Jediná zmínka o hradu je z r. 1365 bez uvedení jména, v té době už mohl být pustý. Archeologický materiál lze rámcově zařadit do druhé poloviny 13. století a první poloviny 14. století. Dochována amorfní část hradby, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 03/2012
Nepatrné zbytky žďárecké tvrze, nazývané dnes Hrádek, leží na pravém břehu Libochovky nad obcí Žďárec, avšak na katastru obce Rojetín. Tvrz měla podobu nepravidelného čtyřúhelníka a stála na ostrožně obtékané ze tří stran říčkou. Čtvrtá strana, kde opevnění souviselo s horskou planinou, byla přehrazena hlubokým a širokým příkopem, který se zachoval dodnes; na několika místech je dosud patrná vysoká kamenná hradba. O tvrzi nejsou žádné písemné doklady. Její existence se klade s největší pravděpodobností do 14. století a zánik do období husitských válek.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 23.4. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt pozůstatků sídla v lokalitě Hrádek
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Rojetín

Místa v okolí

 Víckov
 boží muka
 Košíkov
 kaple sv. Jiljí
 Rysov
 Skryje
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Jiljí
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Rohy
 Mitrov
 Osová
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 vyhlídka Babylon
 Bukov
 Mitrov
 Loučky
 Křivoš
 Strážek
 železniční viadukt
 boží muka
 Deblín
 Horní Rozsíčka
 Pernštejn
 Ořechov
 Pernštejn
 Čepička
 krytý trámový most
 Černvír
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Dolní Rožínka
 Předklášteří
 Lhotka u Mirošova
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 Moravec
 Blažkov
 Templ
 Vohančice
 Dolní Rožínka
 Rožná
 Dolní Rožínka
 mlýn ve Žlebě
 synagoga
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Müllerův dům
 dům Peklo
 mariánský sloup
 dům U Jana
 Devět křížů
 boží muka
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Šiklův mlýn
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Václava
 Klucanina
 Heroltice
 Bobrová
 Osiky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Kozlov - dolní sídlo
 Kubův most
 Kozlov - horní sídlo
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Tasov
 Sentice
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Radešín
 Babylon u Kozárova
 Dub
 Jarošův mlýn
 Vaneč
 Bílá boží muka
 Pyšel
 Veveří
Základní informace místa
ID místa: 1149
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama