Zřícenina hradu. Založen Hartlebem z Deblína před r. 1278, po r. 1353 patří Kunštátům. Pobořen za husitských válek a úplně zničen ve 2. pol. 15. st. za česko-uherských válek (1497 se uvádí jako pustý). Vojensky využit snad ještě za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Základy věže
© 2002 Jiří Čížek
Skromné zbytky hradu Loučky je možné objevit na kopci v nadmořské výšce 279,6 m nad obcí Dolní Loučky západně od Tišnova po červené turistické. Nedaleko je prima koupání v rybníce a unikátní Most míru.
3.7. 2002
popis

Nejstarší částí hradu je jádro v nejvyšší poloze staveniště. Jde o bergfritovou dispozici lichoběžníkového tvaru o délce přibližně 55 metrů a šířce 12–25 metrů. Zbyly zde pouze základy a destrukce budov. Válcový bergfrit stál v čele jádra, dnes z něj zbylo pouze torzo, vlastně jen interiér, který nezkušenému návštěvníkovi může připomínat spíše studnu. Berfrit měl průměr okolo 8,5 metrů a vnitřní světlost přízemí 2,3 metru; síla zdiva byla 3,1 metru. Nejstarší palác stával naproti bergfritu v jihovýchodním nároží jádra, zatímco tradičnější místo pro palác na konci dispozice zaujal vstupní příhrádek. Před palácem jsou zbytky cisterny vylámané do skály. Další objekt stál vedle bergfritu při severní hradbě jádra. K nejstarším částem hradu patřilo nepochybně také předhradí, které obklopuje jádro ze severní a východní strany. Leží o 5 metrů níže a nebylo odděleno příkopem, což v této oblasti není neobvyklé; nicméně jižně…  číst dále

Ivka, 2.10. 2010

historie

Hrad Loučka stával na úzkém skalnatém hřebenu. obtékaném ze tří stran řekou Loučkou. Byl vystavěn jako správní a vojenské centrum samostatného panství, které vzniklo oddělením loučské kotliny od rozlehlého deblínského dominia. Vytvoření loučského statku můžeme časově zařadit do 30. let 13. století, neboť již v r. 1236 se po Loučce píše Hartleb, který byl příslušníkem rodu pánů z Deblína. V l. 1292–1303 se v pramenech objevuje Budiše a jeho syn Vítek z Loučky. Ve 14. století vlastnil Loučku rod pánů z Kunštátu, kteří zde měli svého purkrabího. V r. 1366 jím byl příslušník místní drobné šlechty Dětřich z Chvališova, zaniklé vesnice, která stávala v údolí potoka Libochůvky v místech, kde je dnes osada Chytalky. V r. 1390 byli držiteli hradu bratři Vilém, Smil a Čeněk z Kunštátu a Loučky. Hrad byl částečně rozbořen za husitských válek a úplně zničen v druhé polovině 15. století, patrně za…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Terénní nákres zbytků hradní zříceniny
© M. Plaček: Ilustorvaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • ve třetí čtvrtině 13. století

  Byl vystavěn jako správní a vojenské centrum samostatného panství, které vzniklo oddělením loučské kotliny od rozlehlého deblínského dominia.

 • 1236

  Se po Loučce píše Hartleb, který byl příslušníkem rodu pánů z Deblína.

 • 1292 - 1303

  Se v pramenech objevuje Budiše a jeho syn Vítek z Loučky.

 • 14. století

  Loučku vlastnil rod pánů z Kunštátu, kteří zde měli svého purkrabího.

 • 1366

  Vlastnil hrad Dětřich z Chvališova.

 • 1390

  Byli držiteli hradu bratři Vilém, Smil a Čeněk z Kunštátu a Loučky.

 • ve druhé polovině 15. století

  Hrad byl částečně rozbořen za husitských válek a úplně zničen patrně za česko-uherských válek.

 • 1502

  Je hrad uváděn jako pustý.

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 železniční viadukt
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Křivoš
 Čepička
 Předklášteří
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Újezd u Tišnova
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Deblín
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Vohančice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Rysov
 Skryje
 Klucanina
 radnice
 mariánský sloup
 židovská škola
 Heroltice
 Lomnice
 synagoga
 Čertova hráz
 Lažánky
 židovský hřbitov
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Sentice
 Žďárec
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Čebín
 Černvír
 Kubův most
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Trmačov
 Devět křížů
 Babylon u Kozárova
 Újezd u Černé Hory
 Bílá boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Klimenta
 Domašov
 Osová
 Dvorce
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Veveří
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřim
 Mitrov
 Rohy
 socha sv. Floriána
 Rudka
 Mitrov
 Rudka
 boží muka
 Říčany
 Milonice
 Milonice
 Porčův mlýn
 Strážek
 Rychvald
 Horní Rozsíčka
 Rožná
 Lysice
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Drnovice
 Drnovice
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 Brněnská přehrada
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 ZOO Brno
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Voděrady
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 656
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama