
Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova je dominantou obce a orientačním bodem širšího okolí. Technicky je v dobrém stavu, udržován. Stojí na pahorku bokem od hlavní komunikace ve střední části obce. Jedná se o jednolodní stavbu s mohutnou čtyřhrannou věží. Zvony ve věži pocházejí z let 1483 a 1568. V 1. světové válce nebyly pro své stáří zrekvírovány. Větší zvon byl ve 2. světové válce v roce 1942 snesen z věže a odvezen. Objeven byl ve skladu v Praze a v roce 1945 se vrátil na věž. V roce 1976 věnoval keramik Jiří Váp kostelu zastavení křížové cesty vyrobené z pálené hlíny. V roce 1993 došlo k vloupání do kostela. Byly odcizeny cenné sošky, mosazné svícny a obraz Panny Marie. Kostel prošel v průběhu staletí rozsáhlými přestavbami. Generální rekonstrukce filiálního kostela svatého Jiljí proběhla v letech 2012–2013. Kolem kostela je starý hřbitov, na který navazuje hřbitov nový.… číst dále
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1334. Původní jádro kostela sv. Jiljí je gotické a pochází z druhé poloviny 13. století. Jsou zde ale vidět i výrazné románské prvky, například okno v ose východní zdi kněžiště. Zřejmě v 80. letech 15. století byla u severní strany lodi postavena hranolovitá věž. V 18. století došlo k barokním úpravám presbytáře a zaklenutí lodi, asi v této době byla zřízena před západním průčelím předsíň. V letech 1845–1847 vybudována nová klenba lodi a barokní předsíň byla zvýšena, přičemž v jejím patře byla zřízena hudební kruchta. Asi v roce 1854 bylo dřevěné zvonicové patro věže nahrazeno současnou novogotickou zvonicí a přistavěna předsíň v západním průčelí. K dalším stavebním úpravám došlo kolem poloviny 19. stol. U kostela se nachází hřbitov. Kostel je filiálním kostelem dolnoloučské farnosti.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.