Opevněná lokalita chráněná strmými svahy, kamenohliněným valem a palisádou byla osídlena v pozdní době bronzové a v době halštatské.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
K lokalitě pravěkého opevnění na vrchu Malý Chlum (489 m n. m.) se dostanete po naučné stezce Malý a Velký Chlum vedoucí z jihozápadního okraje obce Obora. Stezka je dlouhá asi 1 km. Na vrcholu je volně přístupná rozhledna, z níž je krásný výhled do okolí.
Luděk Vláčil, 4.4. 2021
popis

Opevněná lokalita na temeni stolové hory Malý Chlum převyšuje okolní terén téměř o 90 m. Plošinu ze severní, západní a východní strany chránily příkré svahy. Pravěký přístup na lokalitu proto musel vést po nejmírnějším jižním a jihozápadním svahu, stejně jako je tomu i v současnosti. Plocha lokality s rozměry 260x60 m zabírá asi 1,8 ha. Okraj plošiny tvoří téměř po celém obvodu nepříliš výrazná valová destrukce. Koruna valu je patrná pouze v krátkém úseku na jižní straně, kde převyšuje úroveň vnitřní plochy. Jedná se pravděpodobně o pozůstatek vnitřního náspu, který zmiňuje A. Štrof. Podle nálezů keramiky byla lokalita osídlena zejména v pozdní době bronzové a v době halštatské. V době halštatské zde také probíhala těžba železné rudy. Plocha výšinné lokality na Malém Chlumu je v jihovýchodní části silně narušena lomem na opuku. Východní svah Malého Chlumu byl téměř celý odtěžen při těžbě stavebního písku ve 20. století.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf a další, 3.4. 2021

historie

Díky své poloze a dalekému výhledu byla lokalita od pradávna využívána ke stavbě vojenských nebo správních center oblasti. Z Malého Chlumu bylo zřejmě možné vidět na hradisko na Černé Hoře. Lokalitu poprvé popsal v roce 1882 J. Knies. První publikovanou zmínku o výšinné lokalitě na Malém Chlumu lze najít v Branlově Knize pro každého Moravana (1892) a v Červinkově soupisu Pravěkých hradisek na Moravě (1896). Archeologický průzkum probíhal ve 20. století v několika etapách. Nálezy jsou uloženy v Moravském zemském muzeu v Brně a v muzeu v Boskovicích. Malému Chlumu se také říkalo Holý vrch, protože byl odedávna bez porostu. K pozorování sloužil ještě v době první republiky, kdy zde stála vojenská pozorovatelna.

Luděk Vláčil - zdroj: https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf a další, 4.4. 2021

Půdorys místa


© zdroj:https://is.muni.cz/th/zc0xq/DP_text.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Krhov

Místa v okolí

 Malý Chlum
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Drnovice
 Voděrady
 Drnovice
 Lysice
 boží muka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Porčův mlýn
 Rovná
 Sebranice
 Rájec nad Svitavou
 rychta se žudrem
 Rychvald
 Újezd u Boskovic
 židovský hřbitov
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Boskovice – Bašta
 Puklův mlýn
 Svitávka
 Boskovice
 Boskovice
 synagoga maior
 boží muka
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 panský pivovar
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 boží muka
 boží muka
 Hradisko
 boží muka
 Kunštát
 kostel sv. Stanislava
 Dvorce
 Burianova rozhledna
 Babylon u Kozárova
 Podolí
 Sudický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Petrovice
 Sudice II.
 větrný mlýn
 Milonice
 Milonice
 Újezd u Černé Hory
 větrný mlýn
 Trmačov
 Letovice
 kostel sv. Prokopa
 Blansko
 kostel sv. Martina
 Podvrší
 archeopark Isarno
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Sloup
 Sloup
 boží muka
 Kůlna
 Hřebenáč
 větrný mlýn
 Žďárná
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Lečenec
 rybník Suchý
 kostel sv. Klimenta
 Koňský spád
 Blansek
 židovský hřbitov
 Kateřinská jeskyně
 Lomnice
 Olomučany
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 židovská škola
 kostel sv. Jeronýma
 Rytířská jeskyně
 Křetín
 Čertův most
 kostel sv. Václava
 Šebetov
 Šebetov
 evangelický kostel
 Rozsíčka
 vápenka Malá dohoda
 Starý hrad u Adamova
 Louka
 Kalvodův kříž
 Ostrov u Macochy
 Nový hrad
 Štěničkův mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Kořenec
 Holštejn
 boží muka
 Zukalův mlýn
 Cigánská jeskyně
 jeskyně Balcarka
 Nová a Stará Rasovna
 Vápenka
 Crhov
 boží muka
 Borotín
 Klucanina
 Krchůvek
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 kaolinový lom Seč
 Čebínka
 boží muka
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 kaple sv. Barbory
 mariánský sloup
 dům Peklo
 dům U Jana
 Müllerův dům
 Rudice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 Jedovnice
 Rudické propadání
 Panský dům
 Cetkovice
 Hugova huť
 kříž na Zálomí
 Lesovna
 Předklášteří
 Olšovec
 Čepička
 Lamberg
 kostel sv. Vavřince
 Budkovany
 Rakovec
 Vohančice
Základní informace místa
ID místa: 14997
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama