Původní radnice dřevěná, r. 1771 vystavěna kamenná. R. 1905 nahrazena novostavbou ve stylu pozdního historismu. Jednopatrová rohová budova obdélného půdorysu, první patro s arkýřem, druhé patro se sgrafitovou výplní. Památkově chráněno od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Radnice v Tišnově
© Pavel Vítek 05/2018
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě 250 Brno – Havlíčkův Brod a 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí, tak třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Radnice stojí v centru města na jižním konci náměstí Míru.
Pavel Vítek, 9.6. 2018
popis

Tišnovská radnice je jednopatrová rohová budova obdélného půdorysu, průčelí s přestavenou čtyřbokou věží. Nároží je členěno armováním. Přízemí prolomeno dvěma pravoúhlými okenními osami a profilovanými šambránami. První patro s arkýřem. V západní části prolomeno šesti okenními osami pravoúhlými s profilovanou šambránou a parapetní římsou, pod ní dekorativní klasicistní erb. Nad okny prvního patra trojúhelníkové frontony. Na západní straně fasády okna, v přízemí segmentově zaklenutá. Fasáda pod arkýřem rýhována v omítce. Věž armována na nároží s otevřeným půlkruhově zaklenutým podchodem, na něm jednou arkádou otevřený balkon s prolamovaným zábradlím se vsazeným erbem a vegetabilním dekorem. Druhé patro prolomeno dvojicí pravoúhlých oken s profilovaným ostěním, nad ním dvojitá kordonová římsa, uprostřed se sgrafitovou výplní. Oktogonální věž s otevřenou lucernou završena cibulí, makovicí a křížem. Na nároží jehlancové…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.6. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Radnice v Tišnově bývala původně dřevěná. Až v roce 1771 byla vystavěna z kamene. Ve starém kamenném rathauze s klenutými šatlavami a tmavými mázhauzy byla i sklepení s kruhy ve stropě, původní mučírny. Ve věži radniční budovy býval zavěšen zvonec. Původní renesanční radnici roku 1905 nahradili novostavbou dle projektu Vladimíra Fischera ve stylu pozdního historismu. Radnice je jednou z dominant města a cennou architektonickou památkou s řadou dochovaných dobových detailů. Nové radnici byl ponechán původní starobylý ráz. Sgrafita na průčelí radnice zobrazují události z historie města. V letech 2002–2003 byla stavba rozšířena o západní křídlo. V radnici dnes sídlí Městský úřad Tišnov.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.6. 2018

Jihomoravský kraj, Tišnov

Místa v okolí

 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Klucanina
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Vohančice
 Heroltice
 železniční viadukt
 Sentice
 Loučky
 Křivoš
 smírčí kámen
 Čertova hráz
 kostel sv. Martina
 Čebín
 Lažánky
 vyhlídka Babylon
 radnice
 mariánský sloup
 Deblín
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Trmačov
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Klimenta
 Újezd u Černé Hory
 Dvorce
 Kuřim
 Rysov
 socha sv. Floriána
 Skryje
 Bílá boží muka
 Kubův most
 Osiky
 Milonice
 kostel sv. Stanislava
 Veveří
 Milonice
 mlýn ve Žlebě
 Babylon u Kozárova
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 krytý trámový most
 Černvír
 Babí lom
 Porčův mlýn
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Žďárec
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Lelekovice
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Pernštejn
 Pernštejn
 Rychvald
 Říčany
 kostel sv. Kateřiny
 Lysice
 Brněnská přehrada
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 Říčany u Brna
 Rudka
 ZOO Brno
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Drnovice
 Drnovice
 Řečkovice
 Velký Chlum
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Zbraslav
 Bukov
 Voděrady
 boží muka
 boží muka
 Mitrov
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 Rožná
 kostel sv. Vavřince
 Templ
 Rovná
Kontaktní informace
Městský úřad Tišnov
nám. Míru 111
666 01 Tišnov
Tel: 549 439 711, 776 586 408, 776 850 544
http://www.tisnov.cz/urad/mestsky-urad
urad@tisnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 13866
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama