Novogotická hrobka z červených cihel byla vybudována na lysickém hřbitově po r. 1861. Hraběnka Marie Karolína Nimptschová (1777-1861) byla více než 50 let bezdětnou vdovou a žila u své neteře Matyldy ze Žerotína, provdané Dubské, jednak v brněnském paláci, jednak na rodovém zámku v Lysicích.
Hlavní obrázek místa
Hrobka hraběnky Karolíny Nimptschové na hřbitově v Lysicích.
© Pavel Vlach, 07/2013
Lysice jsou jako ves prvně připomínány r. 1308 a v r. 1652 získaly status městyse, který byl obnoven r. 2007. Městysem, který proslavil významný barokní zámek v klasicistní úpravě, prochází silnice II/376 z Kunštátu do Bořitova u Blanska. Místo leží mimo železniční síť. Vede tudy dálková, červeně značená turistická trasa z Lomnice u Tišnova do Ráječka u Blanska a křižuje se tu několik cyklotras. Západně a severozápadně od městyse se rozkládá přírodní park Lysicko, vyhlášený r. 1994 na rozloze 40,2 km2. Hřbitov s popisovanou hrobkou se nachází na východním okraji zástavby.
17.5. 2015
historie

Příchodu na lysický hřbitov vévodí obnovená hrobka hrabat Dubských, návštěvníky ale zaujme i menší hrobka ve východní části hřbitova. Tato jednoduchá cihlová stavba v novogotickém stylu byla postavena jako místo posledního odpočinku hraběnky Marie Karolíny Nimptschové (1777-1861), manželky důstojníka hraběte Ferdinanda Nimptsche, který zemřel již roku 1809. Marie Karolína Nimptschová jako bezdětná vdova poté často pobývala u své neteře Matyldy ze Žerotína, provdané za moravského místodržitele hraběte Emanuela Dubského, majitele lysického zámku. Hraběnka Nimptschová našla zázemí na zámku v Lysicích a také v paláci Dubských v Brně, kde nakonec zemřela v roce 1861 ve věku 84 let. Neteř hraběnky Nimptschové, hraběnka Matylda Dubská, proslula svými aktivitami v charitě, není proto divu, že i pro svou tetu nechala postavit hrobku na lysickém hřbitově. Době vzniku (počátek šedesátých let 19. století) odpovídá architektonické pojetí…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím knihy Lysice 1308-2008 a diplomové práce Kateřiny Konečné: Epigrafické památky Lysic; 2013), 14.5. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Lysice

Místa v okolí

 Lysice
 Drnovice
 Drnovice
 Rychvald
 Porčův mlýn
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Voděrady
 Velký Chlum
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Kunštát
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Rovná
 Hradisko
 Svitávka
 Burianova rozhledna
 Rájec nad Svitavou
 Dvorce
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Trmačov
 kostel sv. Stanislava
 Újezd u Černé Hory
 Boskovice – Bašta
 Osiky
 boží muka
 synagoga maior
 Boskovice
 Boskovice
 Puklův mlýn
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 jízdárna
 radnice
 Muzeum Boskovicka
 boží muka
 evangelický kostel
 panský pivovar
 Milonice
 Milonice
 boží muka
 Podolí
 boží muka
 Letovice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 archeopark Isarno
 radnice
 mariánský sloup
 Sudický dvůr
 Sudice II.
 Louka
 Petrovice
 Blansko
 Rozsíčka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 větrný mlýn
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Crhov
 Podvrší
 Klucanina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 krytý trámový most
 Černvír
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Marka
 mariánský sloup
 dům Peklo
 dům U Jana
 Müllerův dům
 Sloup
 Sloup
 Hřebenáč
 Kůlna
 Olomučany
 Lečenec
 Čebínka
 Předklášteří
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 vyhlídka Babylon
 Křivoš
 větrný mlýn
 boží muka
 Starý hrad u Adamova
 Koňský spád
 Kateřinská jeskyně
 Blansek
 Nový hrad
 Rytířská jeskyně
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Čepička
 Šebetov
 Šebetov
 Čertův most
 Lamberg
 štola sv. Trojice
 Borotín
 Loučky
 železniční viadukt
 Štěničkův mlýn
 Kořenec
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Rudice
 boží muka
 Vohančice
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Trpínský mlýn
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Rudice
 Cetkovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 Rudické propadání
 evangelický kostel
 Hugova huť
 Panský dům
 Lesovna
 Deblín
Základní informace místa
ID místa: 12196
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama