Zaniklý hrad. Nálezy datují život hradu do konce 13. stol. – 1. pol. 14. stol. Oblast v l. 1368–76 v držení Pešíka a Hartmana z Bukovice, poté Domka a její zeť Bořita z Bystřice. Hrad zmiň. až r. 1368 (maj. Lovek z Drahan a Újezda) již jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Předhradí od přístupové cesty, za ním se nachází mini jádro věžového charakteru
© Jan Večeřa, 09/2014
Hrad vznikl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. Roku 1368 náležel vladykům z Drahan, od roku 1437 Pernštejnům, později Vojnům z Litavy. Zanikl pravděpodobně v 2. polovině 15. století Bergfritový typ. Zachován příkop oddělující předhradí od vlastního hradu a další příkop na severu, z vlastního hradu pak zbytek okrouhlé věže, skromné zbytky hradeb a severně od věže základní zdi paláce.
3.4. 2003
historie

Hrad Rýsov vznikl patrně jako zeměpanský v druhé polovině 13. století, v době Přemysla Otakara II., a stál na nejvyšším bodě skalnatého hřebenu, jenž je obtékán tokem Bobrůvky ve Skryjích. Vlastní hrad tvořil palác s mohutnou válcovou věží, zabezpečený předhradím a příkopem. V pramenech se připomíná poprvé v r. 1368 jako středisko panství místních vladyků, k němuž náležela část Skryjí na pravém břehu Bobrůvky a Nová Ves, jež se po něm nazývala Rysovská. Za husitských bouří se Rýsova a všech hradů v této oblasti zmocnil Jan z Pernštejna, který jej prodal v r. 1436 Janu mladší mu Vojnovi z Litavy. Když poslední potomci litavských vladyků, Arch leb a Jiří, zemřeli, přešlo rýsovské panství jako odúmrť na krále Matyáše. Ten je v r. 1482 daroval Janu a Petru Mrakšům z Noskova, kteří prodali tehdy už pusté hrady Rýsov a Kozíkov s okolními vesnicemi Vilému z Pernštejna. Hrad Rýsov zanikl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 3.4. 2011

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Skryje
 Košíkov
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Jiljí
 Víckov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 vyhlídka Babylon
 Žďárec
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Křivoš
 Loučky
 Moravecké Pavlovice
 železniční viadukt
 boží muka
 krytý trámový most
 Pernštejn
 Černvír
 Čepička
 Pernštejn
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Předklášteří
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 Deblín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Lomnice
 Bukov
 Mitrov
 Mitrov
 Müllerův dům
 dům Peklo
 kostel sv. Mikuláše
 dům U Jana
 boží muka
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Vohančice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Rohy
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 kostel sv. Václava
 Osiky
 Osová
 Klucanina
 kostel sv. Stanislava
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 Templ
 Dolní Rožínka
 mlýn ve Žlebě
 Dolní Rožínka
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 Kozlov - dolní sídlo
 Kozlov - horní sídlo
 Blažkov
 Babylon u Kozárova
 Sentice
 Moravec
 Devět křížů
 Ořechov
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Šiklův mlýn
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Kubův most
 kostel sv. Václava
 Centrum Eden
 kostel sv. Jiří
 socha zubra
 Čebínka
 Trmačov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Jarošův mlýn
 Bobrová
 boží muka
 Rychvald
 Bílá boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Veveří
 Tasov
 Kunštát
 Burianova rozhledna
Základní informace místa
ID místa: 674
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama