Zbytky hrádku dvou stavebních fází pánů z Újezda ze 13.–14. století. Hrádek byl intenzivně obýván, ale zřejmě nedokončen. Naposledy se připomíná pod názvem "Hrádek" roku 1593, ale to byl patrně již ve zříceninách.
Hlavní obrázek místa
Horní palác - torzo zdi
© 2002 Jiří Čížek
Nad stejnojmennou vesničkou na nevysokém kopci je možné nalézt skromné zbytky zdí a příkopy hrádku ze 14. století. Kolem prochází červená turistická cesta z Tišnova.
28.7. 2002
popis

Kopec, na němž se nachází zbytky malého středověkého hradu, se dodnes nazývá „Hrádek“ (tak jako již r. 1593, kdy zřejmě ležel už v troskách, protože archeologické nálezy dokládají život na hrádku jen do počátku 15. století). Je to táhlá a úzká ostrožna přeťatá dodnes dobře viditelnými příkopy. Na ploše mezi nimi jsou dodnes patrné průzkumem odkryté 1, 3 m široké základy dvouprostorové budovy obdélníkového půdorysu o rozměrech 14 x 7,6 m. Osídlenou plochu chránila později obvodová hradba a na východě jen zemní val.

Milan Náplava, 11.11. 2007

Další texty popis
historie

Historie hrádku Újezd u Tišnova je obestřena mnohými nejastnostmi. Archeologický průzkum prokázal osídlení hrádku již ve 13. století, ale dostupná literatura uvádí zhruba dvě verze vzniku a vývoje fortifikace. Nekuda – Unger (1981) píší, že „tvrz byla sídlem domácího rodu, z něhož se v písemných pramenech uvádí r. 1334 Půta“. Ve stejném roce se v historických pramenech zmiňuje existence fary v obci. K ní patřil dosud stojící kostel sv. Jiljí, který pochází z 2. poloviny 13. století, má románské prvky a byl upravován v 18. a 19. století. Tyto údaje logicky doplňuje Plaček (1996) informací, že „roku 1350 byli držiteli hrádku bratři Lovek a Hereš z Újezda, v jejichž rodu panství setrvalo až do roku 1469. Avšak tehdy byl už hrádek opuštěn“ jak to ostatně dokazují nejmladší nálezy z archeologického průzkumu. Ovšem Musil (1987) shodně s turistickým průvodcem uvádí, že hrádek byl postaven ve 14. století pány…  číst dále

Milan Náplava , Nekuda, Vladimír – Unger, Josef: Hrádky a tvrze na Moravě, Brno 1981, 11.11. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hrádku podle L. Poláčka
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Újezd u Tišnova

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Rysov
 Skryje
 Loučky
 vyhlídka Babylon
 železniční viadukt
 Křivoš
 Košíkov
 Žďárec
 Víckov
 Čepička
 Deblín
 kaple sv. Anny
 Předklášteří
 kostel sv. Jiří
 Vohančice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 boží muka
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovská škola
 městské opevnění
 Moravecké Pavlovice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 boží muka
 Lomnice
 židovský hřbitov
 krytý trámový most
 Černvír
 Klucanina
 Čertova hráz
 Pernštejn
 Lažánky
 Pernštejn
 Heroltice
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 mlýn ve Žlebě
 venkovský dům
 Osová
 kostel sv. Mikuláše
 Mitrov
 Rohy
 Bukov
 Sentice
 Mitrov
 Devět křížů
 Osiky
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Stanislava
 Kubův most
 Strážek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Jarošův mlýn
 Babylon u Kozárova
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Rožná
 Ořechov
 Trmačov
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Rudka
 Kozlov - dolní sídlo
 Lhotka u Mirošova
 Kozlov - horní sídlo
 Bílá boží muka
 Rudka
 Blažkov
 Újezd u Černé Hory
 Moravec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Veveří
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kuřim
 Rychvald
 kostel sv. Václava
 Jinošov
 Bobrová
 Kunštát
 Brněnská přehrada
Základní informace místa
ID místa: 808
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama