Pozdně gotická sakrální architektura s barokní a klasicistní úpravou. Jádro kostela pochází z 12. století. Jednolodní orientovaná stavba s mohutnou hranolovou věží. U bočního průčelí lodi tři mělké kaple. Věž s dvěma pravoúhlými okénky. Kostel památkově chráněn od roku 1964.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava v Tišnově
© Pavel Vítek 05/2018
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě 250 Brno – Havlíčkův Brod a 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí a také třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Kostel sv. Václava najdeme asi 200 m východně od radnice, která stojí na dolním okraji hlavního náměstí, náměstí Míru.
Pavel Vítek, 15.6. 2018
popis

Kostel sv. Václava je jednolodní orientovaná stavba s odsazeným presbytářem s polygonálním závěrem a s mohutnou hranolovou věží při západním průčelí. K bočnímu průčelí lodi přiléhají tři mělké kaple, k severnímu průčelí presbytáře přiléhá sakristie. Polygonální závěr kostela je prolomen třemi zaslepenými, lomeně zaklenutými okenními otvory se šikmými špaletami a s dochovanými náznaky kružeb. Obdobný zaslepený okenní otvor se nachází na krátkém východním průčelí lodi při napojení presbytáře. Hranolová věž s armovanými nárožími je členěna kordonovými římsami a na západní straně v přízemí je pravoúhlé okno s kamenným ostěním. Na západní straně věže jsou dvě pravoúhlá okénka a lomeně zaklenutý okenní otvor. Okenní otvory věže mají zkosená ostění. Kostel sv. Václava je památkově chráněn od roku 1964.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.6. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Tišnovský kostel sv. Václava představuje monumentální pozdně gotickou sakrální architekturu s barokní a klasicistní úpravou. Jedná se o vysoce hodnotnou stavební a umělecko-historickou památku tvořící urbanistickou dominantu města. Jádro kostela pochází z 12. století, zdivo v kostelní lodi je gotické, boční kaple pochází ze století sedmnáctého a další přestavby a přístavby proběhly po roce 1750.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.6. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 městské opevnění
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 Klucanina
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Vohančice
 Heroltice
 železniční viadukt
 Sentice
 Loučky
 Křivoš
 Čebín
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 radnice
 mariánský sloup
 vyhlídka Babylon
 Deblín
 Lomnice
 synagoga
 židovská škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Trmačov
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Klimenta
 Újezd u Černé Hory
 Dvorce
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Rysov
 Bílá boží muka
 Skryje
 Kubův most
 Milonice
 Veveří
 Osiky
 Milonice
 kostel sv. Stanislava
 mlýn ve Žlebě
 Babylon u Kozárova
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 krytý trámový most
 Babí lom
 Porčův mlýn
 Černvír
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Žďárec
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Devět křížů
 Lelekovice
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Pernštejn
 Rychvald
 Pernštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Lysice
 Říčany
 Brněnská přehrada
 Říčany u Brna
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 Rudka
 ZOO Brno
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Drnovice
 Drnovice
 Řečkovice
 Velký Chlum
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Zbraslav
 Bukov
 Voděrady
 boží muka
 boží muka
 Mitrov
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
 Templ
 Rovná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Tišnov
Kostelní 16
666 01 Tišnov
Tel: 549 418 230
http://www.farnosttisnov.wz.cz
tisnov@dieceze.cz
Základní informace místa
ID místa: 13870
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama