Původní jádro kostela gotické z druhé pol. 13. stol. Výrazné románské prvky. V 15. stol. přistavěna věž. V 18. stol. barokní úpravy. Jednolodní stavba. Zvony z let 1483 a 1568. Generální rekonstrukce v letech 2012–2013. Okolo kostela hřbitov. Kostel památkově chráněn od r. 1970.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova
© Pavel Vítek 10/2018
Újezd u Tišnova se nachází přibližně 7 kilometrů severozápadně od Tišnova. Obcí prochází silnice č. 389 vedoucí z Tišnova směrem na Žďárec. I když okolo obce vede železniční trať č. 250 Brno – Žďár nad Sázavou, zastávka tu není. Zastávky jsou buď v Dolní Loučce nebo v Říkoníně. Kostel sv. Jiljí najdeme zhruba v polovině obce po levé straně při jízdě z Tišnova.
Pavel Vítek, 29.10. 2018
popis

Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova je dominantou obce a orientačním bodem širšího okolí. Technicky je v dobrém stavu, udržován. Stojí na pahorku bokem od hlavní komunikace ve střední části obce. Jedná se o jednolodní stavbu s mohutnou čtyřhrannou věží. Zvony ve věži pocházejí z let 1483 a 1568. V 1. světové válce nebyly pro své stáří zrekvírovány. Větší zvon byl ve 2. světové válce v roce 1942 snesen z věže a odvezen. Objeven byl ve skladu v Praze a v roce 1945 se vrátil na věž. V roce 1976 věnoval keramik Jiří Váp kostelu zastavení křížové cesty vyrobené z pálené hlíny. V roce 1993 došlo k vloupání do kostela. Byly odcizeny cenné sošky, mosazné svícny a obraz Panny Marie. Kostel prošel v průběhu staletí rozsáhlými přestavbami. Generální rekonstrukce filiálního kostela svatého Jiljí proběhla v letech 2012–2013. Kolem kostela je starý hřbitov, na který navazuje hřbitov nový.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1334. Původní jádro kostela sv. Jiljí je gotické a pochází z druhé poloviny 13. století. Jsou zde ale vidět i výrazné románské prvky, například okno v ose východní zdi kněžiště. Zřejmě v 80. letech 15. století byla u severní strany lodi postavena hranolovitá věž. V 18. století došlo k barokním úpravám presbytáře a zaklenutí lodi, asi v této době byla zřízena před západním průčelím předsíň. V letech 1845–1847 vybudována nová klenba lodi a barokní předsíň byla zvýšena, přičemž v jejím patře byla zřízena hudební kruchta. Asi v roce 1854 bylo dřevěné zvonicové patro věže nahrazeno současnou novogotickou zvonicí a přistavěna předsíň v západním průčelí. K dalším stavebním úpravám došlo kolem poloviny 19. stol. U kostela se nachází hřbitov. Kostel je filiálním kostelem dolnoloučské farnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Újezd u Tišnova

Místa v okolí

 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Loučky
 železniční viadukt
 Křivoš
 Rysov
 vyhlídka Babylon
 Skryje
 Čepička
 Deblín
 Košíkov
 Předklášteří
 Žďárec
 kaple sv. Anny
 Víckov
 Vohančice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Klucanina
 Čertova hráz
 Heroltice
 Lažánky
 Moravecké Pavlovice
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Černvír
 Pernštejn
 Pernštejn
 Sentice
 boží muka
 Osová
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Kubův most
 Bukov
 Mitrov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Mitrov
 Čebín
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Strážek
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Horní Rozsíčka
 Babylon u Kozárova
 Trmačov
 Rudka
 Bílá boží muka
 Rudka
 Ořechov
 Dolní Rožínka
 Rožná
 Újezd u Černé Hory
 Templ
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Veveří
 Lhotka u Mirošova
 Říčany
 Blažkov
 Kuřim
 Moravec
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Porčův mlýn
 Rychvald
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Lysice
 kostel sv. Václava
 Bobrová
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Loučky
Dolní Loučky 1
594 55 Dolní Loučky
Tel: 736 529 307
http://www.mojefarnosti.cz
mojefarnosti@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14041
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama