Původní jádro kostela gotické z druhé pol. 13. stol. Výrazné románské prvky. V 15. stol. přistavěna věž. V 18. stol. barokní úpravy. Jednolodní stavba. Zvony z let 1483 a 1568. Generální rekonstrukce v letech 2012–2013. Okolo kostela hřbitov. Kostel památkově chráněn od r. 1970.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova
© Pavel Vítek 10/2018
Újezd u Tišnova se nachází přibližně 7 kilometrů severozápadně od Tišnova. Obcí prochází silnice č. 389 vedoucí z Tišnova směrem na Žďárec. I když okolo obce vede železniční trať č. 250 Brno – Žďár nad Sázavou, zastávka tu není. Zastávky jsou buď v Dolní Loučce nebo v Říkoníně. Kostel sv. Jiljí najdeme zhruba v polovině obce po levé straně při jízdě z Tišnova.
Pavel Vítek, 29.10. 2018
popis

Kostel sv. Jiljí v Újezdu u Tišnova je dominantou obce a orientačním bodem širšího okolí. Technicky je v dobrém stavu, udržován. Stojí na pahorku bokem od hlavní komunikace ve střední části obce. Jedná se o jednolodní stavbu s mohutnou čtyřhrannou věží. Zvony ve věži pocházejí z let 1483 a 1568. V 1. světové válce nebyly pro své stáří zrekvírovány. Větší zvon byl ve 2. světové válce v roce 1942 snesen z věže a odvezen. Objeven byl ve skladu v Praze a v roce 1945 se vrátil na věž. V roce 1976 věnoval keramik Jiří Váp kostelu zastavení křížové cesty vyrobené z pálené hlíny. V roce 1993 došlo k vloupání do kostela. Byly odcizeny cenné sošky, mosazné svícny a obraz Panny Marie. Kostel prošel v průběhu staletí rozsáhlými přestavbami. Generální rekonstrukce filiálního kostela svatého Jiljí proběhla v letech 2012–2013. Kolem kostela je starý hřbitov, na který navazuje hřbitov nový.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1334. Původní jádro kostela sv. Jiljí je gotické a pochází z druhé poloviny 13. století. Jsou zde ale vidět i výrazné románské prvky, například okno v ose východní zdi kněžiště. Zřejmě v 80. letech 15. století byla u severní strany lodi postavena hranolovitá věž. V 18. století došlo k barokním úpravám presbytáře a zaklenutí lodi, asi v této době byla zřízena před západním průčelím předsíň. V letech 1845–1847 vybudována nová klenba lodi a barokní předsíň byla zvýšena, přičemž v jejím patře byla zřízena hudební kruchta. Asi v roce 1854 bylo dřevěné zvonicové patro věže nahrazeno současnou novogotickou zvonicí a přistavěna předsíň v západním průčelí. K dalším stavebním úpravám došlo kolem poloviny 19. stol. U kostela se nachází hřbitov. Kostel je filiálním kostelem dolnoloučské farnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 29.10. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Újezd u Tišnova

Místa v okolí

 Újezd u Tišnova
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Loučky
 železniční viadukt
 Křivoš
 Rysov
 vyhlídka Babylon
 Skryje
 Čepička
 Deblín
 Košíkov
 Předklášteří
 Žďárec
 kaple sv. Anny
 Víckov
 Vohančice
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 radnice
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 boží muka
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Klucanina
 Čertova hráz
 Heroltice
 Lažánky
 Moravecké Pavlovice
 mlýn ve Žlebě
 krytý trámový most
 Černvír
 Pernštejn
 Pernštejn
 Sentice
 boží muka
 Osová
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Kubův most
 Mitrov
 Bukov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Mitrov
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
 boží muka
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Václava
 Strážek
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Horní Rozsíčka
 Babylon u Kozárova
 Trmačov
 Rudka
 Bílá boží muka
 Rudka
 Ořechov
 Dolní Rožínka
 Rožná
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Markéty
 Templ
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Veveří
 Lhotka u Mirošova
 Říčany
 Blažkov
 Kuřim
 Moravec
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Porčův mlýn
 Rychvald
 Šiklův mlýn
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Lysice
 kostel sv. Václava
 Bobrová
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Loučky
Dolní Loučky 1
594 55 Dolní Loučky
Tel: 736 529 307
http://www.mojefarnosti.cz
mojefarnosti@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14041
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama