Opevněná lokalita chráněná strmými svahy, kamenohliněným valem a palisádou byla osídlena v pozdní době bronzové a v době halštatské.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
K lokalitě pravěkého opevnění na vrchu Malý Chlum (489 m n. m.) se dostanete po naučné stezce Malý a Velký Chlum vedoucí z jihozápadního okraje obce Obora. Stezka je dlouhá asi 1 km. Na vrcholu je volně přístupná rozhledna, z níž je krásný výhled do okolí.
Luděk Vláčil, 4.4. 2021
popis

Opevněná lokalita na temeni stolové hory Malý Chlum převyšuje okolní terén téměř o 90 m. Plošinu ze severní, západní a východní strany chránily příkré svahy. Pravěký přístup na lokalitu proto musel vést po nejmírnějším jižním a jihozápadním svahu, stejně jako je tomu i v současnosti. Plocha lokality s rozměry 260x60 m zabírá asi 1,8 ha. Okraj plošiny tvoří téměř po celém obvodu nepříliš výrazná valová destrukce. Koruna valu je patrná pouze v krátkém úseku na jižní straně, kde převyšuje úroveň vnitřní plochy. Jedná se pravděpodobně o pozůstatek vnitřního náspu, který zmiňuje A. Štrof. Podle nálezů keramiky byla lokalita osídlena zejména v pozdní době bronzové a v době halštatské. V době halštatské zde také probíhala těžba železné rudy. Plocha výšinné lokality na Malém Chlumu je v jihovýchodní části silně narušena lomem na opuku. Východní svah Malého Chlumu byl téměř celý odtěžen při těžbě stavebního písku ve 20. století.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf a další, 3.4. 2021

historie

Díky své poloze a dalekému výhledu byla lokalita od pradávna využívána ke stavbě vojenských nebo správních center oblasti. Z Malého Chlumu bylo zřejmě možné vidět na hradisko na Černé Hoře. Lokalitu poprvé popsal v roce 1882 J. Knies. První publikovanou zmínku o výšinné lokalitě na Malém Chlumu lze najít v Branlově Knize pro každého Moravana (1892) a v Červinkově soupisu Pravěkých hradisek na Moravě (1896). Archeologický průzkum probíhal ve 20. století v několika etapách. Nálezy jsou uloženy v Moravském zemském muzeu v Brně a v muzeu v Boskovicích. Malému Chlumu se také říkalo Holý vrch, protože byl odedávna bez porostu. K pozorování sloužil ještě v době první republiky, kdy zde stála vojenská pozorovatelna.

Luděk Vláčil - zdroj: https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf a další, 4.4. 2021

Půdorys místa


© zdroj:https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Krhov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14997
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama