Jako náhrada starého malého kostelíka, který stával ve východní části náměstí, vznikl v letech 1669–82 velkolepý barokní chrám snad dle projektu G. P. Tencally. Dochovaná raně barokní architektura, bohatá soudobá i pozdější vnitřní výzdoba.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí, vlevo mariánský sloup
© Ivan Grisa, 05/2008
Kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici byl postaven v letech 1669-82 pod vedením G.P. Tencalla a J.K. Erna. Jednolodní stavba orientovaná ve směru severozápad-jihovýchod je zakončena půlkruhovým presbyteriem. Ze vstupní jihozápadní strany diagonálně vystupují dvě hranolové věže rozdělené římsami do tří úrovní jejichž nároží zvýrazňují pilastry s hlavicemi – v přízemí toskánskými, výše iónskými a korintskými. V čelní zdi věží jsou ve spodních dvou podlažích niky se sochami světců, zvonová patra jsou prolomené obdobně tvarovanými okny. Věže svírají přízemní balkónový portikus nad nímž je vysoké okno a štít s volutovými křídly. Kněžiště je zaklenuto dvěma poli valené klenbou s výsečemi a konchou, stejně tak i loď. Její stěny jsou členěny mělkými oltářními výklenky, mezi nimi jsou pilastry nesoucí průběžné římsy. Vstupní část zabírá kruchta podklenutá valeně s výsečemi, vícekrát upravované varhany postavili v letech 1789-99 David Výmola a jeho tovaryš Václav Merthal. Novobarokní oltáře pocházejí z let 1844-47, volně stojící hlavní oltář je připisován Benediktu Edele. K výzdobě kostela patří mimo jiné i sochy sv. Dismase (1704), sedící Madony s dítětem (1939), obrazy sv. Aloise, sv. Jana Nepomuckého a samozřejmě obraz Navštívení P. Marie na hlavním oltáři. Vyřezávané lavice nesou erb donárotů – hraběcí rodiny Serenyi.
Zany (podle B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, díl 2. [J/N], Academia, Praha 1999), 26.11. 2004
pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Půdorys místa

půdorys
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, díl 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Lomnice

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 vyhlídka Babylon
 boží muka
 Křivoš
 Babylon u Kozárova
 Předklášteří
 Čepička
 dům Peklo
 Müllerův dům
 dům U Jana
 kašna
 radnice
 Loučky
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 smírčí kámen
 Klucanina
 kostel sv. Martina
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Jiljí
 Skryje
 Trmačov
 Újezd u Tišnova
 Rysov
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Jiří
 Újezd u Černé Hory
 Vohančice
 Košíkov
 kostel sv. Václava
 Rychvald
 Porčův mlýn
 Dvorce
 Lysice
 Heroltice
 Deblín
 Víckov
 Sentice
 Čebín
 Čertova hráz
 Lažánky
 Drnovice
 kostel sv. Klimenta
 Drnovice
 Moravecké Pavlovice
 Žďárec
 Milonice
 Černá Hora
 Milonice
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov - dolní sídlo
 Kozlov - horní sídlo
 Kunštát
 Velký Chlum
 kaple sv. Anny
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Voděrady
 kostel sv. Stanislava
 Bukov
 Louka
 boží muka
 Burianova rozhledna
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 štola sv. Trojice
 Mitrov
 Mitrov
 Rožná
 Zubštejn
 mlýn ve Žlebě
 Hradisko
 rychta se žudrem
 Sebranice
 kaple sv. Anny
 Horní Rozsíčka
 Babí lom
 Templ
 Dolní Rožínka
 Aueršperk
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Rožínka
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Centrum Eden
 socha zubra
 Devět křížů
 Lelekovice
 Svitávka
 Domanínek
 Podolí
Základní informace místa
ID místa: 2681
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama