Stavba tratě zahájena r. 1940, v průběhu války zastavena. Po skončení války stavba pokračovala. Malý viadukt stojí nedaleko obce Kutiny. Krátký most, který je založen na kamenných základech a pak dobetonován včetně oblouků. Pilíře mostu založeny jako kamenné v počátcích výstavby trati.
Hlavní obrázek místa
Malý železniční viadukt u Kutin, části obce Kuřimská Nová Ves
© Pavel Vítek 09/2018
Osada Kutiny, součást obce Kuřimská Nová Ves, leží 13 km západně od Tišnova a 13 km severně od Velké Bíteše. Vede zde železniční trať č. 250 spojující Brno s Havlíčkovým Brodem. A zde se nachází malý železniční viadukt, který přechází přes údolí Lubenského potoka.
Pavel Vítek, 11.11. 2018
popis

Železniční trať, která vede okolo Říkonína a Kutin, slouží jako spojnice Brna s Prahou přes Havlíčkův Brod. Západně od obce zde trať přetíná dvě hluboká údolí dvěma viadukty. Tzv. Malý viadukt přechází přes údolí Lubenského potoka a stojí nedaleko osady Kutiny. Jedná se o krátký klenutý most, který je založen na kamenných základech a poté dobetonován včetně oblouků. Pilíře mostu byly založeny jako kamenné v počátcích výstavby trati. Z důvodů časových a hlavně finančních úspor bylo navrženo jejich dokončení armovaným betonem, a tak bylo nakonec realizováno. Od roku 2017 probíhá rekonstrukce železniční trati včetně Kutinského viaduktu. Důvodem je zvýšení průjezdní rychlosti železniční tratě.

Pavel Vítek, 11.11. 2018

historie

O stavbě železniční tratě Brno – Havlíčkův Brod a všech souvisejících staveb bylo rozhodnuto v roce 1938. Stavba byla zahájena roku 1940, ale v průběhu války byla zastavena. Po jejím skončení se stavební práce postupně rozběhly. Doprava na trati z Havlíčkova Brodu do Brna byla slavnostně zahájena 20. prosince 1953.

Pavel Vítek, 11.11. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Kuřimská Nová Ves

Místa v okolí

 Újezd u Tišnova
 Žďárec
 kostel sv. Jiljí
 Rysov
 kaple sv. Anny
 Skryje
 Košíkov
 Víckov
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 boží muka
 Loučky
 železniční viadukt
 Deblín
 vyhlídka Babylon
 Křivoš
 kostel sv. Jiří
 Čepička
 Osová
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Mikuláše
 Předklášteří
 Rohy
 Vohančice
 mlýn ve Žlebě
 Müllerův dům
 boží muka
 dům Peklo
 Mitrov
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Devět křížů
 Lažánky
 Čertova hráz
 Bukov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Pernštejn
 židovská škola
 radnice
 mariánský sloup
 krytý trámový most
 synagoga
 Mitrov
 Heroltice
 Lomnice
 Černvír
 Pernštejn
 židovský hřbitov
 Klucanina
 Strážek
 Ořechov
 Kubův most
 Horní Rozsíčka
 Sentice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Rožínka
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Domašov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Rudka
 Lhotka u Mirošova
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Rožná
 Moravec
 kostel sv. Václava
 Templ
 Rudka
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Blažkov
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Čebín
 Jinošov
 Jinošov
 Bílá boží muka
 Tasov
 Babylon u Kozárova
 Říčany
 Šénvald
 Bobrová
 kostel sv. Václava
 Veveří
 Ocmanice
 Radešín
Základní informace místa
ID místa: 14050
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama