Zřícenina hradu. Založen Hartlebem z Deblína před r. 1278, po r. 1353 patří Kunštátům. Pobořen za husitských válek a úplně zničen ve 2. pol. 15. st. za česko-uherských válek (1497 se uvádí jako pustý). Vojensky využit snad ještě za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Loučky
© Michal Brůža, 01/2011
Skromné zbytky hradu Loučky je možné objevit na kopci v nadmořské výšce 279,6 m nad obcí Dolní Loučky západně od Tišnova po červené turistické. Nedaleko je prima koupání v rybníce a unikátní Most míru.
3.7. 2002
popis

Nejstarší částí hradu je jádro v nejvyšší poloze staveniště. Jde o bergfritovou dispozici lichoběžníkového tvaru o délce přibližně 55 metrů a šířce 12–25 metrů. Zbyly zde pouze základy a destrukce budov. Válcový bergfrit stál v čele jádra, dnes z něj zbylo pouze torzo, vlastně jen interiér, který nezkušenému návštěvníkovi může připomínat spíše studnu. Berfrit měl průměr okolo 8,5 metrů a vnitřní světlost přízemí 2,3 metru; síla zdiva byla 3,1 metru. Nejstarší palác stával naproti bergfritu v jihovýchodním nároží jádra, zatímco tradičnější místo pro palác na konci dispozice zaujal vstupní příhrádek. Před palácem jsou zbytky cisterny vylámané do skály. Další objekt stál vedle bergfritu při severní hradbě jádra. K nejstarším částem hradu patřilo nepochybně také předhradí, které obklopuje jádro ze severní a východní strany. Leží o 5 metrů níže a nebylo odděleno příkopem, což v této oblasti není neobvyklé; nicméně jižně…  číst dále

Ivka, 2.10. 2010

historie

Hrad Loučka stával na úzkém skalnatém hřebenu. obtékaném ze tří stran řekou Loučkou. Byl vystavěn jako správní a vojenské centrum samostatného panství, které vzniklo oddělením loučské kotliny od rozlehlého deblínského dominia. Vytvoření loučského statku můžeme časově zařadit do 30. let 13. století, neboť již v r. 1236 se po Loučce píše Hartleb, který byl příslušníkem rodu pánů z Deblína. V l. 1292–1303 se v pramenech objevuje Budiše a jeho syn Vítek z Loučky. Ve 14. století vlastnil Loučku rod pánů z Kunštátu, kteří zde měli svého purkrabího. V r. 1366 jím byl příslušník místní drobné šlechty Dětřich z Chvališova, zaniklé vesnice, která stávala v údolí potoka Libochůvky v místech, kde je dnes osada Chytalky. V r. 1390 byli držiteli hradu bratři Vilém, Smil a Čeněk z Kunštátu a Loučky. Hrad byl částečně rozbořen za husitských válek a úplně zničen v druhé polovině 15. století, patrně za…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Terénní nákres zbytků hradní zříceniny
© M. Plaček: Ilustorvaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • ve třetí čtvrtině 13. století

  Byl vystavěn jako správní a vojenské centrum samostatného panství, které vzniklo oddělením loučské kotliny od rozlehlého deblínského dominia.

 • 1236

  Se po Loučce píše Hartleb, který byl příslušníkem rodu pánů z Deblína.

 • 1292 - 1303

  Se v pramenech objevuje Budiše a jeho syn Vítek z Loučky.

 • 14. století

  Loučku vlastnil rod pánů z Kunštátu, kteří zde měli svého purkrabího.

 • 1366

  Vlastnil hrad Dětřich z Chvališova.

 • 1390

  Byli držiteli hradu bratři Vilém, Smil a Čeněk z Kunštátu a Loučky.

 • ve druhé polovině 15. století

  Hrad byl částečně rozbořen za husitských válek a úplně zničen patrně za česko-uherských válek.

 • 1502

  Je hrad uváděn jako pustý.

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 železniční viadukt
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 Čepička
 Předklášteří
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Újezd u Tišnova
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Deblín
 kaple sv. Jiljí
 dům U Jana
 mariánský sloup
 Vohančice
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Rysov
 Klucanina
 Skryje
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 židovský hřbitov
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Žďárec
 Sentice
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Jiří
 krytý trámový most
 Černvír
 Čebínka
 Kubův most
 Osiky
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Trmačov
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Devět křížů
 Babylon u Kozárova
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Markéty
 Bílá boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Klimenta
 Domašov
 Osová
 Dvorce
 kostel sv. Václava
 Bukov
 Veveří
 kostel sv. Mikuláše
 Kuřim
 Mitrov
 Rohy
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 Rudka
 Rudka
 Říčany
 boží muka
 Milonice
 Milonice
 Porčův mlýn
 Strážek
 Rychvald
 Horní Rozsíčka
 Rožná
 Lysice
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Drnovice
 Drnovice
 Blažkov
 Lhotka u Mirošova
 Brněnská přehrada
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 ZOO Brno
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Šiklův mlýn
 Voděrady
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 656
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama