Současný farní kostel byl vybudován v raně barokním slohu v r. 1703 pravděpodobně na místě staršího gotického chrámu. Později vyhořel a v roce 1793 byl přestavěn prakticky do současné podoby. V l. 2010-2012 proběhla rekostrukce. Ve věži je nejstarší zvon v okolí, pochází z r. 1530.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Kostel sv. Jana Křtitele spolu s mohutnou hřbitovní zdí, vstupní bránou, krytým schodištěm a sousedícím pozdně barokním kamenným křížem tvoří charakteristickou dominantu městyse Svitávka, který leží v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. Z centra Svitávky pod kostelem vychází naučná stezka "Svitávka v průběhu věků" procházející parkem kolem tzv. velké a malé Löw-Beerovy vily a dále ke zřícenině hrádku, z něhož se sice příliš nedochovalo, ale z jeho kopce je pěkný výhled. Z nádraží v jižní části Svitávky vychází žlutě značená turistická stezka vedoucí k jeskyni Blanických rytířů v Rudce. Svitávka leží v lesnaté krajině s množstvím zajímavých památek. K nejvýznamnějším patří mohutný hrad v nedalekých Boskovicích, pod nímž se nachází i zámek. Dále stojí za navštívení zámky v Kunštátě, Lysicích nebo v Letovicích.
Luděk Vláčil, 17.8. 2016
historie

Kdy byla ve Svitávce postavena první sakrální stavba, není známo. První známá písemná zmínka o kostele a faře pochází z darovací listiny z roku 1169, v níž král Vladislav II. daroval Svitávku klášteru hradišťskému u Olomouce. Král Václav I. prohlásil Svitávku za svobodné městečko, které bylo po roce 1284 za panování krále Václava II. opevněno. Pozůstatkem opevnění má být zeď u kostela. Současný farní kostel byl vybudován v raně barokním slohu v roce 1703 zřejmě na místě staršího gotického chrámu. Že původní gotický kostel stál právě zde se dá usuzovat podle mnoha skutečností: v předsíni kostela je umístěn náhrobek z r. 1560, jenž byl vyjmut ze zdi u vstupní brány, ve věži je zavěšen zvon z r. 1530 a u kostela stojí fara s datací 1654. Později kostel vyhořel a v roce 1793 byl přestavěn prakticky do současné podoby. Po úderu blesku do kostelní věže byla zhotovena nová empírová střecha. V letech…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.mestys-svitavka.cz a další, 18.8. 2016

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Svitávka

Místa v okolí

 Svitávka
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Rovná
 Podolí
 Voděrady
 Hradisko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Letovice
 boží muka
 synagoga maior
 Boskovice
 Boskovice - Rezidence
 Muzeum Boskovicka
 panský dvůr
 boží muka
 radnice
 evangelický kostel
 zámecký skleník
 kostel sv. Prokopa
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Sudický dvůr
 jízdárna
 Újezd u Boskovic
 Puklův mlýn
 panský pivovar
 Drnovice
 Drnovice
 kostel sv. Stanislava
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Kunštát
 archeopark Isarno
 Sudice II.
 Burianova rozhledna
 Velký Chlum
 Lysice
 Rychvald
 boží muka
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Porčův mlýn
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Černá Hora
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Vavřince
 Šebetov
 Šebetov
 Borotín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 větrný mlýn
 Rozsíčka
 Štěničkův mlýn
 boží muka
 Babylon u Kozárova
 Kořenec
 Rumberk
 Velké Opatovice
 rybník Suchý
 boží muka
 Žďárná
 Cetkovice
 Louka
 Roubanina
 Petrovice
 Crhov
 větrný mlýn
 Velké Opatovice
 Dvorce
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 Hřebenáč
 Kůlna
 Podvrší
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Újezd u Černé Hory
 Trmačov
 Milonice
 Milonice
 Oborský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Lamberg
 boží muka
 napoleonský pomník
 boží muka
 Jevíčko
 Hrádek u Kněževsi
 městská věž
 Úsobrno
 synagoga
 vápenka Malá dohoda
 Koňský spád
 Trpínský mlýn
 židovský hřbitov
 Kalvodův kříž
 Lomnice
 propast Macocha
 židovská škola
 radnice
 Holštejn
 synagoga
 Holštejn
 Blansek
 mariánský sloup
 Zukalův mlýn
 Punkevní jeskyně
 kostel sv. Václava
 fara na Kalvárii
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 Bělá nad Svitavou
 Vápenka
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Ostrov u Macochy
 jeskyně Balcarka
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Cigánská jeskyně
 Černá skála
 Svojanov
 kříž na Zálomí
Základní informace místa
ID místa: 13007
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama