Zaniklý hrad v novodobé zástavbě, který se nacházel jihovýchodně pod dnešním kostelem kostela sv. Mikuláše. Patřil původně pánům z Deblína, jednoho z nejstarších šlechtických rodů na Moravě.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na místo bývalého hradu od jihu. Hrad stával přibližně pod kostelem.
© Roman Řezáč 01/2008
Místo zaniklého hradu se nachází jihovýchodně pod kostelem. Dnes z něj nejsou patrné žádné prokazatelné zbytky. Na jeho místo upozorňuje jen zaoblená zástavba v místě kde stál, kterou kopírují i místní uličky. Můžeme zde sice narazit na několik terénních nerovností, spojovat je však s hradem a vydávat je za jeho pozůstatky by bylo troufalé. K těm nejvýraznějším „náznakům“ patří krátká, mírně zaoblená teráska pod parkovací plochou, hned pod kostelem, na druhé straně silnice od něj. Ta však lehce mohla vzniknout při zřizování plochy pro parkování u přilehlého stavení. Můžeme také spekulovat o tom, zda hrana na jižní straně, až pod místem předpokládaného hradu, po kterém vede zaoblená silnice, není pozůstatkem vnějšího valu, či silnice nevede zasypaným příkopem. Jak se dostat k místu zaniklého hradu není třeba popisovat, stačí se orientovat podle zdaleka viditelného kostela sv. Mikuláše.
Roman Řezáč, 13.3. 2008
popis

Hrad v Deblíně můžeme považovat za zcela zaniklý, přestože jeho základy budou určitě dosud ukryté pod novodobou zástavbou. Dnes však z něj nejsou patrné žádné jak terénní, tak jiné nad povrchové pozůstatky. A to i přesto, že ještě před sto lety byly jeho vysoké zdi částečně zachovalé. Ovšem levný materiál z jeho zdí byl zdrojem pro místní obyvatele pro druhotné použití, a tak po zdech dnes nejsou na povrchu žádné památky. S jistotou však víme, že zdi byly až 2 m silné. Určité terénní náznaky v podobě nerovností mezi dnešní zástavbou zde sice existují, ale jsou nejisté a nebo budou jistě značně přetvořené. Těžko tak popisovat hrad, který již neexistuje a pokud se mi dostanou do ruky nějaké historické materiály, z nichž bude možné dovodit jeho podobu, toto doplním. Prozatím musíme zůstat u toho, že hrad nezaujal žádnou výraznou podobu, snad dokonce stál v mírném svahu pod kostelem, který patrně jeho jádro převyšoval (?).…  číst dále

Roman Řezáč, 13.3. 2008

historie

Vesnice Deblín leží na jihozápad od Tišnova při soutoku Bolehlávky a Ochozského potoka. Historicky je doložen Ratibor z Deblína, který byl r. 1234 královským jídlonošem, v r. 1240 purkrabím v Brně. Buď on, nebo některý z jeho předků dostal patrně hornatý kraj na potoce Bolehlávce výsluhou a asi položil základy hradu. V 30. letech 13. století tu byli Deblínští už pevně usazeni a těšili se patrně velké vážnosti u zeměpánů, takže nemuseli postoupit nic ze svého majetku klášteru cisterciaček, který v Tišnově, téměř na samých hranicích deblínského statku, založila v r .1233 vdova po Přemyslu Otakarovi I. královna Konstancie. Deblínští páni, kteří měli těsné styky s dvorským prostředím, si vybrali k stavbě svého opevněného sídla planinu na levém břehu potoka Bolehlávky, proti osídlenému ostrohu a rozsáhlý areál ohradili příkopem a hliněným valem. Tam, kde nebylo účelné budovat val a příkop, zvýšili stavitelé…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Přibližný rozsah hradu zakreslený do situace mapy stabilního katastru z roku 1826
M.Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • v první třetině 13. století

  Výstavba romásnké trojlodní baziliky.

 • 1233

  Královna Konstancie, vodva po Přemyslu Otakarovi I.. založila na hranicích deblínského statku klášter cisterciaček.

 • koncem 13. století

  Deblínský rod vymřel po meči a došlo tak k dělení rodového mejetku, přičemž největší část deblínského panství dostala dcera Jence z Deblína Kareřína a přinesla je věnem svému manželu Tasu z Lomnice.

 • 1371 - 1389

  Sídlí zde bratři Jenec a Proček z Deblína.

 • 1390

  Uznala Markéta, dcera Jence z Lomnice a Deblína, svého manžela Čeňka z Kunštátu za spolumajitele hradu Deblína a vsí, jež k němu patřily, ale téhož roku postoupila deblínský statek bratrům Benešovi, Vaňkovi a Čeňkovi z Lomnice.

 • 1412

  Sídlil zde ještě Čeněk z Deblína.

 • 1425

  Jan z Lomnie prodal Deblín s příslušenstvím Archlebovi z Vereřova.

 • 1449

  Hrad v držení Jana z Drahoruše.

 • 1464

  Držení hradu Vaňkěm z Boskovic.

 • 1470

  Vaněk z Boskovic se syny Václavem, Albrechtem, Jaroslavem a Ladislavem prodal hrad městu Brnu.

 • ve druhé polovině 16. století

  V té době deblínský hrad ještě stával.

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 Vohančice
 železniční viadukt
 Loučky
 Lažánky
 Čertova hráz
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Čepička
 kostel sv. Jiljí
 Heroltice
 Předklášteří
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Anny
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Jiljí
 Křivoš
 Müllerův dům
 dům Peklo
 mariánský sloup
 dům U Jana
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 Kubův most
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 vyhlídka Babylon
 Devět křížů
 Sentice
 Klucanina
 boží muka
 Rysov
 Jarošův mlýn
 Skryje
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Žďárec
 Košíkov
 kostel sv. Jiří
 Bílá boží muka
 Víckov
 Rudka
 Čebínka
 Rudka
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 židovská škola
 Lomnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Říčany
 Veveří
 Osová
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Zbraslav
 Říčany u Brna
 Příbram
 Ostrovačice
 boží muka
 Kuřim
 Moravecké Pavlovice
 Rohy
 Trmačov
 kostel sv. Klimenta
 krytý trámový most
 socha sv. Floriána
 Černvír
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Černé Hory
 Pernštejn
 Pernštejn
 boží muka
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Klimenta
 Jinošov
 Jinošov
 Jasenice
 Horní Lhotice
 Šénvald
 Mitrov
 Dvorce
 dolní hrádek
 Babylon u Kozárova
 Bukov
 Brněnská přehrada
 Mitrov
 ZOO Brno
 Strážek
 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Horní Rozsíčka
 hraniční kameny
 Porčův mlýn
 Náměšť nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 pivovar
 fara
 stará radnice
 dub Troják
 Bosonohy
 Rychvald
 Lhotka u Mirošova
 Moravec
 Lysice
 Zňátky
Základní informace místa
ID místa: 6096
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama