K prvnímu středověkému opevnění vrcholu kopce došlo zřejmě na přelomu 11. a 12. stol. Patrně Vaněk z Boskovic po r. 1446 na získané zástavě vystavěl hrádek. Hrad zanikl za vojenského tažení uherských oddílů v letech 1469–1470.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Homolovitá kupa Hradisko nad obcí Svitávka bylo osídleno již od pravěku. Zřejmě na přelomu 11. a 12. století zde byl vybudován opevněný kontrolní bod důležité trstěnické stezky. Roubené dřevěné budovy sídla zaniklého před polovinou 13. století chránila po obvodě svahu palisáda. Snad po roce 1446, kdy získal Hradisko zástavou, zde Vaněk z Boskovic postavil nevelký hrádek, který zanikl požárem již během česko-uherských válek v letech 1469-70. Palisádu raného hradiska nahradila kamenná hradba, jeho roubené stavby obytná věž a obdélný palác. Čtvercová věž o straně 10 metrů měla 2 metry silné zdi a její horní část byla dřevěná či hrázděná. Západně od věže stál asi dvouprostorový podsklepený palác. Obvodová hradba byla na severu silná až 2 metry, slabší zeď na jihu mohla při síle pouhých 0,6 m být jen podezdívkou roubené stěny. Na východní straně byla obrana zesílena dvěma předsunutými valy s využitím snad již mladohradištních konstrukcí. V polovině 19. století byla ve východní straně plošiny postavena nevelká obdélná kaple s půlválcovým závěrem, dnes již také ve velmi zanedbaném stavu.
Zany, 30.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© A. Štrof, R. Procházka
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Svitávka

Místa v okolí

 Sebranice
 rychta se žudrem
 Podolí
 Rovná
 Hradisko
 Letovice
 židovský hřbitov
 Voděrady
 kostel sv. Prokopa
 Sudický dvůr
 boží muka
 synagoga maior
 boží muka
 Boskovice
 Boskovice - Rezidence
 kostel sv. Vavřince
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 panský dvůr
 radnice
 zámecký skleník
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 Boskovice
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Újezd u Boskovic
 Sudice II.
 archeopark Isarno
 kostel sv. Stanislava
 Drnovice
 Drnovice
 Malý Chlum
 Burianova rozhledna
 Malý Chlum
 Kunštát
 Velký Chlum
 kostel sv. Marka
 Lysice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Rychvald
 boží muka
 Šebetov
 Šebetov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Borotín
 Porčův mlýn
 Rájec nad Svitavou
 Černá Hora
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 větrný mlýn
 Velké Opatovice
 kostel Všech svatých
 Kořenec
 Rumberk
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Cetkovice
 Roubanina
 rybník Suchý
 boží muka
 Žďárná
 Velké Opatovice
 Babylon u Kozárova
 Louka
 boží muka
 Petrovice
 Crhov
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dvorce
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 napoleonský pomník
 Hřebenáč
 Kůlna
 kostel sv. Kateřiny
 Podvrší
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 Lamberg
 Jevíčko
 boží muka
 městská věž
 Újezd u Černé Hory
 Úsobrno
 Trmačov
 synagoga
 Hrádek u Kněževsi
 boží muka
 fara na Kalvárii
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Trpínský mlýn
 kostel Všech svatých
 vápenka Malá dohoda
 kostel sv. Václava
 Koňský spád
 Jaroměřice
 Kalvodův kříž
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 propast Macocha
 židovský hřbitov
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 Vápenka
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 boží muka
 Hrubé kolo
 Svojanov
 Černá skála
 Hlaváčkův kříž
Základní informace místa
ID místa: 953
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama