Archeologickým výzkumem nepotvrzený hradek založený dle některých pramenů údajně už v roce 1158 a na témže místě snad tvrz z roku 1373. Asi od roku 1613 stojí na tvrzišti několikrát přestavovaný kostel.
Hlavní obrázek místa
Centrální plocha tvrziště
© Dušan Dohňanský 10/2017
Historie dnešního městýse Strážek sahá údajně až do doby velkomopravské. Hrádek zde měl stát již v roce 1158 a to na vyvýšeném místě nad říčkou Bobrůvkou v jihovýchodní části obce na místě dnešního kostela Sv. Šimona a Juda. První písemná zpráva o obci je ale až z roku 1338. Následná tvrz na témže místě se uvádí roku 1373. Při kopání zde bylo nalezeno železné krojidlo a středověká keramika z 13. až 15. století. Podle místního historika pana Brychty stál koncem 16. století na tvrzišti již jenom dřevěný kostelík, který byl v létech 1613 - 1616 nahrazen kostelíkem kamenným, jenž nechal pro nekatolíky postavit Vilém Munk z Ivančic. Pozůstatkem údajného hrádku a tvrze jsou jen do dnešního dne znatelné pozůstatky valů. Vlastní tvrziště má oválný tvar s osami 80 x 40 metrů.
D.Dohňanský, zdroj : V.Nekuda - J. Unger Hrádky a tvrze na Moravě, P. Brychta - kronika obce Strážek, 12.5. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Strážek

Místa v okolí

 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Lhotka u Mirošova
 Bukov
 Blažkov
 Dolní Rožínka
 Moravec
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Templ
 Moravecké Pavlovice
 Šiklův mlýn
 Rožná
 Bobrová
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Víckov
 Křižanov
 Košíkov
 kaple sv. Barbory
 Rohy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Žďárec
 Radešín
 Pernštejn
 Centrum Eden
 Pernštejn
 Skryje
 socha zubra
 boží muka
 Rysov
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Domanínek
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Ořechov
 krytý trámový most
 Černvír
 železniční viadukt
 kaple sv. Jiljí
 Kozlov - dolní sídlo
 kostel sv. Václava
 Kozlov - horní sídlo
 Újezd u Tišnova
 Osová
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka Babylon
 Aueršperk
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Skalský dvůr
 Zubštejn
 kostel sv. Martina
 boží muka
 smírčí kámen
 Karasín
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Křivoš
 Loučky
 štola sv. Trojice
 Pyšolec
 železniční viadukt
 železniční viadukt
 židovský hřbitov
 kašna Píseň hor
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Velké Meziříčí
 Obecník
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 katovna
 vodní dílo Vír I
 železniční viadukt
 boží muka
 Čepička
 Deblín
 Předklášteří
 Dolní Heřmanice
 Vohančice
 kostel sv. Martina
 Čertova hráz
Základní informace místa
ID místa: 14855
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama