Dolnoloučský viadukt dlouhý 282 m o maximální výšce 42 m. Budován v letech 1940 – 1953. Původně třináctiklenbový betonový viadukt. R. 1943 stavba přerušena, obnovena r. 1947. Místo nevybudovaných pilířů byl postaven dlouhý betonový oblouk. V provozu od r. 1953.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Dolních Louček
© Pavel Vítek 05/2018
Obec Dolní Loučky se rozkládá přibližně 5 kilometrů severozápadně od Tišnova. Železniční viadukt najdeme jižně od obce a klene se přes údolí potoka Libochovka a silnici do Kuřimského Jestřábí.
Pavel Vítek, 21.5. 2018
popis

V Dolních Loučkách v údolí potoka Libochovky se klene jeden z největších středoevropských železobetonových železničních oblouků. Rozpětí hlavního oblouku činí 110 metrů a jeho výška 40 metrů. Most byl dán do provozu v roce 1953. S jeho výstavbou se ale započalo již v roce 1939, na nové odklonové trati Brno - Havlíčkův Brod. Podle původního projektu byla postavena pouze první opěra. Němečtí okupanti pak nařídili projekt změnit, aby byla co nejmenší spotřeba oceli. Tak bylo postaveno 8 pilířů s obkladem ze žuly. Levnější a elegantnější jediný hlavní oblouk postavený po roce 1950 má parabolický tvar. Hlavní oblouk je v patce 9,5 metru široký a 2,5 metru silný, zatímco ve vrcholu je 8,8 široký a jen 1,5 metru silný. Obraz tohoto unikátního mostu se dostal i na dvacetihaléřovou poštovní známku, a to s charakteristickým nápisem pro "budovatelská" léta: Stavba socialismu.

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 21.5. 2018

historie

Most Míru v obci Dolní Loučky je železniční viadukt, který se nachází na trati Brno – Havlíčkův brod. Postaven byl v letech 1940 – 1952. Dolnoloučský viadukt o délce 282 m a maximální výšce 42 m se nachází na nové trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem, o jejíž stavbě bylo rozhodnuto v roce 1938. Tehdejší projekt počítal s ocelovým viaduktem na betonových pilířích o šesti nebo sedmi polích. Budování prvního pilíře bylo zahájeno v září 1940. V létě 1941 však byla stavba přerušena kvůli nedostatku oceli, jež byla primárně určena pro vojenské účely. Most musel být přeprojektován na třináctiklenbový betonový viadukt, jehož líce pilířů jsou tvořeny žulovými kvádry. Stavební aktivita se ale vzhledem k postupující válce zpomalovala, až byla k 31. prosinci 1943 zcela zastavena. Stavba tratě byla obnovena v roce 1946, k zahájení prací na mostě u Dolních Louček mělo dojít na jaře 1947. Kvůli nedostatku pracovních…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/index.php, 21.5. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Dolní Loučky

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Loučky
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 Křivoš
 Újezd u Tišnova
 Čepička
 vyhlídka Babylon
 kaple sv. Jiljí
 Předklášteří
 kaple Panny Marie
 Deblín
 Vohančice
 Rysov
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 Skryje
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 boží muka
 Klucanina
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Heroltice
 Čertova hráz
 Lažánky
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Žďárec
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 Sentice
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Černvír
 boží muka
 Kubův most
 kostel sv. Jiří
 Moravecké Pavlovice
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Devět křížů
 Čebínka
 Pernštejn
 Pernštejn
 Jarošův mlýn
 boží muka
 Osiky
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Stanislava
 Osová
 Trmačov
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Babylon u Kozárova
 Rohy
 kostel sv. Markéty
 Bukov
 Mitrov
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Václava
 Mitrov
 Rudka
 boží muka
 Rudka
 Veveří
 kostel sv. Mikuláše
 Dvorce
 Kuřim
 Strážek
 socha sv. Floriána
 Říčany
 Horní Rozsíčka
 Porčův mlýn
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Rychvald
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Klimenta
 Blažkov
 Jasenice
 Moravec
 Jinošov
 Jinošov
 Brněnská přehrada
 Šénvald
 Drnovice
 Drnovice
 Šiklův mlýn
 ZOO Brno
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13848
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama