Barokní zámek byl původně tvrzí ze 13. stol. Karel Pergar z Pergu v letech 1596–1600 přestavěl tvrz na jednokřídlý renesanční zámek. V r. 1636 majitel Alfons de Castro nechal k zámku přistavět další dvě barokní křídla. Dnes soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Zámek Vohančice
Pohled na zámek od rybníku
© Petr Gabriel 08/2004
Patrová, trojkřídlá budova s nově opravenou střechou, na severním konci obce, naproti nevelkému rybníku, . Jižní část je renesanční a severní barokní. Ve východním křídle průjezd do dvora. Na sešlé fasádě zachovány zbytky renesančních sgrafit.
Petr Gabriel, 14.8. 2004
historie

Poblíž staré cesty, která kdysi spojovala Deblín s Brnem, stála asi již ve 13. století tvrz, na níž sídlili místní vladykové připomínaní už v r. 1255 (Macek z Vohančic). V r. 1390 se po vsi zval Pavel Šilhéř z Vohančic, v r. 1437 zde sídlil Hašek z Vohančic. Na konci 15. století se Vohančičtí majetkově povznesli, neboť v r. 1494 koupil Beneš z Vohančic od Vratislava z Pernštejna ves Skaličku s mlýnem, dále získal Rozsíčku (Horní) s tvrzí a jiným zbožím. V druhé polovině 16. století získali Vohančičtí ještě ves Křoví, ale o něco později začal úpadek rodu. V r. 1569 prodal Jan Vohanský z Vohančic Křoví Jindřichu Březnickému z Náchoda a v r. 1573 Janu Pergarovi z Pergu ves Vohančice s poplužním dvorem. Karel Pergar z Pergu přebudoval v I. 1596 1600 vohančickou tvrz v jednokřídlý renesanční zámek o jednom poschodí. Jeho nástupci Janu Kryštofu z Pergu byl zámek…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 Deblín
 Čepička
 Předklášteří
 dům U Jana
 Müllerův dům
 radnice
 mariánský sloup
 dům Peklo
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 železniční viadukt
 Sentice
 Klucanina
 Loučky
 kostel sv. Martina
 boží muka
 smírčí kámen
 Křivoš
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Čebínka
 Kubův most
 Újezd u Tišnova
 mlýn ve Žlebě
 vyhlídka Babylon
 kaple sv. Jiljí
 Bílá boží muka
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Veveří
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Lomnice
 Domašov
 Devět křížů
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 Rysov
 kostel sv. Mikuláše
 Skryje
 Kuřim
 kostel sv. Klimenta
 socha sv. Floriána
 Trmačov
 Říčany
 Rudka
 Košíkov
 Újezd u Černé Hory
 Rudka
 Žďárec
 Říčany u Brna
 Víckov
 Ostrovačice
 Dvorce
 Zbraslav
 kostel sv. Jiří
 Babí lom
 Milonice
 Brněnská přehrada
 Osiky
 Milonice
 Příbram
 kostel sv. Stanislava
 krytý trámový most
 Černvír
 Lelekovice
 boží muka
 Babylon u Kozárova
 ZOO Brno
 Osová
 Moravecké Pavlovice
 Pernštejn
 boží muka
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Porčův mlýn
 Řečkovice
 hraniční kameny
 Medlánky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 dub Troják
 Černá Hora
 Bosonohy
 Rychvald
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Lysice
 dolní hrádek
 Jinošov
 Bukov
 Mitrov
 Šénvald
 Starý pivovar
 Ditlinův dvůr
 Mitrov
 kostel sv. Víta
 socha sv. Floriána
 Jurkovičova vila
 vila Stiassni
 kostel sv. Augustina
 Strážek
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Velký Chlum
 Kralice nad Oslavou
 Horní Rozsíčka
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Brno - Pisárky
 pivovar
 Špilberk
Základní informace místa
ID místa: 1153
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama