Lesopark ležící východně od obce Dolní Rožínka založil koncem 18. století hrabě Jan Nepomuk Mitrovský. Nejzajímavějšími stavbami jsou klasicistní kaple s hrobkou hraběte a egyptský obelisk. Park byl obnoven v roce 1993 a prochází jím několik cest.
Hlavní obrázek místa
"chrámek Osvícenství" – růžová klasicistní kaple s hrobkou
© Šklíba 6. 4. 2007
Lesopark Templ založil a vybudoval na konci 18. století hrabě Jan Nepomuk Mitrovský. Leží pár set metrů východně od obce Dolní Rožínka, cesta k němu vede od zchátralých budov bývalého zemědělského družstva. Na informační tabuli na okraji lesoparku je uvedeno, že ve své době patřil k nejkrásnějším na Moravě, zachovaly se ovšem jen některé objekty. Hlavní pozornost přitahuje "chrámek Osvícenství" – růžová klasicistní kaple s hrobkou Jana Nepomuka Mitrovského a empírový egyptský obelisk. V dezolátním stavu je budova anglické lázně, rybníček je vypuštěný a zarostlý. Při troše pátrání se dají objevit zbytky dvou umělých návrší, ovšem po někdejších altáncích na jejich vrcholcích nezůstala ani stopa. Pokud lesopark propátráte opravdu důkladně, objevíte zbytky dalších podivností ve stylu anglické lázně – možná by mohlo jít o pozůstatky kaskád na potůčku. Lesopark byl obnoven v roce 1993, prochází jím několik cest a je tu i dost laviček k odpočinku. Protože stavby vesměs stojí v listnatém lese, je pro fotografování nejlepší pozdní podzim nebo předjaří.
Šklíba, 24.4. 2007
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Rožná
 Horní Rozsíčka
 Blažkov
 kostel sv. Václava
 Šiklův mlýn
 Mitrov
 Bukov
 Strážek
 Lhotka u Mirošova
 Centrum Eden
 Mitrov
 socha zubra
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Moravecké Pavlovice
 Bobrová
 Moravec
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Radešín
 Aueršperk
 Víckov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Černvír
 Zubštejn
 Košíkov
 krytý trámový most
 Skalský dvůr
 Karasín
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Skryje
 Žďárec
 Pyšolec
 Rysov
 štola sv. Trojice
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 vodní dílo Vír I
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Rohy
 Dalečín
 Dalečín
 železniční viadukt
 kaple sv. Jiljí
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Újezd u Tišnova
 evangelický kostel
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Ořechov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Horní les
 Osiky
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 židovský hřbitov
 židovská škola
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Loučky
 železniční viadukt
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Čepička
 kostel sv. Václava
 Trpínský mlýn
 Předklášteří
 rybník Sykovec
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Müllerův dům
 katovna
 dům Peklo
 Hrádek u Kněževsi
 mariánský sloup
 dům U Jana
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 5178
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama