Původní radnice dřevěná, r. 1771 vystavěna kamenná. R. 1905 nahrazena novostavbou ve stylu pozdního historismu. Jednopatrová rohová budova obdélného půdorysu, první patro s arkýřem, druhé patro se sgrafitovou výplní. Památkově chráněno od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2021
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě 250 Brno – Havlíčkův Brod a 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí, tak třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Radnice stojí v centru města na jižním konci náměstí Míru.
Pavel Vítek, 9.6. 2018
popis

Tišnovská radnice je jednopatrová rohová budova obdélného půdorysu, průčelí s přestavenou čtyřbokou věží. Nároží je členěno armováním. Přízemí prolomeno dvěma pravoúhlými okenními osami a profilovanými šambránami. První patro s arkýřem. V západní části prolomeno šesti okenními osami pravoúhlými s profilovanou šambránou a parapetní římsou, pod ní dekorativní klasicistní erb. Nad okny prvního patra trojúhelníkové frontony. Na západní straně fasády okna, v přízemí segmentově zaklenutá. Fasáda pod arkýřem rýhována v omítce. Věž armována na nároží s otevřeným půlkruhově zaklenutým podchodem, na něm jednou arkádou otevřený balkon s prolamovaným zábradlím se vsazeným erbem a vegetabilním dekorem. Druhé patro prolomeno dvojicí pravoúhlých oken s profilovaným ostěním, nad ním dvojitá kordonová římsa, uprostřed se sgrafitovou výplní. Oktogonální věž s otevřenou lucernou završena cibulí, makovicí a křížem. Na nároží jehlancové…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.6. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Radnice v Tišnově bývala původně dřevěná. Až v roce 1771 byla vystavěna z kamene. Ve starém kamenném rathauze s klenutými šatlavami a tmavými mázhauzy byla i sklepení s kruhy ve stropě, původní mučírny. Ve věži radniční budovy býval zavěšen zvonec. Původní renesanční radnici roku 1905 nahradili novostavbou dle projektu Vladimíra Fischera ve stylu pozdního historismu. Radnice je jednou z dominant města a cennou architektonickou památkou s řadou dochovaných dobových detailů. Nové radnici byl ponechán původní starobylý ráz. Sgrafita na průčelí radnice zobrazují události z historie města. V letech 2002–2003 byla stavba rozšířena o západní křídlo. V radnici dnes sídlí Městský úřad Tišnov.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.6. 2018

Jihomoravský kraj, Tišnov

Místa v okolí

 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Klucanina
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Vohančice
 Heroltice
 železniční viadukt
 Loučky
 Sentice
 Křivoš
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Čebínka
 Čertova hráz
 kostel sv. Jiří
 Lažánky
 vyhlídka Babylon
 radnice
 mariánský sloup
 Deblín
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Trmačov
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Klimenta
 Újezd u Černé Hory
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Jiljí
 Dvorce
 Kuřim
 Rysov
 socha sv. Floriána
 Skryje
 Bílá boží muka
 Kubův most
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Veveří
 Milonice
 Milonice
 mlýn ve Žlebě
 Babylon u Kozárova
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 krytý trámový most
 Černvír
 Babí lom
 Porčův mlýn
 Víckov
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Žďárec
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Devět křížů
 Lelekovice
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 boží muka
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 Pernštejn
 Rychvald
 venkovský dům
 kostel sv. Kateřiny
 Říčany
 Lysice
 Brněnská přehrada
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 Říčany u Brna
 Rudka
 ZOO Brno
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Drnovice
 Drnovice
 Řečkovice
 Velký Chlum
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Zbraslav
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Voděrady
 boží muka
 boží muka
 Mitrov
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 Rožná
 kostel sv. Vavřince
 Templ
 Rovná
Kontaktní informace
Městský úřad Tišnov
nám. Míru 111
666 01 Tišnov
Tel: 549 439 711, 776 586 408, 776 850 544
http://www.tisnov.cz/urad/mestsky-urad
urad@tisnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 13866
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama