Archeologicky nepotvrzené místo tvrze na vrchu Horka, lidově zvaného Vinohrádek, přímo nad obcí Heroltice, dnes zdaleka viditelné díky vysílači.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od západu
© Roman Řezáč 02/2008
Pro místo pravděpodobné tvrze na vrchu Horka by se možná lépe hodilo v souladu s vžitou kategorizací označení hrádek. Zdá se, že původní ves byla níže v mírnějším svahu včetně dvora, a to asi 100 m pod vrcholem Horky. Sídlo by tak nebylo v přímé vazbě na vesnici a hospodářský provoz, ale s jistotou to nevíme. Pro přehlednost však zůstaneme u zaběhlého označení tvrz. Kopec Horka je pro stavbu opevněného sídla ideální. Daleký rozhled po všech stranách, snad vyjma mírnějšího svahu na jihu je dobře chráněné, nad řekou je dokonce svah tak strmý, že by nebylo třeba ani ochrany příkopem. Místo je dnes zalesněné, částečně narušeno jak lomem, tak i stavbou vysílače, která srovnala celou plochu pod jádrem na jihovýchodě do roviny. Plocha středového pahorku má rozměry přibližně 22 x 15 m v nejširších místech, je oválná, s více vypouklou západní stranou. Východní strana padá částečně prudce k řece Svratce, s převýšením až 100 m. Jádro obíhá znatelný terénní stupeň od severu k západu, přibližně 10–15 m široký. Kopíruje ho i znatelná druhá terasa, snad po zamýšleném zdvojení. Příkop je patrný pouze na severovýchodě, ale běží pouze v délce nějakých 10 m a pak končí, jakoby nebyl dokopán. Z druhé strany na východě pak ústí do prudkého svahu nad řekou. Na jihozápadě končí terasa dvěma prohlubněmi. Těžko říct, zda byl příkop dokončen a je zavezen recentním materiálem. Dvě prohlubně však působí spíše dojmem pozůstatku po nějakých staveních. Na jihu už náznak příkopu chybí úplně a na této straně vybíhá dlouhý, rozplizlý terénní jazyk. Východní stranu pak zcela přetvořila stavba vysílače, která srovnala plochu pod jádrem do rovné plochy. Bez zajímavosti nejsou ani tři za sebou jdoucí prohlubně na severozápadní straně, už vně příkopu, ale hned za ním a kopírující jeho tvar. Prohlubně mají zhruba 4 m na délku i šířku. Na tvrzišti nejsou vidět žádné kameny, jen po stranách pahorku…  číst dále
Roman Řezáč, 7.3. 2020
historie

Historie je z větší části zmíněna jako součást popisu místa, stručně však lze shrnout, že v letech 1358 se uvádí Mikuláš z Heroltic, tentýž se uvádí ještě v roce 1379, v roce 1364 se zmiňují Miško z Heroltic a jeho bratr Herold, roku 1406 se uvádějí Smil z Heroltic a Herolt z Heroltic. Roku 1434 pak Jan Herolt, který měl za manželku Elišku, roku 1466 Aleš Herolt z Herulticz a Aleš se zmiňuje i v roce 1481 a 1493. V roce 1535 pak ještě Mikuláš Heroltů z Heroltic. Za zmínku stojí jistě i Jan Herolt, který byl v roce 1546 zemským sudím menšího práva.

Vašutová 2014, Plaček 2007, Roman Řezáč archiv, 7.3. 2020

Půdorys místa

, Náčrtek místa
© Roman Řezáč 03/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Heroltice

Místa v okolí

 Čertova hráz
 Lažánky
 Vohančice
 Sentice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 radnice
 dům Peklo
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kašna
 Klucanina
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Předklášteří
 Čepička
 Deblín
 Čebínka
 boží muka
 železniční viadukt
 Bílá boží muka
 Loučky
 Kubův most
 kostel sv. Markéty
 Veveří
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Křivoš
 mlýn ve Žlebě
 Kuřim
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Klimenta
 vyhlídka Babylon
 Lesní Hluboké
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jiljí
 Trmačov
 Devět křížů
 radnice
 Říčany
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 Újezd u Černé Hory
 kaple sv. Anny
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Rudka
 Rysov
 Rudka
 Brněnská přehrada
 Babí lom
 Skryje
 Dvorce
 Lelekovice
 ZOO Brno
 Milonice
 Milonice
 Zbraslav
 Příbram
 Košíkov
 Žďárec
 Řečkovice
 hraniční kameny
 Medlánky
 Víckov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Rosice
 Rahnův palác
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Osiky
 nová radnice
 kostel sv. Stanislava
 pivovar
 Babylon u Kozárova
 dub Troják
 kostel sv. Jiří
 Bosonohy
 křížová cesta
 krytý trámový most
 Černvír
 Porčův mlýn
 boží muka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Jurkovičova vila
 Ostrá horka
 Kociánka
 Vysoké Popovice
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Augustina
 vila Stiassni
 Kamenný vrch
 Horní Lhotice
 Husův sbor
 dolní hrádek
 Tyršův sad
 Brno - Pisárky
 Löw-Beerova vila
 pivovar
 Vila Tugendhat
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Špilberk
 Besední dům
 Pražákův palác
 palác Chlumeckých
 Janáčkovo divadlo
 morový sloup
 Nová radnice
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Ústav šlechtičen
 Velký Chlum
 Brněnský orloj
 Denisovy sady
 Malý Špalíček
 Brnen
 Stará radnice
 boží muka Petrov
 Reduta
 Mahenovo divadlo
 Měnínská brána
 kašna Parnas
 Biskupský dvůr
 městské opevnění
 Zemská káznice
 hlavní nádraží
 Bukov
 Mitrov
 železniční viadukt
 Vaňkovka
 boží muka
 Mitrov
Základní informace místa
ID místa: 14715
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama