Archeologicky nepotvrzené místo tvrze na vrchu Horka, lidově zvaného Vinohrádek, přímo nad obcí Heroltice, dnes zdaleka viditelné díky vysílači.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od západu
© Roman Řezáč 02/2008
Pro místo pravděpodobné tvrze na vrchu Horka by se možná lépe hodilo v souladu s vžitou kategorizací označení hrádek. Zdá se, že původní ves byla níže v mírnějším svahu včetně dvora, a to asi 100 m pod vrcholem Horky. Sídlo by tak nebylo v přímé vazbě na vesnici a hospodářský provoz, ale s jistotou to nevíme. Pro přehlednost však zůstaneme u zaběhlého označení tvrz. Kopec Horka je pro stavbu opevněného sídla ideální. Daleký rozhled po všech stranách, snad vyjma mírnějšího svahu na jihu je dobře chráněné, nad řekou je dokonce svah tak strmý, že by nebylo třeba ani ochrany příkopem. Místo je dnes zalesněné, částečně narušeno jak lomem, tak i stavbou vysílače, která srovnala celou plochu pod jádrem na jihovýchodě do roviny. Plocha středového pahorku má rozměry přibližně 22 x 15 m v nejširších místech, je oválná, s více vypouklou západní stranou. Východní strana padá částečně prudce k řece Svratce, s převýšením až 100 m. Jádro obíhá znatelný terénní stupeň od severu k západu, přibližně 10–15 m široký. Kopíruje ho i znatelná druhá terasa, snad po zamýšleném zdvojení. Příkop je patrný pouze na severovýchodě, ale běží pouze v délce nějakých 10 m a pak končí, jakoby nebyl dokopán. Z druhé strany na východě pak ústí do prudkého svahu nad řekou. Na jihozápadě končí terasa dvěma prohlubněmi. Těžko říct, zda byl příkop dokončen a je zavezen recentním materiálem. Dvě prohlubně však působí spíše dojmem pozůstatku po nějakých staveních. Na jihu už náznak příkopu chybí úplně a na této straně vybíhá dlouhý, rozplizlý terénní jazyk. Východní stranu pak zcela přetvořila stavba vysílače, která srovnala plochu pod jádrem do rovné plochy. Bez zajímavosti nejsou ani tři za sebou jdoucí prohlubně na severozápadní straně, už vně příkopu, ale hned za ním a kopírující jeho tvar. Prohlubně mají zhruba 4 m na délku i šířku. Na tvrzišti nejsou vidět žádné kameny, jen po stranách pahorku…  číst dále
Roman Řezáč, 7.3. 2020
historie

Historie je z větší části zmíněna jako součást popisu místa, stručně však lze shrnout, že v letech 1358 se uvádí Mikuláš z Heroltic, tentýž se uvádí ještě v roce 1379, v roce 1364 se zmiňují Miško z Heroltic a jeho bratr Herold, roku 1406 se uvádějí Smil z Heroltic a Herolt z Heroltic. Roku 1434 pak Jan Herolt, který měl za manželku Elišku, roku 1466 Aleš Herolt z Herulticz a Aleš se zmiňuje i v roce 1481 a 1493. V roce 1535 pak ještě Mikuláš Heroltů z Heroltic. Za zmínku stojí jistě i Jan Herolt, který byl v roce 1546 zemským sudím menšího práva.

Vašutová 2014, Plaček 2007, Roman Řezáč archiv, 7.3. 2020

Půdorys místa

, Náčrtek místa
© Roman Řezáč 03/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Heroltice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14715
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama