Kostel byl postaven v r. 1526 na místě starší kaple. Dne 14. května 1862 udeřil do věže blesk a následný požár ji částečně zničil. V r. 1865 byla postavena nová věž. V l. 1883 a 1938 byl kostel novogoticky upraven. V l. 1945, 1965, 1989 a 2000 byl zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2015
Obec Drnovice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Blansko asi 15 km severozápadně od Blanska a 9 km jihozápadně od Boskovic. U severovýchodního okraje Drnovic stojí hřbitovní filiální kostel Nejsvětější Trojice, v němž se nachází několik zajímavých náhrobních desek. Většina z nich patří bývalým majitelům drnovického panství, například rytíři Karlu Josefovi ze Schlögernu, jeho manželce Rosalii Kateřině a jejich dětem. Jedna z náhrobních desek je nečitelná kromě erbu a letopočtu 1522. Pravděpodobně patřila Marii Drnovické z Drnovic. Filiální kostel v Drnovicích patří k farnosti Lysice. K dalším zajímavým památkám obce patří zámek z 18. stol. a budova tvrze (dnes obecního úřadu) ze 14. stol.
Luděk Vláčil - Zdroj: informační cedule, http://rkf.lysice.cz/historie/drnovice/ a další., 9.1. 2016
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1131. Snad již někdy ve 13.-14. století stávala na místě dnešního kostela kaple. Poprvé je však kaple zmiňována až v roce 1525. O rok později byla pravděpodobně Ctiborem z Drnovic a jeho manželkou Markétou z Náchoda přestavěna na kostel Nejsvětější Trojice. Dle dochovaných zápisů byl v témže roce vysvěcen. Z této doby se dochovaly nápisy na kostelní klenbě. Dne 14. května 1862 udeřil do kostelní věže blesk a následný požár ji částečně zničil. V roce 1865 byla věž rozebrána a postavena nová. V roce 1881 byly do kostela pořízeny nové obrazy Nejsvětější Trojice. V letech 1883 a 1938 byl kostel novogoticky upraven. V roce 1945 byl kostel zrekonstruován a poté znovu v roce 1965, kdy byla oplechována střecha a opravena fasáda. Po roce 1989 byl opraven interiér kostela a v roce 2000 byla dokončena oprava fasády.

Luděk Vláčil - Zdroj: informační cedule, http://rkf.lysice.cz/historie/drnovice/ a další., 9.1. 2016

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Drnovice

Místa v okolí

 Drnovice
 Drnovice
 Voděrady
 Lysice
 Rychvald
 rychta se žudrem
 Malý Chlum
 Sebranice
 Malý Chlum
 Kunštát
 Velký Chlum
 kostel sv. Stanislava
 Porčův mlýn
 Hradisko
 Burianova rozhledna
 Svitávka
 kostel sv. Vavřince
 Rovná
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 Letovice
 Boskovice – Bašta
 synagoga maior
 Boskovice
 Podolí
 Boskovice
 Puklův mlýn
 zámecký skleník
 panský dvůr
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 jízdárna
 Rájec nad Svitavou
 Muzeum Boskovicka
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 panský pivovar
 boží muka
 archeopark Isarno
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Osiky
 Dvorce
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Sudický dvůr
 boží muka
 kostel sv. Jeronýma
 Sudice II.
 Rozsíčka
 Křetín
 Trmačov
 Louka
 boží muka
 Újezd u Černé Hory
 Milonice
 Milonice
 Crhov
 židovský hřbitov
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Petrovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Blansko
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Podvrší
 boží muka
 Lamberg
 Šebetov
 Šebetov
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Klimenta
 Borotín
 Rumberk
 Sloup
 Sloup
 Hřebenáč
 štola sv. Trojice
 Kůlna
 Klucanina
 boží muka
 Štěničkův mlýn
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 větrný mlýn
 mariánský sloup
 dům Peklo
 dům U Jana
 radnice
 Kořenec
 Müllerův dům
 boží muka
 Hrádek u Kněževsi
 Lečenec
 vyhlídka Babylon
 Olomučany
 Trpínský mlýn
 Velké Opatovice
 Křivoš
 Koňský spád
 Předklášteří
 Blansek
 kostel sv. Václava
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Čertův most
 Cetkovice
 Čepička
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Loučky
 železniční viadukt
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Rudice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Horní les
 Rudice
 Panský dům
 Lesovna
Základní informace místa
ID místa: 12631
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama