Původní jádro kostela gotické z druhé pol. 13. stol. Výrazné románské prvky. V 15. stol. přistavěna věž. V 18. stol. barokní úpravy. Jednolodní stavba. Zvony z let 1483 a 1568. Generální rekonstrukce v letech 2012–2013. Okolo kostela hřbitov. Kostel památkově chráněn od r. 1970.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova
© Pavel Vítek 10/2018
Újezd u Tišnova se nachází přibližně 7 kilometrů severozápadně od Tišnova. Obcí prochází silnice č. 389 vedoucí z Tišnova směrem na Žďárec. I když okolo obce vede železniční trať č. 250 Brno – Žďár nad Sázavou, zastávka tu není. Zastávky jsou buď v Dolní Loučce nebo v Říkoníně. Kostel sv. Jiljí najdeme zhruba v polovině obce po levé straně při jízdě z Tišnova.
Pavel Vítek, 29.10. 2018
popis

Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova je dominantou obce a orientačním bodem širšího okolí. Technicky je v dobrém stavu, udržován. Stojí na pahorku bokem od hlavní komunikace ve střední části obce. Jedná se o jednolodní stavbu s mohutnou čtyřhrannou věží. Zvony ve věži pocházejí z let 1483 a 1568. V 1. světové válce nebyly pro své stáří zrekvírovány. Větší zvon byl ve 2. světové válce v roce 1942 snesen z věže a odvezen. Objeven byl ve skladu v Praze a v roce 1945 se vrátil na věž. V roce 1976 věnoval keramik Jiří Váp kostelu zastavení křížové cesty vyrobené z pálené hlíny. V roce 1993 došlo k vloupání do kostela. Byly odcizeny cenné sošky, mosazné svícny a obraz Panny Marie. Kostel prošel v průběhu staletí rozsáhlými přestavbami. Generální rekonstrukce filiálního kostela svatého Jiljí proběhla v letech 2012–2013. Kolem kostela je starý hřbitov, na který navazuje hřbitov nový.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1334. Původní jádro kostela sv. Jiljí je gotické a pochází z druhé poloviny 13. století. Jsou zde ale vidět i výrazné románské prvky, například okno v ose východní zdi kněžiště. Zřejmě v 80. letech 15. století byla u severní strany lodi postavena hranolovitá věž. V 18. století došlo k barokním úpravám presbytáře a zaklenutí lodi, asi v této době byla zřízena před západním průčelím předsíň. V letech 1845–1847 vybudována nová klenba lodi a barokní předsíň byla zvýšena, přičemž v jejím patře byla zřízena hudební kruchta. Asi v roce 1854 bylo dřevěné zvonicové patro věže nahrazeno současnou novogotickou zvonicí a přistavěna předsíň v západním průčelí. K dalším stavebním úpravám došlo kolem poloviny 19. stol. U kostela se nachází hřbitov. Kostel je filiálním kostelem dolnoloučské farnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Újezd u Tišnova

Místa v okolí

 Újezd u Tišnova
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Loučky
 železniční viadukt
 Rysov
 Křivoš
 vyhlídka Babylon
 Skryje
 Čepička
 Deblín
 Košíkov
 Předklášteří
 Žďárec
 Víckov
 kaple sv. Anny
 Vohančice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 kašna
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 boží muka
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Lomnice
 židovská škola
 židovský hřbitov
 Klucanina
 boží muka
 Čertova hráz
 Lažánky
 Heroltice
 Moravecké Pavlovice
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Černvír
 Pernštejn
 Pernštejn
 Sentice
 Osová
 Devět křížů
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Kubův most
 Rohy
 Mitrov
 Bukov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Mitrov
 Čebín
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Strážek
 Domašov
 Babylon u Kozárova
 Horní Rozsíčka
 Trmačov
 Rudka
 Bílá boží muka
 Rudka
 Ořechov
 Dolní Rožínka
 Újezd u Černé Hory
 Rožná
 Templ
 kostel sv. Klimenta
 Veveří
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Říčany
 Lhotka u Mirošova
 Blažkov
 Moravec
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Porčův mlýn
 Rychvald
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Lysice
 kostel sv. Václava
 Bobrová
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Loučky
Dolní Loučky 1
594 55 Dolní Loučky
Tel: 736 529 307
http://www.mojefarnosti.cz
mojefarnosti@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14041
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama