Dolnoloučský viadukt dlouhý 282 m o maximální výšce 42 m. Budován v letech 1940 – 1953. Původně třináctiklenbový betonový viadukt. R. 1943 stavba přerušena, obnovena r. 1947. Místo nevybudovaných pilířů byl postaven dlouhý betonový oblouk. V provozu od r. 1953.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Dolních Louček
© Pavel Vítek 05/2018
Obec Dolní Loučky se rozkládá přibližně 5 kilometrů severozápadně od Tišnova. Železniční viadukt najdeme jižně od obce a klene se přes údolí potoka Libochovka a silnici do Kuřimského Jestřábí.
Pavel Vítek, 21.5. 2018
popis

V Dolních Loučkách v údolí potoka Libochovky se klene jeden z největších středoevropských železobetonových železničních oblouků. Rozpětí hlavního oblouku činí 110 metrů a jeho výška 40 metrů. Most byl dán do provozu v roce 1953. S jeho výstavbou se ale započalo již v roce 1939, na nové odklonové trati Brno - Havlíčkův Brod. Podle původního projektu byla postavena pouze první opěra. Němečtí okupanti pak nařídili projekt změnit, aby byla co nejmenší spotřeba oceli. Tak bylo postaveno 8 pilířů s obkladem ze žuly. Levnější a elegantnější jediný hlavní oblouk postavený po roce 1950 má parabolický tvar. Hlavní oblouk je v patce 9,5 metru široký a 2,5 metru silný, zatímco ve vrcholu je 8,8 široký a jen 1,5 metru silný. Obraz tohoto unikátního mostu se dostal i na dvacetihaléřovou poštovní známku, a to s charakteristickým nápisem pro "budovatelská" léta: Stavba socialismu.

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 21.5. 2018

historie

Most Míru v obci Dolní Loučky je železniční viadukt, který se nachází na trati Brno – Havlíčkův brod. Postaven byl v letech 1940 – 1952. Dolnoloučský viadukt o délce 282 m a maximální výšce 42 m se nachází na nové trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem, o jejíž stavbě bylo rozhodnuto v roce 1938. Tehdejší projekt počítal s ocelovým viaduktem na betonových pilířích o šesti nebo sedmi polích. Budování prvního pilíře bylo zahájeno v září 1940. V létě 1941 však byla stavba přerušena kvůli nedostatku oceli, jež byla primárně určena pro vojenské účely. Most musel být přeprojektován na třináctiklenbový betonový viadukt, jehož líce pilířů jsou tvořeny žulovými kvádry. Stavební aktivita se ale vzhledem k postupující válce zpomalovala, až byla k 31. prosinci 1943 zcela zastavena. Stavba tratě byla obnovena v roce 1946, k zahájení prací na mostě u Dolních Louček mělo dojít na jaře 1947. Kvůli nedostatku pracovních…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 21.5. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Loučky
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 Křivoš
 Újezd u Tišnova
 Čepička
 vyhlídka Babylon
 Předklášteří
 Deblín
 Vohančice
 Rysov
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Skryje
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 boží muka
 Klucanina
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Žďárec
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 Sentice
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Černvír
 boží muka
 Kubův most
 Moravecké Pavlovice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Čebín
 Devět křížů
 Pernštejn
 Pernštejn
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Osová
 Trmačov
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Babylon u Kozárova
 Rohy
 Bukov
 Mitrov
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Mitrov
 Rudka
 boží muka
 Rudka
 Veveří
 Dvorce
 Kuřim
 Strážek
 socha sv. Floriána
 Říčany
 Horní Rozsíčka
 Porčův mlýn
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Rychvald
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Klimenta
 Blažkov
 Jasenice
 Moravec
 Jinošov
 Jinošov
 Brněnská přehrada
 Šénvald
 Drnovice
 Drnovice
 ZOO Brno
Základní informace místa
ID místa: 13848
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama