Isarno bylo založeno r. 1999. V letech 2009-2012 chátralo. Dnes ho spravuje sdružení Keltoi. Keltská osada se nachází v Letovicích v bývalém lomu a ukazuje, jak před dvěma tisíci lety žili Keltové. Její název je odvozen od starého keltského názvu pro železo.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2015
Archeopark Isarno má sice jen pár chýší, ale jako jeden z mála je věnován keltské kultuře. Vstup je volný nebo můžete využít výukový program pro skupiny. Ten trvá asi 2 hodiny, během kterých se lidem co možná nejvěrněji snaží přiblížit život a zvyky Keltů, jejich oděv, obydlí i svátky. V sezóně se zde konají různé akce jako například svátek Beltine, Lughnasad nebo Samhain. Areál se nachází na okraji města Letovice v bývalém lomu, je u něj i parkoviště a nedaleko je také vodní nádrž Letovice, kde se dá koupat. Název usedlosti je odvozen od starého keltského názvu pro železo.
Luděk Vláčil, 10.5. 2015
historie

Keltská usedlost Isarno byla založena v roce 1999 na městském pozemku. Brzy se stala oblíbeným turistickým cílem. Po 10 letech fungování se majitelka budov rozhodla ukončit své působení v Isarnu a převést majetková práva na spoluzakladatele areálu. S tím však nesouhlasilo vedení města a vypovědělo Isarnu smlouvu o pronájmu pozemku. Areál tak začal chátrat a byl poničen vandaly. Některé stavby byly rozebrány a areál měl být srovnán se zemí. Bývalou keltskou usedlost Isarno nakonec od 1. ledna 2013 převzalo do své správy sdružení Keltoi a snaží se ji vzkřísit. To se zatím příliš nedaří, protože chybí finance. V sezóně se zde konají různé akce jako například svátek Beltine, Lughnasad nebo Samhain, které lidem přibližují život Keltů.

Luděk Vláčil, 10.5. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Letovice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Hradisko
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Podolí
 Burianova rozhledna
 Svitávka
 kostel sv. Stanislava
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Rumberk
 Kunštát
 Rozsíčka
 Roubanina
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Voděrady
 Sudický dvůr
 Borotín
 Rovná
 Crhov
 Velké Opatovice
 Drnovice
 kostel sv. Kateřiny
 Drnovice
 boží muka
 boží muka
 Sudice II.
 židovský hřbitov
 Louka
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Marka
 Velké Opatovice
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 jízdárna
 Boskovice – Bašta
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice
 panský pivovar
 Puklův mlýn
 Rychvald
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Hrádek u Kněževsi
 Šebetov
 Lamberg
 Šebetov
 Újezd u Boskovic
 Lysice
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Cetkovice
 Trpínský mlýn
 Velký Chlum
 napoleonský pomník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Štěničkův mlýn
 kaplička
 Porčův mlýn
 Jevíčko
 městská věž
 Svojanov
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 synagoga
 Kořenec
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Křenov
 fara
 kaple sv. Isidora
 panský dvůr
 Černá Hora
 štola sv. Trojice
 kostel sv. Stanislava
 fara na Kalvárii
 Osiky
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 rybník Suchý
 větrný mlýn
 Žďárná
 Biskupice
 Hrubé kolo
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
Kontaktní informace
Tel: 602 340 991
http://www.isarno.cz/
keltoi@keltoi.cz
Základní informace místa
ID místa: 12184
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama