Tvrziště pánů z Pavlovic ze 14. století s nevelkým oválným jádrem, chráněné na západní straně příkopem a z druhé strany srázem. Tvrz byla pravděpodobně opuštěna koncem 15. století, kdy panství získali páni z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahrbek tvrze
© Martin Kabeláč 10/2007
Tvrz tvoří jádro ve tvaru elipsy (10,5 x 8 m), vykrojené do plochy svahu. Tvrziště bylo chráněno příkopem, který se zachoval dodnes hluboký 1–1,5 m (kromě zasypané severní části) a valem, který se nezachoval. Na východní straně příkop nebyl, tam bylo tvrziště chráněno srázem.
Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 11.3. 2010
historie

Pavlovice byly založeny před polovinou 13. století na území kolonizovaném Demeterem z Bukova. Následně přešli do majetku Pernštejnů. Část vsi Pavlovice je uváděna při prodeji, kdy v roce 1349 prodal Filip mladší z Pernštejna Jimramovi z Pernštejna podíl v Pavlovicích spolu s podíly v okolních vsích. Od roku 1351 část vlastní páni z Pavlovic, o jejichž působení máme mnoho zpráv díky četným transakcím. V roce 1351 prodala Ofka z Pavlovic blíže nejmenovanému Janoši lánovou usedlost s hřivnou platu, o dvě léta později vkládá Anka z Pavlovic Vavřinci Smrčkovi půllán v Pavlovicích a roku 1358 Zdeňka z Pavloviček a Veselí svému synovi Tomíkovi dvůr v Pavlovicích. V roce 1366 se stává majitelem čtvrtiny dvora v Palovicících Vlčna z Nové Vsi. Dále svůj majetek včetně Pavlovic postoupil v roce 1368 Vrchoslavovi ze Stříteže. Spolu s Pavlovicemi postoupil i vsi Sedliště…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, Hláska XI/4, 11.3. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček podle J. Sadílka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Moravecké Pavlovice

Místa v okolí

 Bukov
 kostel sv. Jiří
 Mitrov
 Mitrov
 Víckov
 Košíkov
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Skryje
 Žďárec
 Pernštejn
 boží muka
 Rysov
 Dolní Rožínka
 Pernštejn
 Rožná
 boží muka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 krytý trámový most
 Blažkov
 Černvír
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Tišnova
 Moravec
 Rohy
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Centrum Eden
 Křivoš
 socha zubra
 Bobrová
 Loučky
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 Osová
 židovská škola
 židovský hřbitov
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Ořechov
 Čepička
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Aueršperk
 Předklášteří
 Deblín
 Radešín
 štola sv. Trojice
 boží muka
 Pyšolec
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Karasín
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Vohančice
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 Klucanina
 Čertova hráz
 Heroltice
 Lažánky
 Louka
 Crhov
 Sentice
 kostel sv. Vavřince
 kašna Píseň hor
Základní informace místa
ID místa: 8713
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama