskytnuté fundátorem, klášterní kostel se měl také stát pohřebním místem majitelů letovického panství. Stavba byla zahájena klášterním chrámem v dubnu 1751, o dva roky později byl chrám již zastřešen a přešlo se ke stavbě konventu a špitálu. Roku 1755 byla dokončena věž kostela a roku 1757 klenba chrámové lodi. Definitivně byl kostel dokončen až roku 1773 a vysvěcen o rok později. V kryptě pod kostelem dokončené roku 1777 jako první spočinul Jindřich Kajetán Blümegen s rodinou a později i další letovišti páni z rodu Kalnoky z Köröspataku stejně jako zemřelí členové konventního společenství. Již roku 1756 bratři provizorně přesídlili do nedokončeného konventu. Stavba byla zřejmě financovaná pouze z nevysokých úroků nadace však pokračovala velmi…  číst dále

Zany, 24.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Letovice

Místa v okolí

 Letovice
 kostel sv. Prokopa
 archeopark Isarno
 Podolí
 Hradisko
 Svitávka
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 evangelický kostel
 Sudický dvůr
 kostel sv. Václava
 Kunštát
 Rumberk
 Voděrady
 Roubanina
 Borotín
 Rovná
 boží muka
 Sudice II.
 boží muka
 Rozsíčka
 židovský hřbitov
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 radnice
 Boskovice
 kostel sv. Marka
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Drnovice
 jízdárna
 Velké Opatovice
 Drnovice
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 kostel sv. Vavřince
 panský pivovar
 Puklův mlýn
 Újezd u Boskovic
 Velké Opatovice
 Šebetov
 Šebetov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Lysice
 Rychvald
 Crhov
 Louka
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Chlum
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Lamberg
 Hrádek u Kněževsi
 boží muka
 Kořenec
 Porčův mlýn
 Jevíčko
 kaplička
 městská věž
 Trpínský mlýn
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Rájec nad Svitavou
 rybník Suchý
 větrný mlýn
 fara na Kalvárii
 Křenov
 fara
 kaple sv. Isidora
 Žďárná
 Svojanov
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Úsobrno
 kostel sv. Stanislava
 Rájec nad Svitavou
 Jaroměřice
 kostel sv. Barbory
 Osiky
 panský dvůr
 Biskupice
 Petrovice
 kostel sv. Erasma
 Hrubé kolo
 větrný mlýn
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 Plankenberk
 Hřebenáč
 Kůlna
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 Vrážné
Kontaktní informace
Prohlídky lékárny v Klášteře Milosrdných bratří zajišťuje:
MKS - Turistické informační centrum
Masarykovo nám. 29
679 61 Letovice
Tel: 516 476 790; 739 396 538
http://www.mks-letovice.cz/index.php?clanek=8
infocentrum.letovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama