Tvrziště pánů z Pavlovic ze 14. století s nevelkým oválným jádrem, chráněné na západní straně příkopem a z druhé strany srázem. Tvrz byla pravděpodobně opuštěna koncem 15. století, kdy panství získali páni z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
Pohled na pahrbek tvrze
© Martin Kabeláč 10/2007
Tvrz tvoří jádro ve tvaru elipsy (10,5 x 8 m), vykrojené do plochy svahu. Tvrziště bylo chráněno příkopem, který se zachoval dodnes hluboký 1–1,5 m (kromě zasypané severní části) a valem, který se nezachoval. Na východní straně příkop nebyl, tam bylo tvrziště chráněno srázem.
Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 11.3. 2010
historie

Pavlovice byly založeny před polovinou 13. století na území kolonizovaném Demeterem z Bukova. Následně přešli do majetku Pernštejnů. Část vsi Pavlovice je uváděna při prodeji, kdy v roce 1349 prodal Filip mladší z Pernštejna Jimramovi z Pernštejna podíl v Pavlovicích spolu s podíly v okolních vsích. Od roku 1351 část vlastní páni z Pavlovic, o jejichž působení máme mnoho zpráv díky četným transakcím. V roce 1351 prodala Ofka z Pavlovic blíže nejmenovanému Janoši lánovou usedlost s hřivnou platu, o dvě léta později vkládá Anka z Pavlovic Vavřinci Smrčkovi půllán v Pavlovicích a roku 1358 Zdeňka z Pavloviček a Veselí svému synovi Tomíkovi dvůr v Pavlovicích. V roce 1366 se stává majitelem čtvrtiny dvora v Palovicících Vlčna z Nové Vsi. Dále svůj majetek včetně Pavlovic postoupil v roce 1368 Vrchoslavovi ze Stříteže. Spolu s Pavlovicemi postoupil i vsi Sedliště…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, Hláska XI/4, 11.3. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček podle J. Sadílka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Moravecké Pavlovice

Místa v okolí

 Bukov
 kostel sv. Jiří
 Mitrov
 Mitrov
 Víckov
 Košíkov
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Skryje
 Žďárec
 Pernštejn
 boží muka
 Rysov
 Dolní Rožínka
 Pernštejn
 Rožná
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 krytý trámový most
 Blažkov
 Černvír
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Tišnova
 Moravec
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Rohy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Centrum Eden
 Křivoš
 socha zubra
 Bobrová
 Loučky
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 Domanínek
 kostel sv. Václava
 Osová
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Ořechov
 Čepička
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Zubštejn
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Aueršperk
 Předklášteří
 Deblín
 Radešín
 štola sv. Trojice
 boží muka
 Pyšolec
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Karasín
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Vohančice
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 Klucanina
 Čertova hráz
 Heroltice
 Lažánky
 Louka
 Crhov
 Sentice
 kostel sv. Vavřince
 kašna Píseň hor
Základní informace místa
ID místa: 8713
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama