V 18. stol. byl v Sebranicích rychtářem a kronikářem Ondřej Kanýz. Právě on je považován za zakladatele stavení s tzv. žudrem ze 40. let 18. stol. Rodině Kanýzů stavba patřila až do r. 2012. Současný majitel zde provozuje kovářskou dílnu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Sebranice (dříve také Cebranice, německy Sebranitz) jsou prvně vzpomínány v souvislosti s událostí kladenou k roku 1043, kdy je jistý Eppo daroval břevnovskému klášteru. I když je tato listina falzem z 1. poloviny 13. století, velmi pravděpodobně jsou v ní uvedené údaje pravdivé. Obec Sebranice ležící při severním okraji Jihomoravského kraje východně od Boskovic má nyní přes 620 obyvatel. Západovýchodním směrem jí prochází silnice I/19 krátce před svým vyústěním do silnice I/43 spojující Svitavy s Blanskem a Brnem. Nejbližší železniční zastávka Svitávka na trati 260 (Česká Třebová-Brno) je vzdálena 3 km a do Sebranic od ní vede žlutá turistická značka. Obcí protéká potok Sebránek. Dominantou Sebranic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Neméně zajímavou památkou je bývalá formanská hospoda Zlatá studna a někdejší rychta s tzv. žudrem stojící v centru při hlavní silnici.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.sebranice.eu a další, 10.9. 2019
historie

Bývalá usedlost s rychtou v Sebranicích patří k ojediněle zachovalým dokladům nejstarší lidové architektury. Dům č. p. 36 stojí na místě, které podle archeologického průzkumu z roku 2013 bylo osídleno již v 1. polovině 13. století a prostorová dispozice usedlosti se udržela od 15. století dodnes jen s malými změnami. V 18. století byl v Sebranicích rychtářem a kronikářem Ondřej Kanýz. Právě on měl koupit v roce 1717 starší stavení, na jehož místě postavil nový roubený dům. Právě on je rovněž považován za zakladatele tzv. žudru, což je přístavek vyčnívající do ulice a stojící na šesti dřevěných pilířích. Sloužil jako sýpka a pod ním stával pranýř. Je to prvek, který je příbuzný se žudry na Vyškovsku a na celé Hané; ojedinělost této významné památky zvyšuje její hodnotu. Pochází z roku 1733, podle jiných pramenů z roku 1738. Dispozice původní usedlosti je tříboká s obytným domem (komora, síň, světnice),…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://www.sebranice.eu, zdroj: památkový katalog, Toulavá kamera, https://blanensky.denik.cz a další, 10.9. 2019

Půdorys místa

půdorys rychty
© V. Kolařík, D. Merta, J. Pokorný: Bývalá rychta v Sebranicích čp. 36, Dějiny staveb 2014, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2014
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Sebranice

Místa v okolí

 Sebranice
 Voděrady
 Svitávka
 Hradisko
 Drnovice
 kostel sv. Stanislava
 Drnovice
 Rovná
 Kunštát
 Burianova rozhledna
 Podolí
 Letovice
 Malý Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Malý Chlum
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Lysice
 archeopark Isarno
 Velký Chlum
 Rychvald
 synagoga maior
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 boží muka
 radnice
 Boskovice – Bašta
 Boskovice - Rezidence
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 jízdárna
 Újezd u Boskovic
 Puklův mlýn
 boží muka
 Boskovice
 Sudický dvůr
 panský pivovar
 Sudice II.
 Porčův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Rájec nad Svitavou
 Babylon u Kozárova
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Louka
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 Borotín
 Šebetov
 Crhov
 kostel sv. Mikuláše
 Šebetov
 větrný mlýn
 Rumberk
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Osiky
 Štěničkův mlýn
 Dvorce
 kostel sv. Vavřince
 Roubanina
 Velké Opatovice
 Petrovice
 Kořenec
 rybník Suchý
 větrný mlýn
 Žďárná
 Cetkovice
 Újezd u Černé Hory
 Trmačov
 Lamberg
 Velké Opatovice
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Kateřiny
 Sloup
 Sloup
 židovský hřbitov
 Lomnice
 Hrádek u Kněževsi
 Podvrší
 židovská škola
 synagoga
 Hřebenáč
 radnice
 mariánský sloup
 Kůlna
 Blansko
 Trpínský mlýn
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 napoleonský pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Koňský spád
 Lečenec
 Jevíčko
 městská věž
 vápenka Malá dohoda
 propast Macocha
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 Kalvodův kříž
 synagoga
 boží muka
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Kateřinská jeskyně
 Holštejn
 Piková dáma
 Čertův most
 Nová a Stará Rasovna
 Svojanov
 fara na Kalvárii
 Vápenka
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Jaroměřice
 Křivoš
Základní informace místa
ID místa: 14326
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama