Pozdně gotická sakrální architektura s barokní a klasicistní úpravou. Jádro kostela pochází z 12. století. Jednolodní orientovaná stavba s mohutnou hranolovou věží. U bočního průčelí lodi tři mělké kaple. Věž s dvěma pravoúhlými okénky. Kostel památkově chráněn od roku 1964.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava v Tišnově
© Pavel Vítek 05/2018
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě 250 Brno – Havlíčkův Brod a 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí a také třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Kostel sv. Václava najdeme asi 200 m východně od radnice, která stojí na dolním okraji hlavního náměstí, náměstí Míru.
Pavel Vítek, 15.6. 2018
popis

Kostel sv. Václava je jednolodní orientovaná stavba s odsazeným presbytářem s polygonálním závěrem a s mohutnou hranolovou věží při západním průčelí. K bočnímu průčelí lodi přiléhají tři mělké kaple, k severnímu průčelí presbytáře přiléhá sakristie. Polygonální závěr kostela je prolomen třemi zaslepenými, lomeně zaklenutými okenními otvory se šikmými špaletami a s dochovanými náznaky kružeb. Obdobný zaslepený okenní otvor se nachází na krátkém východním průčelí lodi při napojení presbytáře. Hranolová věž s armovanými nárožími je členěna kordonovými římsami a na západní straně v přízemí je pravoúhlé okno s kamenným ostěním. Na západní straně věže jsou dvě pravoúhlá okénka a lomeně zaklenutý okenní otvor. Okenní otvory věže mají zkosená ostění. Kostel sv. Václava je památkově chráněn od roku 1964.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.6. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Tišnovský kostel sv. Václava představuje monumentální pozdně gotickou sakrální architekturu s barokní a klasicistní úpravou. Jedná se o vysoce hodnotnou stavební a umělecko-historickou památku tvořící urbanistickou dominantu města. Jádro kostela pochází z 12. století, zdivo v kostelní lodi je gotické, boční kaple pochází ze století sedmnáctého a další přestavby a přístavby proběhly po roce 1750.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.6. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 městské opevnění
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Klucanina
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Vohančice
 Heroltice
 železniční viadukt
 Sentice
 Loučky
 Křivoš
 Čebínka
 kostel sv. Jiří
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 radnice
 mariánský sloup
 vyhlídka Babylon
 Deblín
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Trmačov
 Újezd u Tišnova
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Markéty
 Jarošův mlýn
 kaple sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Kuřim
 Dvorce
 socha sv. Floriána
 Rysov
 Bílá boží muka
 Skryje
 Kubův most
 Milonice
 Veveří
 Osiky
 Milonice
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 Babí lom
 krytý trámový most
 Porčův mlýn
 Černvír
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 Žďárec
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Mikuláše
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Lelekovice
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 Rychvald
 Pernštejn
 venkovský dům
 kostel sv. Kateřiny
 Lysice
 Říčany
 Brněnská přehrada
 Říčany u Brna
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 Rudka
 ZOO Brno
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Drnovice
 Drnovice
 Řečkovice
 Velký Chlum
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Zbraslav
 kostel sv. Vavřince
 Bukov
 Voděrady
 boží muka
 boží muka
 Mitrov
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
 Templ
 Rovná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Tišnov
Kostelní 16
666 01 Tišnov
Tel: 549 418 230
http://www.farnosttisnov.wz.cz
tisnov@dieceze.cz
Základní informace místa
ID místa: 13870
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama