Zbytky hrádku dvou stavebních fází pánů z Újezda ze 13.–14. století. Hrádek byl intenzivně obýván, ale zřejmě nedokončen. Naposledy se připomíná pod názvem "Hrádek" roku 1593, ale to byl patrně již ve zříceninách.
Hlavní obrázek místa
Horní palác - torzo zdi
© 2002 Jiří Čížek
Nad stejnojmennou vesničkou na nevysokém kopci je možné nalézt skromné zbytky zdí a příkopy hrádku ze 14. století. Kolem prochází červená turistická cesta z Tišnova.
28.7. 2002
popis

Kopec, na němž se nachází zbytky malého středověkého hradu, se dodnes nazývá „Hrádek“ (tak jako již r. 1593, kdy zřejmě ležel už v troskách, protože archeologické nálezy dokládají život na hrádku jen do počátku 15. století). Je to táhlá a úzká ostrožna přeťatá dodnes dobře viditelnými příkopy. Na ploše mezi nimi jsou dodnes patrné průzkumem odkryté 1, 3 m široké základy dvouprostorové budovy obdélníkového půdorysu o rozměrech 14 x 7,6 m. Osídlenou plochu chránila později obvodová hradba a na východě jen zemní val.

Milan Náplava, 11.11. 2007

Další texty popis
historie

Historie hrádku Újezd u Tišnova je obestřena mnohými nejastnostmi. Archeologický průzkum prokázal osídlení hrádku již ve 13. století, ale dostupná literatura uvádí zhruba dvě verze vzniku a vývoje fortifikace. Nekuda – Unger (1981) píší, že „tvrz byla sídlem domácího rodu, z něhož se v písemných pramenech uvádí r. 1334 Půta“. Ve stejném roce se v historických pramenech zmiňuje existence fary v obci. K ní patřil dosud stojící kostel sv. Jiljí, který pochází z 2. poloviny 13. století, má románské prvky a byl upravován v 18. a 19. století. Tyto údaje logicky doplňuje Plaček (1996) informací, že „roku 1350 byli držiteli hrádku bratři Lovek a Hereš z Újezda, v jejichž rodu panství setrvalo až do roku 1469. Avšak tehdy byl už hrádek opuštěn“ jak to ostatně dokazují nejmladší nálezy z archeologického průzkumu. Ovšem Musil (1987) shodně s turistickým průvodcem uvádí, že hrádek byl postaven ve 14. století pány…  číst dále

Milan Náplava , Nekuda, Vladimír – Unger, Josef: Hrádky a tvrze na Moravě, Brno 1981, 11.11. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hrádku podle L. Poláčka
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Újezd u Tišnova

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Rysov
 Skryje
 Loučky
 vyhlídka Babylon
 železniční viadukt
 Křivoš
 Košíkov
 Žďárec
 Víckov
 Čepička
 Deblín
 kaple sv. Anny
 Předklášteří
 kostel sv. Jiří
 Vohančice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 boží muka
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovská škola
 městské opevnění
 Moravecké Pavlovice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 boží muka
 Lomnice
 židovský hřbitov
 krytý trámový most
 Černvír
 Klucanina
 Pernštejn
 Čertova hráz
 Lažánky
 Pernštejn
 Heroltice
 mlýn ve Žlebě
 Osová
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 Bukov
 Rohy
 Mitrov
 Sentice
 Osiky
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Stanislava
 Kubův most
 Strážek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Horní Rozsíčka
 Čebín
 Babylon u Kozárova
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Rožná
 Ořechov
 Trmačov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Rudka
 Kozlov - dolní sídlo
 Lhotka u Mirošova
 Kozlov - horní sídlo
 Bílá boží muka
 Rudka
 Blažkov
 Újezd u Černé Hory
 Moravec
 Veveří
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kuřim
 Rychvald
 kostel sv. Václava
 Jinošov
 Bobrová
 Kunštát
 Brněnská přehrada
Základní informace místa
ID místa: 808
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama