Téměř úplně zaniklé tvrziště v zahradách mezi domy, dnes téměř uprostřed obce Sentice.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled odseverozápadu
© Roman Řezáč 02/2020
Tvrz v obci Sentice stávala v plytkém údolí Sentického potoka, dnes v zahradě domu č. p. 225, doposud se tam místně říká Na tvrzi. Dnes se místo nachází téměř ve středu obce, je okolo obestavěno domy a nachází se uvnitř v jejich zahradách. Dříve však tvrz stála na okraji obce, než ji zástavba úplně pohltila. Tvrz byla jednoduchého utváření, s okrouhlým středovým pahorkem a příkopem okolo, jistě i s vnějším valem. Z tvrziště se zachovala značně setřelá, ale přesto velmi dobře viditelná polovina, řekněme ta jihozápadní. Při mé návštěvě v roce 2008 byl pozemek částečně neudržovaný, místo pokrývala vyšší tráva a tvrziště se rýsovalo především díky sněhu. V současné době je ve vrchní části pozemku novostavba, tvrziště je jeho součástí a ten je velmi udržovaný a majitel se zjevně rozhodl nerovnosti zachovat a začlenit je jako součást nově budované zahrady. Dokud bylo místo neudržované, bylo možné spatřit v příkopu vlhkomilné rostliny. To samozřejmě značí to, co je díky vedle tekoucímu potoku nasnadě, že příkop byl tímto potokem napájen a tvrz měla vodní příkopy. Protože stála přímo v trase potoka, byl proto kvůli její stavbě a jeho zaústění do příkopu vychýlen ze své trasy a tuto v podstatě respektuje dodnes, kdy tvrziště obtáčí a vyhýbá se mu. Nejzachovalejší je vnější část příkopu na jihozápadě, val je sice úplně srovnaný, přesto má dno zaneseného příkopu vůči vnější straně někde i 1, 5 m výšky. Pahorek, resp. jeho polovina, se znatelně rýsuje, ale jeho výška se pohybuje nejčastěji jen okolo 0,5 m. Nepatrná nerovnost se objevuje ještě v jihovýchodní části přilehlé zahrady, tedy v druhé polovině tvrziště a je také pozůstatkem středového pahorku. Ten má dnes rozměry v ose zhruba okolo 20 m, příkop kolísá v šířce něco mezi 10-15 m. Můžeme tak s jistou dávkou přesnosti rekonstruovat přibližné původní rozměry. Pokud si…  číst dále
Roman Řezáč, 8.3. 2020
historie

Stránky obce (a nejen ty) uvádí jako první zmínku o Senticích tu z roku 1358, ale nemusí to být pravdou, neboť v tomto roce zapsal Beneš z Pálovic rychtáři ze Semczicz plat v Pálovicích a Sempticích. Může se jednat ale o Jemnici, která sousedí s Pálovicemi a tedy o Třebičsko. Bylo by to logické vzhledem blízkosti obou míst, nicméně pokud je překlad správný, Sentice se jako Semczicz označují i v roce 1369 a Jemnice pod tímto označením jsem nedohledal. Spolehlivá listina (viz galerie obrázků), a tedy první spolehlivá zmínka o Senticích, je datovaná 2. července 1369 v Senticích (Sempczicz). Markrabě Jan Matoušovi ze Šternberka, nejvyššímu komorníkovi brněnské cúdy (pozn.: „krajský soud“), a jiným úředníkům a přísedícím cúdy: žádá je, aby učinili ukazatelům tohoto listu Lickovi z Bořečkovic a Ješkovi, markraběcímu notáři, zadost spravedlnosti při projednávání jejich dědictví. Po Senticích se…  číst dále

Roman Řezáč archiv, M.Plaček 2007, 8.3. 2020

Půdorys místa


M.Plaček 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Sentice

Místa v okolí

 Heroltice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 Čertova hráz
 Lažánky
 Vohančice
 Klucanina
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Jarošův mlýn
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 kostel sv. Markéty
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Předklášteří
 Bílá boží muka
 boží muka
 Kuřim
 Čepička
 Veveří
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Klimenta
 Deblín
 železniční viadukt
 Kubův most
 Loučky
 Křivoš
 Trmačov
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Černé Hory
 Babí lom
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Jiljí
 Lelekovice
 Domašov
 vyhlídka Babylon
 kostel sv. Vavřince
 Brněnská přehrada
 Dvorce
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Milonice
 Milonice
 židovská škola
 synagoga
 Říčany
 židovský hřbitov
 ZOO Brno
 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 kaple sv. Jiljí
 Devět křížů
 Řečkovice
 Medlánky
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Rudka
 kostel sv. Vavřince
 hraniční kameny
 Rudka
 Rysov
 Skryje
 Zbraslav
 dub Troják
 Příbram
 Starý hrad u Adamova
 boží muka
 Starý pivovar
 Nový hrad
 Bosonohy
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Adamov
 Babylon u Kozárova
 Porčův mlýn
 Ostrá horka
 socha sv. Floriána
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Rahnův palác
 Kociánka
 Rosice
 Košíkov
 Skalní sklep
 kostel sv. Vavřince
 Jurkovičova vila
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Černá Hora
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Olomučany
 Žďárec
 křížová cesta
 kostel sv. Augustina
 vila Stiassni
 Blansko
 Víckov
 Kamenný vrch
 kostel sv. Jiří
 krytý trámový most
 Černvír
 Husův sbor
 Tyršův sad
 Löw-Beerova vila
 Brno - Pisárky
 Vila Tugendhat
 pivovar
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Špilberk
 Besední dům
 boží muka
 Pražákův palác
 Janáčkovo divadlo
 palác Chlumeckých
 Brněnský orloj
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 morový sloup
 Nová radnice
 boží muka
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 dům pánů z Lipé
 Denisovy sady
 Malý Špalíček
 Brnen
 Mahenovo divadlo
 Stará radnice
 Velký Chlum
 boží muka Petrov
 Reduta
 Měnínská brána
 kašna Parnas
 Zábrdovice
 kostel Všech svatých
 Zemská káznice
 Biskupský dvůr
 městské opevnění
 Rájec nad Svitavou
 hlavní nádraží
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Vysoké Popovice
 železniční viadukt
 Vaňkovka
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Zderadův sloup
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14717
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama