Památkově chráněná kamenná boží muka z roku 1779. Mají podobu hojně rozšířenou v této části Vysočiny - tedy štíhlý žulový sloup s čtvercovým půdorysem a jen naznačenou lucernu, zakončenou často mohutným křížem. U těchto božích muk původní kříž chybí, je nahrazen novějším kovovým křížkem.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Památkově chráněná kamenná boží muka z roku 1779. Mají podobu hojně rozšířenou v této části Vysočiny - tedy štíhlý žulový sloup s čtvercovým půdorysem a jen naznačenou lucernu, zakončenou často mohutným křížem. U těchto božích muk původní kříž chybí, je nahrazen novějším kovovým křížkem.
© Milan Caha, 6.5. 2014
historie

Co jsou to boží muka?

Kamenná boží muka se v Evropě objevují v gotice, vrcholu svého rozšíření dosáhla v baroku. V té době se začínají objevovat zděná boží muka pilířového typu, která v 19. století téměř nahradila starší sloupkový typ. Obě formy představují sloup, u kterého byl před svým ukřižováním připoután a bičován Ježíš Kristus. Někdy bývají proto zdobena symboly Kristova utrpení (důtky, kopí, hřeby a pod.). Vztyčována byla i jako poděkování za záchranu při nemocech a neštěstích. V krajině často představovala výrazný orientační bod na okrajích obci, vrcholcích kopců či na křižovatkách cest.

M.C. dle různých zdrojů, 6.5. 2014

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Vidonín

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Žďárec
 Rohy
 Víckov
 Košíkov
 Mitrov
 Moravecké Pavlovice
 Osová
 Skryje
 Rysov
 Strážek
 Mitrov
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Bukov
 Ořechov
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 mariánský sloup
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Moravec
 Lhotka u Mirošova
 Dolní Rožínka
 Blažkov
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 boží muka
 vyhlídka Babylon
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Pernštejn
 Loučky
 Pernštejn
 Rožná
 Křivoš
 Šiklův mlýn
 železniční viadukt
 boží muka
 Deblín
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Bobrová
 Čepička
 kostel sv. Václava
 Předklášteří
 mlýn ve Žlebě
 Tasov
 Devět křížů
 Radešín
 kostel sv. Václava
 Vohančice
 synagoga
 Jasenice
 židovská škola
 kaple sv. Anny
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Klimenta
 Lesní Hluboké
 židovský hřbitov
 Lomnice
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 kostel sv. Marka
 Centrum Eden
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Dub
 Velké Meziříčí
 socha zubra
 kašna
 radnice
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlov - dolní sídlo
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Obecník
 radnice
 Kozlov - horní sídlo
 Lažánky
 Čertova hráz
 Dolní Heřmanice
 Vaneč
 Heroltice
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Kubův most
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Pyšel
 Budišov
Základní informace místa
ID místa: 11719
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama